Feminizmus zmenil výchovu našich dcér, synov sa to týka menej

Chlapci nie sú nejaká jednoliata masa, presne tak ako to platí aj pre dievčatá.

„Som rada, že sme začali vychovávať dcéry podobne ako synov, ale fungovať to začne, až keď sa výchova našich synov bude podobať tomu, ako vychovávame dcéry,“ napísala známa feministka Gloria Steimen. Narážala na to, že azda nikdy predtým sa vo výchove dievčat toľko nezdôrazňovalo, koľko majú možností a že všetky sú rovnako akceptovateľné.

Kým pri dievčatách sa, hlavne v slobodnom svete aj zásluhou feminizmu, predsudky pomaly začínajú vykoreňovať a odráža to aj ich výchova či to, ako sú zobrazované v médiách, u chlapcov sa to príliš nedeje. Alebo inak povedané: dievčatá učíme asertivite, sebavedomiu, nebojácnosti, teda vlastnostiam, ktoré sa prisudzujú hlavne chlapcom, ale stále zaostávame v tom, aby sme chlapcov viedli k väčšej citlivosti, láskavosti, ale aj k tomu, aby sa nebáli byť sami sebou. Ešte stále našich synov častujeme poznámkami typu, že chlapi neplačú alebo že takto sa správajú iba dievčatá, lebo sa obávame, aby neboli zšenštilí, či nepôsobili ako slabosi.

Aj chlapci sú rôzni

U dievčat si pomaly zvykáme, že variácií „dievčenstva“ môže byť niekoľko a všetky sú si rovné, u chlapcov sme viac zviazaní tradíciami a predstavami, že majú byť dobrí v športe, šibali, neporiadnici s večne rozbitými kolenami. Matky synov o tom vedia svoje. Koľkokrát počuli: Áno, chlapci to majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |