Denník N

Anketa: Čo si politici z vlády, opozície a zo SaS myslia o Sulíkovom varovaní pred prvou ligou EÚ

Predseda SaS Richard Sulík vo svojom videoblogu spochybnil myšlienku toho, že pre Slovensko je výhodné, aby bolo súčasťou takzvanej prvej ligy krajín Európskej ligy. Vládne strany s ním nesúhlasia, Boris Kollár áno a kolegovia zo SaS sa vyjadrujú skôr proeurópsky.

Malo by mať Slovensko ambíciu zaradiť sa do užšieho jadra európskej integrácie – do takzvanej kategórie A?

Video: Grafy Richarda Sulíka o „prvej lige“ EÚ

 

Robert Fico,
predseda vlády a Smeru v reakcii na Richarda Sulíka

Ak šéf hlavnej opozičnej strany hovorí o Nemecku a Francúzsku, hlavnom integračnom motore, ako o okresnom spolku, začínam mať obavy, čo by sa s takouto krajinou dialo, keby mali takíto lídri rozhodovať o zahraničnopolitickom smerovaní krajiny. Máme dve možnosti – krajina, ktorá je ekonomicky jedna z najotvorenejších na svete, sme šiesta najotvorenejšia ekonomika na svete, krajina, ktorá je všetkými možnými spôsobmi napojená na trh EÚ. Buď teda bude v tej najvyššej rýchlosti, bude v jadre, bude spolupracovať s tými najlepšími krajinami. Buď teda nasadneme do toho rýchlika, do toho integračného expresu, alebo jednoducho budme niekde v depe, odstavení na druhej koľaji. (Viac tu.)

 

Anton Hrnko,
podpredseda SNS

Viete, ja sa k tomu nevyjadrujem, pretože ja o tom príliš veľa viem.

 

Lucia Nicholsonová,
podpredsedníčka parlamentu za SaS

Slovensko musí zostať súčasťou Európskej únie. To je úplne jednoznačné. A niekoľkokrát už som povedala, že sa nebudem vyjadrovať k tomu, čo povedal niekto iný.

 

Martin Poliačik,
poslanec za SaS

Celkom určite by sme mali byť čo najbližšie ku krajinám s najvyššou životnou úrovňou v Európe a na svete. Lebo bez ohľadu na jednotlivé parametre technických nastavení, či už je to daňovo-odvodové zaťaženie, alebo sila ekonomiky, sú to celkom určite krajiny, ktoré sú a zostanú v mnohom určujúcimi krajinami, podľa ktorých sa bude riadiť svet a aj život ich občanov je jedným z najlepších na svete. To však nutne neznamená, že to musí byť v rámci nejakej spoločnej integrácie.

A čo sa týka civilizačného smerovania krajiny, tam myslím nikto rozumný nemôže mať pochybnosti o tom, že sa musíme držať najvyspelejších demokracií v našom najbližšom okolí.

 

Ľubomír Galko,
podpredseda SaS

Tá debata je momentálne neaktuálna, lebo nikto nevie, čo to tá A alebo B kategória je. To, čo Robert Fico nazýva A kategóriou, nevie nikto opísať. Ak nás však niekto ťahá do nižšej kategórie, je to práve Fico, aj kvôli tomu, že tu nefunguje už vôbec nič. Nie je tu právny štát, je tu obrovská korupcia. Ani ja však nechcem harmonizované dane či kvóty na utečencov.

 

Miroslav Beblavý,
nezávislý poslanec

Slovensko by malo chcieť spolupracovať s krajinami, ktoré majú najvyššie platy, najlepšie zdravotníctvo a najnižšiu korupciu na svete a to sú do veľkej miery práve krajiny v jadre eurozóny a Európy.

 

Boris Kollár,
predseda Sme rodina

V princípe súhlasím so Sulíkovým názorom. Ani Sulík, ale ani premiér Fico ešte nevie, čo je A kategória. Vieme, že Európa bude dvojrýchlostná, alebo že sa to pripravuje. Môžeme len tušiť, ako sa to rozdelí, myslím si však, že v kategórii A budú štáty, ktoré majú zavedené euro a príde doba, keď to ponúknu Česku a možno Poľsku. Som však zásadne proti tomu, aby sme odovzdávali ďalšie kompetencie Bruselu. Som zásadne proti tomu, aby nám dirigovali, aké máme platiť dane, aby bol jeden minister financií, aby nám niekto diktoval, koľko máme dať utečencom. Vôbec nie som za to, aby sme museli silou-mocou pri odovzdaní toľkých kompetencií byť v nejakom A jadre.

 

Katarína Cséfalvayová,
poslankyňa vo vyhlásení za Most-Híd

Tí, čo spochybňujú potrebu Slovenska patriť k integračnému jadru, neponúkajú ani náznak žiadnej zmysluplnej a reálnej alternatívy pre ekonomický progres a bezpečnostnej garancie. Naopak otvárajú priestor pre populistické experimenty a extrémizmus. Samotné členstvo Slovenska v EÚ je úspešným príbehom, výsledkom ktorého sú zásadný ekonomický rast hospodárstva, dobiehanie životnej úrovne krajín bez komunistickej minulosti a rešpekt Slovenska, ako spoľahlivej a zodpovednej krajiny. Zodpovednú politiku a spoluprácu s tými najvyspelejšími v EÚ preto Most-Híd aj naďalej považuje za základný predpoklad pokračovania úspešného slovenského príbehu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie