Denník N

Ako myslí terorista? Vedci šli do kolumbijskej väznice, aby skúmali myseľ vrahov

Aj seriál Narcos sa odohráva v Kolumbii, je o Pablovi Escobarovi, kolumbijskom drogovom dílerovi. Ilustračné foto – Narcos/IMDb
Aj seriál Narcos sa odohráva v Kolumbii, je o Pablovi Escobarovi, kolumbijskom drogovom dílerovi. Ilustračné foto – Narcos/IMDb

Teroristi sa riadili heslom „účel svätí prostriedky“. Verili, že akékoľvek správanie, ktoré povedie k stanovenému cieľu – vrátane vraždenia –, je ospravedlniteľné.

„Najprv sme sa naozaj veľmi báli,“ hovorí mi psychológ Agustin Ibáñez*.

Vedec a jeho kolegovia chodili do väznice v Kolumbii, aby v nej skúmali myseľ 66 bojovníkov, ktorí boli členmi tamojšej polovojenskej teroristickej skupiny.

„Každý z teroristov spáchal niekoľko vrážd, v priemere zabil 33 ľudí, niektorí z nich stovky. Väčšina sa zúčastnila na viacerých masakrách, niektoré z nich si vyžiadali stovky obetí,“ pokračuje psychológ.

Keď sa výskumníci s teroristami rozprávali, väzni nemali na rukách putá. Hľadeli si bezprostredne do tváre a neoddeľovalo ich sklo či iné zábrany. Dnes sú väzni na slobode.

Pozoruhodný výskum, ktorý, ako nám povedal vedec, „je úplne unikátny“, vyšiel koncom mája v časopise Nature Human Behaviour.

Desaťtisíce obetí

Extrémne násilie sužuje Kolumbiu už viac ako 60 rokov, píšu vedci v štúdii. Amnesty International v správe z roku 2008 odhaduje, že za ostatné dve desaťročia zavraždili teroristi v krajine viac ako 70-tisíc ľudí.

„Ďalšie tisícky ľudí uniesli a mučili, väčšinou to mali na svedomí členovia polovojenských jednotiek,“ uvádza sa v článku Ibáñeza a jeho tímu.

Kognitívne testy

Teroristi z polovojenskej jednotky, ktorých zaradili do výskumu, vyplnili celú sadu kognitívnych testov. Výsledky vedci porovnali s civilistami, ktorí nemali trestnú minulosť, a s vrahmi, ktorí síce sedeli vo väzení, no nemali napojenie na polovojenské jednotky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie