Denník N

Sú veci, čo nás nemusia prežiť. Slováci vyrobili okuliare z bioplastu, rozložia sa v komposte

Okuliare z bioplastu sa rozložia v komposte. Dizajnéri chcú ukázať, že bioplast nie je len materiálom budúcnosti – využívať sa dá už teraz. Foto – Igor Smitka

Slovenské štúdio crafting plastics! vyvinulo v spolupráci s vedcami okuliare z bioplastu. „Vydržia dosť dlho nato, aby poslúžili, a potom sa v komposte rozložia,“ hovorí dizajnérka Vlasta Kubušová.

Svetovú premiéru mali na milánskom týždni dizajnu a ich autorov si už všimla aj jedna z najväčších chemických firiem na svete. „Nie je to iba reklama na bio a eko – naše okuliare a výskum idú oveľa viac do hĺbky,“ hovorí dizajnérka Vlasta Kubušová. Spolu s Miroslavom Králom a štúdiom crafting plastics! vyrobili okuliare z bioplastu, vyvinutého a patentovaného slovenskými vedcami. „Nemáme na čo čakať, premena v uvažovaní o využití prírodných zdrojov musí nastať čo najskôr.“

Kedy ste prvýkrát počuli o tom, že slovenskí vedci pracujú na organickom, rozložiteľnom plaste?

V novinách som našla článok o Pavlovi Alexym, ktorý vedie výskum bioplastov na Slovenskej technickej univerzite. V tom čase sme s neziskovou organizáciou Midl organizovali Kreatívne ráno, kam sme pozývali zaujímavých ľudí z rozličných odborov, a tak nám napadlo pozvať aj jeho. Zavolali sme ho na Kreatívne ráno, ktoré sa konalo na Pohode. Zdalo sa nám, že to môže dobre fungovať – vedecká téma v prostredí veľkého festivalu s množstvom mladých ľudí, a presne to sa aj stalo. Fascinovala ma už samotná téma, ale Pavol Alexy o nej navyše vedel aj veľmi dobre rozprávať a bol schopný vysvetliť pomerne zložitú vec aj laikom.

Hneď vám napadlo, že by ste s ním mohli spolupracovať?

Počas prednášky hovoril, prečo vlastne chcú robiť biodegradovateľné plasty iba z obnoviteľných zdrojov a ako by sa dali využiť. Zväčša však išlo o rôzne obaloviny a produkty na jedno použitie. Preto nám napadlo, či skúšali plast použiť aj na niečo, čo by sa používali aj dlhšie. Povedal, že to zatiaľ nebol ich zámer, ale nech pokojne prídeme a skúsime to.

Vlasta Kubušová a Miroslav Král pracujú ako autorská dvojica, ich štúdio crafting plastics! spolupracuje s vedcami zo Slovenskej technickej univerzity, ktorí pracujú na vývoji bioplastov. Foto – Igor Smitka

Na začiatku je organická hmota vo forme vlákna, ktorá sa ochladzuje studenou vodou a spracúva na granulát. S ním potom vedci ďalej pracujú a zlepšujú jeho vlastnosti. Foto – cp!

Dizajnéri prišli v spolupráci s vedcami na spôsob, ako z bioplastu vyrobiť platničky bez bublín, z ktorých by sa dali frézovať okuliarové rámy. Foto – cp!

Taká ponuka sa neodmieta.

Úplne nás tá možnosť s Mirom fascinovala a hneď sme súhlasili. Ako dizajnér totiž takúto možnosť nikdy nemáte. Aj mňa už na škole zaujímala možnosť výroby vlastných materiálov, rovnako ako organické materiály, ale ako mladý dizajnér k nim skrátka nemáte prístup. Keď chcete na niečom pracovať, zväčša si kúpite hotový materiál, ktorý je bežne v distribúcii. A ak ide o takýto špecifický materiál, je to zložitejšie – buď treba objednať veľký objem, alebo dostanete iba malú vzorku a s tým sa nedá poriadne pracovať. Takto sa pred nami otvorila možnosť stáť pri materiáli od jeho výroby, čo je zásadný rozdiel.

Aká bola prvá návšteva v laboratóriu?

Nevedeli sme, čo nás čaká – ukázali nám, ako sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie