Denník N

O rozdieloch medzi protikorupčným pochodom a Ficovým 1. májom s Olympicom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Študenti nemajú nič z toho, čo má na organizáciu svojich akcií Smer, aj napriek tomu ho tromfli.

Robert Fico a jeho ľudia nás nechali nazrieť do svojich najvnútornejších pocitov po protikorupčnom pochode. Na povrchu sú štátnické vety o tom, že si vážia aktivitu študentov, pod ním spochybňovanie jej významu.

Samotný premiér sa s bývalým ministrom pôdohospodárstva Stanislavom Becíkom podelil o nasledovné porovnanie: „My sme mali na 1. mája desaťtisíc ľudí bez podpory médií, a to si nikto nevšimol.“ Jeden z členov jeho mediálneho tímu zas na Facebooku napísal, že „na Slovan na hokej príde 11-tisíc ľudí“.

K tomu prvému máju toľko, že strana Smer je už 15 rokov najsilnejšou na Slovensku. Smer je navyše nominálne ľavicová strana a 1. máj najvýznamnejší „ľavicový“ sviatok, aký sa dá predstaviť. Smer dostáva od štátu milióny eur a dosť si ich zarobil i vlastnou hlavou. Aj vďaka tomu na 1. mája hneď po príhovore Roberta Fica nasledoval koncert skupiny Olympic. Nevie sa teda celkom presne, koho naozaj zaujímal 1. máj a koho len populárna kapela. Smer má navyše na slovenské pomery veľký stranícky aparát a státisíce podporovateľov. S takýmto potenciálom by mal byť schopný dostať do ulíc stotisíc ľudí a nikto by sa nemohol čudovať.

Naproti tomu organizátori pochodu nemajú nič z toho a napriek tomu na Námestie SNP dostali dav, ktorý sa tomu prvomájovému minimálne vyrovná. Cítite ten rozdiel medzi tradičným organizovaným sviatkom a spontánnou aktivitou občanov?

Veta o Slovane je zas jednoducho nemiestna. Porovnávať masovú ochotu prejaviť verejne svoj názor s popularitou chleba a hier je veľmi nepodarená poznámka pod čiarou.

Výrok Roberta Fica o 1. máji mal ešte pokračovanie. Jeho druhá polovica znela: „A tu si médiá urobia akciu a všetci sú z toho úúú, že veľká akcia.“ Táto veta o premiérových myšlienkových pochodoch vypovedá možno najviac. Po prvé, za pochodom po vzore konšpirátorov nevidí čisté úmysly mladých ľudí, ale zas len sprisahanie neprajných médií. A po druhé sa zdá, že desaťtisíc ľudí v uliciach sa predsedovi vlády máli. Organizátorom v podstate odkazuje, že ak chcú uspieť a skutočne dostať z funkcie Roberta Kaliňáka, musia na ďalší protest dostať ešte viac ľudí, aby ich v Smere začali brať aspoň trochu vážne.

Video: Fico o pochode: Médiá si urobia akciu a všetci sú z toho úúú
autorka: Martina Koník

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Protikorupčný pochod

Komentáre

Teraz najčítanejšie