Denník N

Macron opäť vyhral, s vládnutím to bude ťažšie

Macron (druhý sprava) na zasadnutí vlády. Foto – ap
Macron (druhý sprava) na zasadnutí vlády. Foto – ap

Nový prezident by mal mať veľkú parlamentnú väčšinu. Lenže zloženú z ľudí, o ktorých veľa nevie.

Francúzsky volebný systém je väčšinový, podobne ako v Británii. Počet hlasov pre jednotlivé strany nie je priamo úmerný tomu, koľko nakoniec získajú mandátov. Podstatné je, v koľkých jednomandátových obvodoch kandidáti strany zvíťazia. Tento systém logicky nahráva najpopulárnejšej strane, ktorej kandidát pravdepodobne skončí ako prvý vo väčšine obvodov.

Strana tak môže získať výraznú parlamentnú väčšinu, aj keď na celoštátnej úrovni dostane napríklad len tretinu hlasov. Tak ako sa to v prvom kole volieb stalo hnutiu Republika Vpred nového prezidenta  Emmanuela Macrona.

Podľa odhadov by mohlo v dolnej komore parlamentu získať drvivú väčšinu, 415 až 445 kresiel z 577. Na rozdiel od britských sú však francúzske väčšinové voľby dvojkolové, takže presné rozdelenie mandátov sa dozvieme až o týždeň.

Silná parlamentná väčšina je pre Macrona tá dobrá správa. Ak sa niečo medzi dvomi kolami nepokazí, napríklad sa voliči nezjednotia proti jeho kandidátom, čo je nepravdepodobné, mal by mať dosť hlasov, aby presadil reformy, ktoré sľuboval a ktoré Francúzsko potrebuje, ak chce mať efektívnu ekonomiku a chce zvrátiť svoj dlhotrvajúci pomalý úpadok.

Horšia správa je, že nevedno, ako dlho Macronovi táto väčšina vydrží, ak nutne nepopulárne reformy skutočne začne presadzovať, narazí na odpor odborov a na demonštrácie v uliciach. Zostaviť kandidátku aspoň spolovice z nových tvárí, z ľudí bez skúseností zo straníckej politiky bol uprostred všeobecného znechutenia z tradičnej politiky výborný marketingový ťah – pre účel volebného víťazstva. Pre vládnutie to naopak môže byť veľký problém.

Presnejšie politické názory a postoje k riešeniu jednotlivých problémov zostávajú u mnohých Macronových budúcich poslancov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Francúzske voľby

Teraz najčítanejšie