V Brazílii za korupciu vyšetrujú prezidenta aj ministrov, ľudia strácajú vieru v demokraciu

Brazílsky prezident Michel Temer ostáva v úrade aj napriek podozreniam z korupcie. Brazílčanom však dochádza trpezlivosť.

Michel Temer a jeho predchodcovia Dilma Rousseffová a Luiz Inácio Lula da Silva. Foto – TASR/AP, koláž N

Korupcia je v Brazílii bežná vec od regionálnej politiky až po tie najvyššie miesta. Posledné korupčné kauzy ukazujú, že veľké firmy sú prepojené na politikov a dávajú im úplatky, ktoré politici používajú na kampaň, kupovanie hlasov v parlamente a, samozrejme, aj na osobné obohatenie.

Brazílčania už neveria, že existujú politici, ktorí nekradnú, a na opis politikov používajú portugalské slovné spojenie „rouba mas faz“. Voľne sa to dá preložiť ako „síce kradne, ale urobí, čo treba“.

Voličom, ktorí sú zvyknutí na korupciu a škandály na najvyšších miestach, často stačí, že politik im dá aspoň niečo z toho, čo sľúbil počas kampane.

Výnimkou nie je ani súčasný prezident Michel Temer. Koncom augusta 2016 nahradil Dilmu Rousseffovú, ktorú odvolal parlament preto, že manipulovala s výsledkami štátneho rozpočtu. No aj on už po necelom roku čelí hrozbe, že v úrade skončí predčasne.

Temera už dlhšie podozrievajú z prepojenia na ľudí zo škandálu okolo Petrobrasu a miliónových úplatkov, no jeho pozícia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |