Denník N

Newsfilter: Kaliňákovo odvolanie je pre krajinu životne dôležité

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kaliňákova polícia je ku Kočnerovi taká, aká bola k Bašternákovi. Poslanec SaS Jozef Rajtár o mafiánskom vyšetrovaní svojho asistenta. Danko nadhodil návrat povinnej vojenčiny + krátke správy, citát a FB status víkendu a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Kaliňákova polícia je ku Kočnerovi taká, aká bola k Bašternákovi

Týždenník Trend priniesol kauzu, ktorá sa nápadne podobá na prípad Bašternák. Tiež v nej ide hlavne o vratky DPH a o ťažko pochopiteľné zastavenie vyšetrovania zo strany Národnej kriminálnej agentúry. Akurát v nej namiesto Bašternáka vystupuje Marián Kočner.

Zjednodušene: ide o tri obchody s dvomi hotelmi, ktoré si navzájom predávajú a kupujú spriaznené firmy s cieľom vymôcť od štátu vratku DPH.

Štandardne ju pri takýchto obchodoch vypláca štát kupujúcemu preto, že zaplatil za nehnuteľnosť cenu aj s DPH, ktorú predávajúci odvedie daňovému úradu. Pri podvodoch však nedôjde na zaplatenie kúpnej ceny, takže predávajúci štátu žiadnu DPH neodvedie a pre štát je vyplatenie vratky čistou stratou.

Kšeft s hotelom Residence na Donovaloch možno naozaj nebol podvodom, avšak dvakrát sa pri ňom zopakoval scenár s nezaplatenou kúpnou cenou a s neodvedenou DPH, zatiaľ čo štát dvakrát vyplatil vratku dohromady za takmer osem miliónov eur. Ďalšiu polmiliónovú vratku štát vyplatil firme, ktorá „kupovala“ iný hotel na Donovaloch. Resumé týchto troch obchodov je, že faktický vlastník hotelov (Kočner) je ten istý (vďaka záložnému právu na liste vlastníctva a spriaznenosti firiem), no štát prišiel o vyše osem miliónov eur.

Približne takto opísala prípady NAKA a pred rokom pre ne spísala na Kočnera podnet, aby napokon stíhanie zastavila. Zarážajúce nie je len zastavenie stíhania, ale aj fakt, že daniari napriek do očí bijúcemu podozreniu vratky vyplácali.

Ťažko o Kočnerových kšeftoch písať ako kauze Bašternák II., pretože netušíme, koľko v skutočnosti obdobných bašternákovských schém existuje. Je takmer zbytočné volať po (opodstatnenom) odvolávaní šéfa daniarov Imreczeho, špeciálneho prokurátora alebo  šéfa NAKA či polície. Kým bude ministrom vnútra krstný otec, bude on rozhodovať o tom, čo je a čo nie je podvod. A aj z nasledujúcej správy dnešného newsfiltra vyplýva, že Kaliňákovo odvolanie je pre túto krajinu životne dôležité, zatiaľ čo pre neho to už dávno nie je otázkou funkcie, ale otázkou vlastnej slobody.

2. Poslanec SaS Jozef Rajtár opísal mafiánske vyšetrovanie svojho asistenta

Filip Rybanič, asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára, bol človek, ktorý vďaka práci v Tatra banke odhalil finančné toky medzi ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom a podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Stalo sa to pred rokom a hoci bol Rybaničov skutok podľa zákona trestným činom, kauzu Bašternák posunul o level vyššie: potvrdilo sa, že Kaliňák bol Bašternákovým obchodným partnerom.

V máji tohto roka Rybaniča obžaloval prokurátor, takže o jeho ďalšom osude bude rozhodovať bratislavský súd.

Jozef Rajtár dnes v blogu opísal okolnosti vyšetrovania Rybaniča tak, ako ich presne pred rokom videl a zažil on, keď sa v noci 11. júna Rybanič „stratil“. Je to pravá sicílska literatúra. Polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra, sa v nej správa ako odnož mafie, pre ktorú je zákonnosť postupov len zdrapom papiera. Okrem fyzického mučenia je v Rajtárovom opise udalostí všetko, čo si viete predstaviť: zastrašovanie, psychický nátlak, neoprávnené zadržanie, lži, falošná prívetivosť. Za komunistov tak postupovala ŠtB, dnes kľúčová zložka polície.

Ak Rajtárov opis zodpovedá skutočnosti, tak Kaliňák dosiahol, že žiadne ďalšie odhalenie jeho prepojenia s podsvetím sa len tak ľahko znovu neobjaví. Znamenalo by to, že políciu používa na svoju vlastnú ochranu a jej čelní predstavitelia pomáhajú a chránia hlavne jeho.

3. Je to tu, Danko nadhodil návrat povinnej vojenčiny

Následnosť javov nepustí, raz to muselo prísť a prišlo to v sobotu v rozhovore s agentúrou SITA. Predseda SNS Andrej Danko v ňom hovorí, že „nechce strašiť povinnou vojenskou službou, ale príde čas na diskusiu o vytváraní civilných ozbrojených zborov“. Na návrat povinnej vojenčiny po viac ako desiatich rokoch od jej zrušenia ponúkol Danko presne dva argumenty:

  • Dovalí sa sem horda migrantov, na ktorú bude musieť byť pripravený systém ochrany a niečo také poľovníci a záhradkári nezvládnu (presné znenie v citáte víkendu).
  • Chlapec, ktorý vojenčinu absolvoval, „cítil ruku autority, úctu k spoločnosti, hierarchiu, mal zodpovednosť“. A ešte že „dnes nenájdete otca, ktorý by povedal, že jeho 16-ročnému synovi by mesiac disciplíny nepomohol“.

Prvým „argumentom“ sa vracia o dva roky naspäť, keď bolo medzi vrcholovými populistami na čele s Ficom módne strašiť moslimskými hordami, ktoré sa povalia cez Slovensko. No počet migrantov vstupujúcich do Európy odvtedy už len klesá a je ťažko pochopiteľné, že to predseda NR SR nezaznamenal. Druhá – pravdepodobnejšia – možnosť je, že to zaznamenal, ale nesedí mu to do jeho predstáv o tom, čo treba verejnosti hovoriť. Pričom je ťažké rozlíšiť, či tie predstavy formujú populistické motívy, alebo úprimné šialenstvo.

Druhý argument je rovnako absurdný už len preto, že je Danko síce kapitánom, ale o povinnej vojenčine nevie nič, pretože slúžil priamo na ministerstve. A jeho reči o chlapcoch, autorite a úcte nanajvýš vyvolávajú vážne podozrenia o stave jeho mysle, avšak od skutočných argumentov na zavedenie povinnej vojenčiny majú tak ďaleko, ako táraniny o otcoch, čo chcú synom dopriať mesiac disciplíny.

Fakt, že na Slovensku máme už len dobrovoľnú vojenčinu, nemusí nevyhnutne znamenať, že to tak ostane navždy. No napriek všetkým znepokojivým zmenám vo svete v poslednom desaťročí sa nezrodili žiadne nové dôvody budovať civilnú armádu. To, čo Slovensko potrebuje, je modernizácia profesionálnej armády, ktorá je však v tých najhorších možných rukách, pretože ju vedie minister brannej výchovy, ktorý sa hodí akurát tak do Dankovej koncepcie o autoritách a zodpovedných chlapcoch.

Možným vnútorným motívom tejto „koncepcie“ je Dankovo presvedčenie, že existuje nejaká spojitosť medzi úctou k autoritám a vojenskou disciplínou. Danko totiž v rozhovore nariekal nad urážkami na sociálnych sieťach.  „Je veľkým nešťastím, keď sa na verejnosti urážajú verejní činitelia. To musíme zastaviť,“ hovorí Danko. To sa nedá čítať inak, ako tak, že Danko neznesie verejnú kritiku (o jej oprávnenosti pravdepodobne nie je schopný uvažovať) a za najlepšiu možnosť, ako sa s ňou vyrovnať, považuje tvrdú silu. Slová ako disciplína, autorita a úcta, ktorých má plné ústa, to, žiaľ, veľmi silno naznačujú.

Po všetkých Dankových nápadoch je povinná vojenčina tým zlomovým, pri ktorom musia jeho dvaja koaliční partneri dupnúť na brzdu. Dankova hlúposť totiž prestala byť hlavne zábavnou a stala sa nebezpečnou.

Jednou vetou:

4. Medzi Ukrajinou a krajinami schengenského priestoru začal platiť bezvízový styk, využili ho už stovky Ukrajincov na cestu do Poľska, Maďarska, Česka, Talianska, Nemecka či na Slovensko, právo na prácu však nezískali.

5. Exposlanec Smeru Anton Martvoň opustil stranu a tvrdí, že jej čelní predstavitelia sú napojení na oligarchov, menoval napríklad Pellegriniho, Blanára či Maďariča.

6. Minister Érsek prestrihol pásku na diaľnici Svrčinovec – Skalité, ktorá sa začala stavať ešte za ministra dopravy Rezeša.

7. Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal navrhne poslancom zastupiteľstva nevyhovieť protestu prokurátora proti zákazu hazardu.

8. Na tenisovom turnaji Roland Garros zvíťazila lotyšská tenistka Jelena Ostapenková a Španiel Rafael Nadal, pre ktorého ide o desiate víťazstvo na tomto turnaji.

9. Slovenskí hokejbalisti sa stali tretíkrát po sebe majstrami sveta, keď v dramatickom finále porazili Kanadu 6:4.

10. Futbalová reprezentácia Slovenska zvíťazila nad Litvou na jej pôde 2:1 a udržala si tak slušnú šancu na postup na budúcoročné majstrovstvá sveta.

Zaujímavé články:

FB status víkendu:

Citát víkendu:

Pri počtoch migrantov, keď sa roj tisícov ľudí rozbehne cez Slovensko, tak musíme mať pripravený systém ochrany. Prídu živelné pohromy. Štát na to musí mať vytvorenú zložku. Tu nepomôže ani poľovnícky zväz, ani záhradkári.

Andrej Danko, predseda NR SR rečnil o návrate povinnej vojenskej služby

Nový Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kočner

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie