Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Karakter vydrží, počká si, kým to Kaliňák vzdá sám

1. Prokurátor Kováčik sľubuje odísť už za tri a pol roka 2. Kiska pochválil Pellegriniho 3. Smer znemožnil Žitňanskú + veľa zaujímavého, dôležitého a zábavného z utorka.

 

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Prokurátor Kováčik sľúbil bezvýznamný ústupok, Fico bol na Dni poľa

Malé víťazstvo. Šéf Špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik v utorok po druhom kole študentských demonštrácií povedal, že vo funkcii bude kratšie ako do roku 2021, keď sa mu oficiálne končí mandát. Technicky to znamená, že Kováčik môže byť vo funkcii ešte tri a pol roka a sľub bude aj tak dodržaný.

Aj tak by však v centrále študentských protestov pri tej príležitosti mohla streliť jedna dobre vychladená Vinea. Už len to, že ich ľudia ako Kováčik berú vážne a musia na nich reagovať, je pokrok.

Čo na to premiér? Premiér v utorok otváral Deň poľa, otázky žurnalistov ho neprekvapili, a preto mohol postupovať podľa pripravovanej šablóny. Na študentov priamo neútočil, len sa snažil podsúvať obraz, že to neorganizovali sami a že vlastne neprišlo až tak veľa ľudí.

Po niekoľký raz spomínal, že na 1. mája v Nitre sa „bez podpory médií“ zišlo 10-tisíc ľudí. To boli tie oslavy, kde si Smer zaplatil vystúpenie Olympicu, a v programe ho zaradil hneď za príhovor predsedu vlády.

Reč došla znova na Roberta Kaliňáka a premiér sa znova tváril, že s ním má problém len opozícia a médiá. Ministerka spravodlivosti za Most-Híd na tú tému zasa v utorok len zopakovala, že Most už pri vzniku vlády žiadal, aby sa Kaliňák ani nestal ministrom.

Všetci to vidíme, ale sem-tam to treba pripomenúť: Robert Fico nie je dosť silný, aby odvolal Roberta Kaliňáka. Preto viac ako opozícia a médiá sníva o dni, keď to minister vnútra vzdá sám a premiér sa už nebude musieť verejne ponižovať jeho obranou.

Poznámka na okraj Dňa poľa: Premiér sa medzi farmármi (obvykle je to farmár Stanislav Becík) cíti ako medzi svojimi. Elegantne sa tam vždy vymedzí voči kritikom, ktorí na rozdiel od neho ľuďom a pôde nerozumejú.

Pri tom pretlaku emócií sa bohužiaľ pravidelne zabúda na fakty. Ak by Smer chcel a vedel slovenským farmárom pomôcť, už by pre to za 9 rokov jeho vlád urobil viac ako fotogenické návštevy poľa. Napríklad podiel slovenských potravín v obchodoch by tak za panovania Smeru preto sústavne neklesal.

Foto dňa: Ak niekto nabudúce povie o premiérovi, že veď vieme, aký on je „karakter“, tak to bude pre túto fotku.

Fico na Dňoch poľa. Foto N – Vladimír Šimíček

2. Kiska podporil nielen Slovensko.Digital, ale aj Pellegriniho

Prezident Kiska prijal mimovládku Slovensko.Digital a k jej verejnej pochvale iniciatívne pridal aj pár pochvalných viet na prácu vicepremiéra Petra Pellegriniho.

„Ja osobne veľmi oceňujem prácu pána podpredsedu vlády Pellegriniho za to, že v prvom rade spolupracuje aj s odborníkmi z mimovládnych organizácií a priberá ich do rozhodovacieho procesu. A za druhé, že sa skutočne snaží ukončiť toto eldorádo osobných záujmov, ktoré v informatizácií na Slovensku sú. A to otvorenosťou a transparentnosťou,“ povedal Kiska.

Aj pre ministrov Ficovej vlády je pochvala od stále veľmi populárneho prezidenta vítaná, hoci na domácom ihrisku sa musia tváriť, že by Kiskovi najradšej prepichli duše na ceste do Popradu.

A Kiska si rolu rozdeľovania ministrov na dobrých a zlých užíva. Verejne prijíma a chváli okrem Pellegriniho aj ministra financií Kažimíra, ministra zdravotníctva Druckera a ministerku spravodlivosti Žitňanskú. Naopak, prezident demonštratívne odmieta prijať ministra Kaliňáka a čoraz otvorenejšie kritizuje predsedom SNS dosadených ministrov obrany a školstva.

Najväčší problém má Imrecze. Prezident Kiska si pri príležitosti prijatia IT-čkárov zo Slovensko.Digital neodpustil aj poznámku na adresu IT systému colníkov. Povedal, že je to presne ten typ projektu, „ktorý skomplikuje, zamotáva život občanom“ a každý, kto to skúša použiť ,si pri tom „kladie otázku, za čo boli vyhodené tie peniaze“.

Ak teda vo firme Ditec a vo finančnej správe dúfali, že po slávnom blogu o ich spoločnom diele sa už bude ozývať len SaS, sú teraz sklamaní.

Mimochodom, SaS pripravila pre šéfa daniarov Imreczeho sériu kompetentných otázok k téme. Ak si ich prečítate, nepríde vám od veci ani táto:  Nemyslíte si, že za súčasného stavu by ste ten systém mali radšej vypnúť, zmluvu s Ditecom vypovedať a začať to budovať odznova?

3. Smer navrhol do Súdnej rady vlastného človeka proti vôli Žitňanskej

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer) kandiduje za členku Súdnej rady, hoci jej formálna nadriadená ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si to neželá.

V Súdnej rade, do ktorej sa pred dvoma týždňami po voľbách medzi sudcami dostal aj bývalý štátny tajomník z harabinovského obdobia Daniel Hudák, by tak boli až dvaja bývalí vysokí vládni funkcionári.

Ak sa tak stane, utrpí autorita ministerky Žitňanskej, ktorá nie je len proti kandidatúre Jankovskej, ale iniciatívne bojovala za to, aby sa do Súdnej rady dostali aj nesudcovia. Jankovská je však bývalá sudkyňa a navyše ešte aktívna politička.

Hlasovať sa bude tento mesiac a koalícia okrem Jankovskej nemá žiadneho iného kandidáta. Iba že by poslanec Mostu Peter Kresák presvedčil ostatných koaličných poslancov, aby podporili kandidáta za člena Súdnej rady advokáta Allana Böhma. Tohto obhajcu obžalovaných v kauze Cervanová navrhol opozičný poslanec Ondrej Dostál, ale Kresák sa k jeho nominácii hlási.

Jednou vetou:

4. Pre článok Tibora Eliota Rostása s názvom „Klin Židov medzi Slovanmi“ v časopise Zem a vek začali trestné stíhanie za hanobenie národa a rasy.

5. Vo veku 79 rokov zomrel sochár Jozef Jankovič.

6. V kauze Gorila sa podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika objavili nové dôkazy, pre ktoré podľa neho bude možno začaté samostatné stíhanie.

7. Skylink dostal pokutu 100-tisíc eur. Dôvodom je aj to, že nesplnil povinnosť informovať ľudí o ich práve odstúpiť od zmluvy bez sankcií, ak neakceptujú podstatnú zmenu podmienok.

8. Slovensko by sa podľa Richarda Sulíka (SaS) nemalo za každú cenu usilovať dostať do takzvanej kategórie A krajín Európskej únie, členstvo v takomto jadre Únie totiž nemusí byť pre krajinu výhodné.

9. Košický tím uspel na súťaži úsporných áut, keď na svojom vozidle prešiel na súťaži Shell Eco-Marathon Europe 2017 v Londýne až 586 kilometrov na jeden liter benzínu.

10. Aj posledné testy deviatakov potvrdili veľmi zlé výsledky detí zo znevýhodneného prostredia.

Zaujímavé články:

• Zuzana Kepplová o pochode a mladých. (sme.sk)

• Martin Mojžiš a Filip Olšovský: Koľko stojí pochod? (tyzden.sk)

• Beata Balogová o tom, ako sa z politika stane autokrat. (sme.sk)

• Martin Hanus o humanizme a biskupoch. (postoj.sk)

• Tomáš Forró o dotyku Putinovho zla. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Teroristi nezodpovedne sadnú do áut a zvalcujú ľudí.

Andrej Danko o teroristických útokoch v Británii. Predseda SNS chce sprísniť bezpečnostné opatrenia na Slovensku

Nový Shooty:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Teraz najčítanejšie