Denník N

Diaľničný pokus pri Turanoch stál 40 miliónov, príroda to so stratami prežila

Mapa – Denník N

Prešli sme s ekológmi úseky medzi Turanmi a Hubovou, kde v roku 2009 začali stavať diaľnicu, ktorá napokon nevznikla. Pre Veľkú Fatru je zastavenie výstavby dobrá správa, hoci po stavbároch zostal vyšklbaný les, zosunuté svahy, zničené domovy zvierat. Ak by tam viedla diaľnica, bolo by to oveľa horšie.

V roku 2009 to bola najmä pre motoristickú verejnosť dôležitá správa: na trati Turany – Hubová sa začalo pracovať na ďalšom diaľničnom úseku, ktorý priblíži Bratislavu a Košice.

Vodiči mohli z áut na ceste medzi nedokončenými úsekmi diaľnice úchytkom sledovať, ako sa ťažké mechanizmy pustili do ťažko prístupného terénu pri ceste, ako pracovníci údržby pília stromy, stavebníci robia v strmých zrázoch cesty a ako sa chystá základná infraštruktúra na diaľnicu.

Teraz sme v roku 2017 a dokončenie diaľnice Bratislava-Košice už sotva niekto na Slovensku berie vážne. Boli sme sa pozrieť na miesta, na ktorých robotníci stavali zbytočne, pretože Národná diaľničná spoločnosť zle naplánovala trasu, kadiaľ má pre Slovensko kľúčová cestná spojnica viesť. Tento štát to stálo desiatky miliónov eur.

Príroda sa z tohto zbytočného ruchu a devastovania postupne spamätáva. Niektoré úseky, našťastie, zostali vďaka zastaveniu prác len na výkresoch a príroda bola ušetrená od skazy.

Ekológ Ján Topercer sa o chránenú oblasť vo Veľkej Fatre zaujímal ešte pred zásahmi robotníkov, lesmi prechádza pravidelne deväťkrát ročne. Bol tu aj v máji 2008, rok pred začatím prvých prác.

„Bolo to niečo neporovnateľné, predtým tu bol prirodzený, sčasti skalnatý breh. Postupne to zarastá, ale už to nikdy nebude ako predtým.“

Mäsožravá rosička okrúhlolistá. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri vzácnych prameňoch rastú mäsožravky

Príjemne mäkký mach tlmí každý krok, pod nohami to začína čvachtať. Z dier v zemi na povrch vyviera kyselka, buble a pení. Chuť má nevýraznú.

Topercer sa pozerá na pestrú lúku pred sebou, farby sa neustále menia. Kým vymenuje, čo na nej všetko rastie, tak to veru chvíľu trvá: liečivá bylina vachta trojlistá na žalúdočné problémy, vstavač škvrnitý, páperníky, ktoré by ste si pomýlili s bavlnou, kosatka alebo nenápadná mäsožravá tučnica s fialovým kvetom. Topercer sa zohýba a ešte vždy vie pridať ďalší a ďalší vzácny kvet. A to ani poriadne nekvitnú, ešte je skoro. Rašelinisko kúsok od Martina rastie, kvitne a žije podobne ako večne zamrznutá pôda v severskej tundre.

Vzácne rašelinisko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Toto kúzelné miesto po ceste k dedine Rojkov pozdĺž Váhu hneď vedľa asfaltky skrývajú husté trsy buriny a kríkov. Na prvej odbočke za tabuľou obce, popod pár domov v kopci a poza malé futbalové ihrisko zasa clonia vysoké stromy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie