Denník N

Newsfilter: Sulík s Matovičom sa zasekli, len Kaliňák už nestačí

Protesty pred Bonaparte v roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Protesty pred Bonaparte v roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Preferencie strán sa zastavili a niečo to znamená, otvoria najdlhšie stavanú diaľnicu na Slovensku a vypočúvanie exriaditeľa FBI je pre Slovensko zaujímavejšie, než sa zdá + krátke správy, zaujímavé články, citáty dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kritika korupcie je v poriadku, ale opozícii prestala prinášať percentá

Preferencie politických strán stoja ako vzduch v lete pred búrkou. Nedeje sa s nimi takmer nič. Posuny o zopár desatín percentuálneho bodu sa nepočítajú, patria do kategórie štatistická chyba.

Pre niekoho aj takáto nehybnosť znamená úspech. Jednoznačne to platí najmä o Smere. Strana skúšaná kauzami a neustálou kritikou síce dostala v novom Focuse na jej pomery podpriemerných 26,20 percenta, ale už niekoľko mesiacov nepadá a má takmer na chlp dvojnásobne vyššie preferencie ako druhá v poradí, ktorou je SaS (13,40).

Strana Richarda Sulíka je naproti tomu spolu s OĽaNO Igora Matoviča v skupine, ktorá ako keby už nemala kam ďalej rásť. Nedá sa vylúčiť, že po ďalšom Kaliňákovom škandále sa to zmení, ale už niekoľko mesiacov sa zdá, že nikto z tejto dvojice nedokáže zásadne zaujať ničím iným. Sulík sa síce snaží bodovať kritikou Bruselu, ale na európskych témach sa voľby na Slovensku nevyhrávajú.

Nešťastní môžu byť aj v SNS (10,2). Kapitánske výložky stále fungujú ako spoľahlivý repelent na hlasy voličov, o ktorých strana prišla po prevalení povýšenia desiatnika Andreja Danka. Štyri percentá vtedy stratila a rovnaké štyri jej stále chýbajú. Naopak, Béla Bugár sa priblížil k siedmim (6,9), o čom sa mu po vstupe do vlády s Ficom možno ani nesnívalo. Radi sú aj v KDH (5,7) a ak neurobia nejakú hlúposť, po ďalších voľbách sa vrátia do parlamentu.

Boris Kollár (7,4) a kotlebovci (10,9) majú plus/mínus rovnako ako pred mesiacom. Ako na tom naozaj sú, je asi najväčšia neznáma.

Ak sa budeme držať dnešného koalično-opozičného delenia a zároveň nepoznáme preferencie Beblavého a Progresívneho Slovenska, po prepočítaní na mandáty čerstvé čísla znamenajú pre súčasnú koalíciu 73 poslancov. Čo by na väčšinu nestačilo. Parlamentný zvyšok (bez Kotlebu) je však na tom ešte omnoho horšie, aj keď k nemu pripočítame KDH. Kríza súčasných opozičných strán je hlboká a nevidno ani dôveryhodný plán na zmenu.

2. Po 20 rokoch spojazdnia najdlhšie budovaný diaľničný úsek na Slovensku

V sobotu slávnostne otvoria nový diaľničný úsek. Ide o 15 kilometrov na hranici s Poľskom pri Skalitom v smere na Žilinu.

Stručne zopár dôvodov, prečo by slávnosť mala byť skromná:

– stavba mala byť podľa plánu odovzdaná už minulý rok,

– diaľnica je v polovičnom profile,

– stavať sa začalo pred 20 rokmi.

Pozornosť si zaslúži najmä posledný bod. Prvú časť tohto 15-kilometrového úseku začal Váhostav stavať ešte v časoch, keď Vladimír Mečiar v STV pravidelne určoval trendy v relácii Ako ďalej, pán premiér.

Pán premiér vtedy práve za úroky hraničiace s atentátom na štátny rozpočet staval diaľnice a na ich otváraní sa predvádzal pri Claudii Schifferovej a podobne.

V tom istom čase sa vydal aj na juh od poľskej hranice. Váhostav zadanie splnil a v roku 1997 začal cestu stavať a tri kilometre takmer dohotovil. Lenže Dzurindova vláda musela zachraňovať verejné financie, pri Skalitom sa prestalo stavať a cesta sa končila v prírode bez toho, aby na ňu čokoľvek nadväzovalo. Miestni ju pohotovo premenovali na poľovnícku diaľnicu.

Váhostav stavbu nasledujúce dve desaťročia konzervoval, aby ju nezničila lesná zver. Tomu sa s úspechom podarilo zabrániť a po pristavaní ďalších 12 kilometrov tu teda dnes máme po dvadsaťročí dôvod na strihanie pásky. Najnapínavejšie na celom príbehu je, či bude mať niekto z lídrov Smeru odvahu prísť sa s týmto pred kamery pochváliť aj osobne.

Aby nevznikol mylný dojem, že ide o výnimočný príbeh a starú históriu, v ktorej sú namočení iba Mečiar s Dzurindom, stojí za prečítanie text Daniely Krajanovej o tom, ako druhá vláda Roberta Fica naplánovala stavbu 300 kilometrov diaľnic a ako iba na štyroch z nich ide všetko ako-tak podľa harmonogramu.

3. Niekoľko amerických ponaučení pre slovenskú politiku

Vo štvrtok špeciálny vyšetrovací výbor amerického Kongresu vypočúval bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho. Pýtal sa ho napríklad, či Rusko zasahovalo do amerických volieb („Nepochybujem o tom.“ „Je to dlhodobá snaha.” „Urobia to zas.”), či to považuje za nepriateľský akt („Áno.“), alebo či sa ho Donald Trump otvorene snažil prinútiť zastaviť vyšetrovanie stykov ľudí z jeho okolia s Ruskom („Nie.“)

Keďže verejné vypočutia politikov, prokurátorov, kandidátov na rôzne funkcie atď. sú čoraz častejšie aj na Slovensku, je sa čo priučiť:

– Hoci sa o americkej politike hovorí, že je v úpadku, jej predstavitelia (s výnimkou Donalda Trumpa) hrajú celkom inú ligu ako tí naši. Prinajmenšom rétorickú. Keď človek sledoval členov americkej komisie a porovnal ich výkon s predstavením našich poslancov pri kladení otázok kandidátom na riaditeľa RTVS, musel si všimnúť priepastný rozdiel. Samozrejme, väčšia a bohatšia krajina celkom prirodzene znamená lepší výber.

– Na Slovensku nemáme na rozdiel od USA parlamentné výbory s vyšetrovacími právomocami a aj keď si pamätáme na limity našich politikov, ukazuje sa, aké by mohli byť užitočné napríklad pri kauzách, ako je tá Bašternákova.

– Na Slovensku úzkostlivo utajujeme aj veci, ktoré v USA v priamom prenose sleduje celá krajina. Comey pod prísahou bez problémov verejne hovoril o práci FBI a intímnych detailoch, ako napríklad komu dal čítať svoje súkromné poznámky po stretnutiach s Trumpom. Keď sa ho spýtali na utajovanú skutočnosť, jednoducho povedal, že takou je a on nemôže odpovedať a všetci to rešpektovali, prípadne povedali, že sa k tomu vrátia na neverejnej časti vypočúvania. Bodka, také jednoduché to je.

– Na kvalite a nezávislosti štátnych úradníkov mimoriadne záleží. Riaditeľa FBI vymenujú na desať rokov, aby nepodliehal striedaniu moci. Od zavedenia tohto pravidla v 70. rokoch toľko vo funkcii síce vydržal len jediný – aj Comeyho Trump vyhodil po štyroch rokoch –, ale nič to nemení na tom, že v Amerike si vytvorili tradíciu nezávislých štátnych úradníkov, ktorí nemajú problém svedčiť proti aktuálnej vláde. Vie si niekto predstaviť, že by súčasný riaditeľ SIS (nominant SNS) v podobnej situácii svedčil proti Andrejovi Dankovi?

Jednou vetou:

4. Predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč potvrdil, že by im ako šéf RTVS vyhovoval Jaroslav Rezník, Jaroslav Paška z SNS ho tiež označil za jedného z kandidátov s výraznejšou podporou poslancov.

5. Smer už podľa Antona Martvoňa nerobí sociálnu demokraciu, ale vytvoril si VIP klub pre vyvolených pod vplyvom oligarchie, preto zo strany odchádza a bude sa uchádzať o funkciu žilinského župana.

6. Robert Fico zrušil návštevu prešovského gymnázia, kde sa chcel stretnúť so študentmi, ktorí organizujú protikorupčný pochod.

7. V bani Nováky vo štvrtok ráno zahynul 40-ročný baník, zranil sa pri uvoľňovaní zaseknutého materiálu.

8. Združenie sudcov Slovenska nepriamo podporilo kandidatúru štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej do Súdnej rady, proti jej nominácii je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

9. Vladimír Mečiar bude hosťom sobotnej relácie Sobotné dialógy, ktorá bude o zrušení amnestií, ktoré v roku 1998 udelil, relácia bude od 12.10 na Rádiu Slovensko a v rovnakom čase mimoriadne aj na Jednotke.

10. Poslanec SaS Jozef Rajtár navrhuje zriadiť nezávislú komisiu, ktorá by zhodnotila, ako fungujú IT systémy finančnej správy.

Zaujímavé články:

Peter Schutz o procese s Lipšicom. (sme.sk)

Jozef Majchrák o Kaliňákovi a pochodoch. (postoj.sk)

Marián Leško o rozpustení kotlebovcov. (etrend.sk)

Andrej Bán o Európe a Sulíkovi s Ficom. (tyzden.sk)

Juraj Kemka o tom, ako sa dá stať extrémistom. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Byť za každú cenu v nejakej pochybnej prvej lige svedčí len o kultúrnom komplexe. Preto navrhujem, vyčkajme, čo to vlastne chce tá prvá liga byť a potom sa rozhodujme. Alebo ešte lepšie, my sami si nastavme pravidlá tak, že budeme skutočnou prvou ligou.

Richard Sulík, predseda SaS

Nový Shooty:

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie