Ako myslí terorista? Vedci šli do kolumbijskej väznice, aby skúmali myseľ vrahov

Teroristi sa riadili heslom „účel svätí prostriedky“. Verili, že akékoľvek správanie, ktoré povedie k stanovenému cieľu – vrátane vraždenia –, je ospravedlniteľné.

Aj seriál Narcos sa odohráva v Kolumbii, je o Pablovi Escobarovi, kolumbijskom drogovom dílerovi. Ilustračné foto – Narcos/IMDb

„Najprv sme sa naozaj veľmi báli,“ hovorí mi psychológ Agustin Ibáñez*.

Vedec a jeho kolegovia chodili do väznice v Kolumbii, aby v nej skúmali myseľ 66 bojovníkov, ktorí boli členmi tamojšej polovojenskej teroristickej skupiny.

„Každý z teroristov spáchal niekoľko vrážd, v priemere zabil 33 ľudí, niektorí z nich stovky. Väčšina sa zúčastnila na viacerých masakrách, niektoré z nich si vyžiadali stovky obetí,“ pokračuje psychológ.

Keď sa výskumníci s teroristami rozprávali, väzni nemali na rukách putá. Hľadeli si bezprostredne do tváre a neoddeľovalo ich sklo či iné zábrany. Dnes sú väzni na slobode.

Pozoruhodný výskum, ktorý, ako nám povedal vedec, „je úplne unikátny“, vyšiel koncom mája v časopise Nature Human Behaviour.

Desaťtisíce obetí

Extrémne násilie sužuje Kolumbiu už viac ako 60 rokov, píšu vedci v štúdii. Amnesty International v správe z roku 2008 odhaduje, že za ostatné dve desaťročia zavraždili teroristi v krajine viac ako 70-tisíc ľudí.

„Ďalšie tisícky ľudí uniesli a mučili, väčšinou to mali na svedomí členovia polovojenských jednotiek,“ uvádza sa v článku Ibáñeza a jeho tímu.

Kognitívne testy

Teroristi z polovojenskej jednotky, ktorých zaradili do výskumu, vyplnili celú sadu kognitívnych testov. Výsledky vedci porovnali s civilistami, ktorí nemali trestnú minulosť, a s vrahmi, ktorí síce sedeli vo väzení, no nemali napojenie na polovojenské jednotky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |