Rodinný priateľ je lepší film ako Pelíšky, pritom vysvetľuje ich postavy aj históriu

Duo Hřebejk-Jarchovský sa vrátilo k svojmu kultovému dielu. Vysvetľuje jeho postavy aj históriu, komédiu však nečakajte.

Aj cez vojnu pokračoval každodenný život. Foto – Forum Film

Každý pozná Pelíšky a „hlášky, ktoré zľudoveli“. Menej sa vie, že dej hitu nebol úplne vymyslený, a keď Petr Jarchovský koncom 90. rokov písal scenár, vychádzal okrem knihy Petra Šabacha z vlastných spomienok. Nie náhodou tu hrá jeho teta a filmová rekonštrukcia minulosti dokonca zašla až tak ďaleko, že obrazy na stenách si Jarchovský a režisér Hřebejk požičali od príbuzných, aby verne zachytili spomienky na vlastné detstvo v socializme.

Prešlo takmer dvadsať rokov a v kinách je príbeh, ktorý s Pelíškami súvisí. Je to „prequel“, pretože sa vracia späť do 40. rokov 20. storočia, ukazuje, čo postavy robili pred Pelíškami. Je ešte osobnejší, pretože je priznaným ponorom do histórie Jarchovského rodiny. A je svojím spracovaním úplne iný, ako boli Pelíšky. Tu sa žiada povedať, že našťastie: je to lepší film.

Ani seriál, ani trilógia

V českom filme je to vlastne unikát. Po snímke Rodinný priateľ príde už na jeseň do kín Dezertér a Nápadník, spolu teda uvidíme tri diela za viac ako 120 miliónov korún. Záhradníctvo, ako sa ten komplet volá, nie je seriál, ale ani trilógia. Ságu pražských rodín je najlepšie opísať ako šesťhodinovú snímku s troma príbehmi, ktoré obstoja aj samostatne.

Scenárista Jarchovský to pritom takto nezamýšľal. Rozhovory s príbuznými nahrával do súkromného archívu, a až keď mu zomrel otec, rozhodol sa z toho spraviť film. Kronika Brunnerovcov a Rohnovcov na ploche rokov 1939 – 1959 je akýmsi dorozprávaním príbehu Jarchovského matky Dany, ktorá v Pelíškoch nevystupuje, lebo v 60. rokoch, keď sa ich dej odohráva, už bývala s deťmi inde a nie v činžiaku na sídlisku Košíře.

Je to teda „skutočný príbeh rodiny, ktorú poznáte z Pelíškov“, ako tvrdí kampaň filmu? V istom zmysle áno, ale s jedným varovaním: tentoraz sa nijaké plastové lyžičky súdruhov z NDR rozpúšťať nebudú.

Kto nemá rád Pelíšky

Nemá zmysel hejtovať film, ktorý sa stal ľudovou klasikou s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Filmové recenzie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |