Denník N

Ficova flexibilná solidarita? Hlúposť, ktorá patrí do koša, hovoria v Bruseli

Slovenský premiér Robert Fico. Foto – TASR
Slovenský premiér Robert Fico. Foto – TASR

V europarlamente sa diskutuje o novom azylovom systéme. Solidarita s krajinami, ktoré nezvládajú nápor utečencov, by mala byť povinná. Kto sa postaví proti, mal by podľa návrhu čeliť finančným postihom.

Ak ten návrh v nejakej podobe prejde v Európskom parlamente a následne sa preň nájde konsenzus aj v Európskej rade medzi lídrami Únie, slovenský premiér Robert Fico bude musieť prehodnotiť svoj postoj k utečeneckej kríze.

Aspoň ak bude chcieť patriť do jadra Európskej únie, kam podľa neho Slovensko patrí.

V sídle Európskej únie sa totiž pripravuje nový azylový systém, ktorý by mal reagovať na utečeneckú krízu a hlavne nefunkčné rozdeľovanie utečencov z najviac zaťažených krajín ako Taliansko či Grécko. V správe, ktorá reaguje na návrh Európskej komisie z mája 2016 a ktorú zastrešuje poslankyňa Európskeho parlamentu Cecilia Wikströmová zo Švédska, sa totiž hovorí aj o rozdeľovaní utečencov do ostatných krajín a v hre ostáva aj trestanie krajín, ktoré sa tomu chceli vyhnúť. Namiesto pokút by malo ísť napríklad o krátenie štrukturálnych fondov.

Slovenský návrh v koši

Flexibilná solidarita – to bol vlani jeden z najväčších motívov slovenského predsedníctva Európskej únie. Nápad vyriešiť utečeneckú krízu tak, že by si každý člen vyberal, ako vyjadrí svoju solidaritu. Hlavnou pointou bolo, aby sa krajiny nepriateľsky naladené voči utečencom, ako je napríklad Slovensko, vyhli migrantom a namiesto toho napríklad investovali do väčšej ochrany vonkajších hraníc.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie