Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kaliňák ľudí stále hnevá, pochodovať prišli tisíce

Pochod v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Pochod v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na druhom pochode proti korupcii bolo opäť veľa ľudí a málo zástav. Boja sa biskupi viac humanizmu alebo fašizmu? Generálny prokurátor odpovedá poslednému križiakovi. + krátke správy, FB status dňa, zaujímavé články a nový Shooty.

Tri udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Na druhom pochode proti korupcii bolo opäť veľa ľudí a málo zástav

Aj druhý pochod študentov proti korupcii dopadol dobre. Opäť hlavne preto, že prišlo veľa ľudí. V Bratislave ich bolo porovnateľne s prvým pochodom a tentoraz sa pochodovalo už aj v Košiciach. Počet je dôležitý nielen preto, aby si pochod dobre všimli tí, ktorým je adresovaný, ale aj preto, aby každý jeden z tých, čo prišiel pochodovať, videl, že nie je sám so svojím hnevom a odporom proti skorumpovanej vláde a s vôľou urobiť aspoň niečo pre zmenu.

Chvályhodné je, že si pochod udržal aj prísnu apolitickosť, študentského ducha a že prebehol bez hanby – vidieť bolo len jeden transparent s priamou demokraciou. V porovnaní s aprílom pôsobila organizácia viac profesionálne a aj ponuka rečníkov bola pestrá.

Chváliť je čo, ale otázka, aký to má všetko zmysel, aj tak zostáva. Po prvom pochode neodstúpili Róbert Kaliňák, Dušan Kováčik (špeciálny prokurátor) ani Tibor Gašpar (policajný prezident), ako žiadali organizátori. Naopak, pribudli len ďalšie kauzy.

Možno sa to nezdá, ale niečo sa predsa len pohlo. Pochod a jeho myšlienku vnímali všetci, ktorých sa týkal, od Danka až po Gašpara. Fico sa ide potrhať, aby pôsobil, že bojuje proti korupcii. Je to síce ďaleko k tomu, aby naozaj bojoval, ale téme korupcie pochody významne pomáhajú. A to, čo sa nám dnes zdá nemožné, sa snáď aj vďaka pochodom raz stane skutočnosťou.

Zaujímavosťou je, ako málo slovenských zástav trčalo z davu. Nielen v porovnaní s časmi, keď námestie plnili hokejoví fanúšikovia, ale aj oproti protivládnym demonštráciám v iných krajinách. Keď akceptujeme, že lásku k vlasti demonštrujúci vyjadrili už svojou prítomnosťou, musíme hľadať iný, než „nevlastenecký“ dôvod. A asi najviac sa ponúka ten, že slovenskú zástavu pravidelne niekto „kradne“. Najprv mečiarovsko-slotovskí preskakovači vatier, dnes kotlebovci. Tešme sa na časy, keď nebude zdvihnutie slovenskej zástavy nikomu trápne.

Pochod v Košiciach. Foto – Ľudmila Kolesárová

2. Boja sa biskupi viac humanizmu alebo fašizmu?

Konferencia biskupov Slovenska vyvolala búrku hnevu, tentoraz aj bez nového pastierskeho listu či ďalšieho kotlebovského farára. Stačilo, že odporučila, aby vzdelávanie detí neobsahovalo „témy súvisiace s výchovou v duchu humanizmu“. Táto prekvapivá veta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Slovensko

Teraz najčítanejšie