Ako zastaviť teroristov: Viac policajtov, lepšie školstvo či kontrola internetu?

Britskú premiérku kritizujú, že ako ministerka vnútra znížila stavy polície, nie je to však len o tom, hovoria experti.

Jedne z teroristov, ktorí zabíjali v sobotu v Londýne, sa údajne objavil v dokumente Channel 4. Reprofoto – N

Peter Neumann to veľmi optimisticky nevidí. Ako napísal v knihe Zradikalizovaní vydanej vlani, „špeciálne Európa je na prahu novej vlny terorizmu, ktorá nás bude zamestnávať jednu generáciu“.

„Situácia je taká nebezpečná, pretože počet džihádistov je oveľa vyšší ako predtým, lebo máme do činenia s novými regrútmi, často veľmi mladými, a pretože v rámci džihádistického hnutia vznikla vnútorná rivalita, ktorá podporuje útoky na Západ,“ napísal často citovaný britský odborník z Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie.

Jeho predpoveď sa v roku 2017 vypĺňa tam, kde to možno nečakal – v jeho vlastnej krajine. Británia zažila tretí teroristický útok za 10 týždňov: v Londýne zabili traja útočníci sedem ľudí a takmer 50 zranili.

Ide pritom o krajinu, ktorá až doteraz bola chválená za boj proti teroristickej hrozbe. Od roku 2005 do roku 2013 tu teroristi nezabili ani jedného človeka. Aj podľa Neumanna tu fungujú bezpečnostné opatrenia lepšie ako vo Francúzsku či Belgicku.

Ako však ukázal sobotný útok – nestačí to. Premiérka Theresa Mayová ešte v nedeľu v prejave, ktorý vzhľadom na štvrtkové parlamentné voľby niektorí označili za politický, naznačila, čo sa má v Británii zlepšiť, aby sa takéto útoky neopakovali. „Treba povedať – čo je veľa, to je veľa,“ povedala.

Ľahšie na internete

Jedna z jej téz bola, že spoločnosti ako Facebook, Google či Twitter musia dovoliť polícii väčší zásah pri pátraní po potenciálnych teroristoch.

„Nemôžeme tejto ideológii poskytnúť bezpečný priestor, ktorý potrebuje na to, aby rástla. A to je presne, čo jej internet a veľké spoločnosti, ktoré poskytujú internetové služby, poskytujú,“ povedala Mayová.

Premiérka už vlani presadila zákon, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |