Denník N

Denník Illah van Oiijen: Obed u prezidenta

Foto - TASR
Foto – TASR

Takisto ako Beatrix má aj Kiska šancu prispieť k dôvere ľudí a upozorniť na postavenie slabších.

Z okna mojej detskej izby som vždy videla, kedy bola naša kráľovná Beatrix v práci. Aj keď som bola celý život veľmi blízko, česť stretnúť sa s ňou som mala až v roku 2007 na Slovensku. Bola to skúsenosť, na ktorú nezabudnem pre jednu otázku, ktorú položila kráľovná môjmu kamarátovi Abramovi: „Vy ako živnostník, povedzte nám, ako viete uživiť svoju rodinu, dá sa to finančne zvládnuť?“

Veľa Slovákov asi nevie, že v čase jej korunovácie v osemdesiatych rokoch boli v Holandsku obrovské demonštrácie. Beatrix sa ale časom s neuveriteľnou výdržou profilovala ako empatická inteligentná žena, ktorá mala úprimný záujem o skupiny ľudí, ktorí to nemajú ľahké. Ona bola našou prvou kráľovnou, ktorá bola naozaj medzi ľuďmi a vždy, keď verejne vystúpila, využila svoju pozíciu na to, aby sa verejne vyjadrila za dôveru, empatiu a rešpekt pre inakosť. Získala si miesto v našich srdciach, vrátila dôveru v „inštitúciu kráľovstva“.

Tento mesiac som mala tú česť byť pozvaná na MDŽ na obed k prezidentovi Kiskovi. Spolu s deviatimi inými „náhodnými“ ženami sme spolu strávili dve plné hodiny. Mal pre nás všetky pripravené otázky a pozorne nás počúval, reagoval, moderoval diskusiu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie