Denník N

#somtu: Ako mladí Slováci prinášajú slušnosť a fakty do nenávistných diskusií

Foto – #somtu
Foto – #somtu

Komunita #somtu má dnes na Facebooku dvetisíc členov, ich švédsky vzor #jagärhär ich má už 70-tisíc. V diskusiách na Facebooku chcú vyvažovať nenávistné príspevky.

„Neuveriteľná skúsenosť krehkej Slovenky Petry: Nasťahovala som k sebe 6 migrantov!“ Titulok webového portálu denníka Nový Čas koncom mája lákal na článok o Slovenke žijúcej v Aténach pomáhajúcej utečencom, ktorí v minulých mesiacoch pristáli na gréckom pobreží.

Diskusia na Facebooku, kam denník odkaz na článok pridal, bola podľa očakávaní šťavnatá. Slovo „špina“, ktorým Petru častovali niektorí diskutujúci, patrilo k tým najjemnejším. Vulgárne urážky sa striedali so želaniami, aby cudzinci Slovenku znásilnili – alebo aj horšie.

Debata na Facebooku pod článkom Nového Času pred tým, než sa zapojila komunita #somtu.

Až kým sa v debate neobjavili komentáre s hashtagom #somtu. „Žiaden človek nedokáže byť človeku vlkom, ako len Slovák človeku,“ písalo sa v jednom. „Článok hovorí o mladej babe, ktorá namiesto ožierania sa na žúrkach pomáha ľuďom v núdzi. Jediné, čo je na tom článku smutné, je táto diskusia pod ním,“ pridal sa ďalší.

Komentáre s hashtagom #somtu pozbierali pomerne veľa „lajkov“, teda označení „páči sa mi“. A neobjavili sa pod textom náhodne. Pridali ich členovia komunity s týmto názvom, ktorí sa cielene zapájajú do nenávistných diskusií.

Prečo? Ako sami hovoria, aby tam vnášali slušnosť, empatiu a fakty.

Debata na Facebooku pod článkom Nového Času po tom, ako sa zapojila komunita #somtu.

Fenomén #jagärhär

Jednou zo zakladateliek slovenskej komunity #somtu je Veronika Pavlíková Klindová, ktorá sa v minulosti zapojila aj do programu Teach for Slovakia a dnes je na materskej dovolenke. Inšpirovala ju podobná iniciatíva zo Švédska,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie