Denník N

Gauliederová: Už pošliapali manželove práva, teraz chcú aj jeho dôstojnosť, samovraždu vylučujem

Manželka exposlanca Františka Gauliedera je znepokojená smerom, akým sa uberá vyšetrovanie jeho smrti. Vyšetrovateľ prizval znalca z odboru psychológie a psychiatrie, aby spätne určil duševný stav nebohého, a pýta sa na to, či mohol spáchať samovraždu.

Deň pred čítaním znaleckej výpovede nebohého Františka Gauliedera v kauze machinácie verejného obstarávania pri rekonštrukcii kaštieľa v Galante spochybnila jeho manželka Zuzana smer, akým sa uberá vyšetrovanie jeho úmrtia.

V kauze je obžalovaný aj súčasný primátor Galanty Peter Paška, na ktorého prešľapy Gaulieder často upozorňoval.

Samovraždu vylučujem

Pred novinármi vystúpil v utorok právny zástupca rodiny Ján Fontán, ktorý odkázal, že „pani Gauliederová má pocit, že vyšetrovanie sa vyvíja len jedným smerom. Tlačí sa na jeho samovraždu“.

„Som šokovaná postupom polície a vyšetrovania smrti svojho manžela, keďže nevedia uzavrieť vyšetrovanie tohto prípadu. Samovraždu absolútne vylučujem,“ píše sa vo vyhlásení Gauliederovej, ktorú prečítal advokát (celé vyjadrenie na konci článku).

Gauliederová aj advokát Fontán takúto verziu odmietajú. Nepozdáva sa im, že vyšetrovateľ prizval znalca, aby zodpovedal otázku, či Gaulieder mohol, alebo nemohol spáchať samovraždu a aká by mohla byť motivácia. Neveria, že spätne je možné charakterizovať osobnosť zosnulého exposlanca HZDS.

Odborníci na trestné konanie však hovoria, že takéto dodatočné zisťovanie nie je výnimočné.

Záhadná látka v krvi Gauliedera

Fontán hovoril aj o tom, že v moči nebohého našli látku, ktorá dokáže meniť konanie ľudí. Pod jej vplyvom podľa neho robia veci, ktoré by inak nerobili. Nespresnil však, o akú látku ide. Chce počkať na závery znaleckého dokazovania, ktoré by mohol mať do dvoch týždňov. Hovoril však, že zo záberov kamery, ktorá zachytila Gauliedera popoludní pred smrťou, sa ešte nejavilo, že by bol pod vplyvom tejto látky.

Videozáznam zachytáva exposlanca pri cintoríne, kde išiel k hrobu svojho otca. Nešiel sa však s ním rozlúčiť, ako po smrti informovali viaceré médiá, ale podľa Fontána išiel zapáliť sviečku k meninám. Čo sa s Gauliederom dialo od druhej popoludní do druhej v sobotu v noci, nie je jasné. Vtedy ho zrazil vlak pri Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa.

Celé vyjadrenie Zuzany Gauliederovej z 13. júna 2017

Môj manžel Ing. František Gaulieder bol dosiaľ za nevyjasnených okolností usmrtený v noci z 24. na 25. marca 2017. Som šokovaná postupom polície a vyšetrovania smrti svojho manžela, keďže nevedia uzavrieť vyšetrovanie tohto prípadu. Samovraždu absolútne vylučujem. Chcú po jeho smrti dať preveriť jeho charakterové vlastnosti Ústavom pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii.

Počas života môjho manžela už boli v tejto krajine pošliapané jeho ľudské práva. Domnievam sa, že teraz po jeho smrti, ktorú polícia nevie vyšetriť, chcú pošliapať aj jeho ľudskú dôstojnosť. Je absurdné, že z novinových článkov, facebookových statusov a zdravotnej karty chcú skladať mozaiku a obraz človeka, ktorého nikto z nich a povolaných odborníkov za života nepoznal. Toto sa asi naozaj môže stať len na Slovensku.

Dovoľte mi moje osobné konštatovanie. Polícia a prokuratúra zrejme podľahli televíznemu seriálu Mentalista. Dodnes polícia neobjasnila ani asi desaťhodinové zmiznutie môjho manžela. Prešľapuje na mieste a bez náznaku posunutia sa vo vyšetrovaní odkláňa vyšetrovanie na ďalšiu slepú koľaj.

Dňa 9. 5. 2017 som dostala list, ktorého obsahom bolo uznesenie vyšetrovateľa Policajného zboru kpt. Samuela Holku, z ktorého vyplýva, že vyšetrovateľ priberá k neobjasnenému prípadu znalca z odboru psychológie a Ústav pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii, spol. s r. o., Nové Zámky, ktorý má v znaleckom posudku posúdiť a zodpovedať tieto otázky:

– charakterizujte osobnosť zosnulého Františka Gauliedera (narodeného 18. 1. 1951 a zosnulého 24. 3. 2017 – poznámka zomrel 25. 3. 2017) na základe dostupných údajov, ktoré sú vám k dispozícii (vyšetrovací spis, zdravotná dokumentácia, médiá, internet, facebookový profil atď.);
– uveďte, či u zosnulého Františka Gauliedera možno potvrdiť alebo vyvrátiť možnosť samovražedného konania;
– ak u zosnulého Františka Gauliedera nemožno vyvrátiť možnosť samovražedného konania, uveďte, aká by bola motivácia samovražedného konania;
– iné zistenia znalca.

Priznávam sa, že mi to nebolo po vôli a do troch dní som sa mohla odvolať voči takémuto konaniu. Neodvolala som sa len z jediného dôvodu, že okresná prokuratúra v Galante by mi to aj tak z princípu zamietla. Som totiž presvedčená o nedobrovoľnej smrti svojho manžela. Napriek tomu sa časom naša rodina obrátila aj na bývalého riaditeľa Úradu vyšetrovania Policajného zboru Jaroslava Ivora, odborníka na trestné právo, ktorý sa k danému uzneseniu o pribratí znalca vyjadril, že v rámci svojej doterajšej práce sa s ničím takýmto nestretol a tiež v tejto súvislosti uviedol, že je nemysliteľné, aby sa skúmal duševný stav zosnulej osoby z uvedených dostupných materiálov. Z tohto hľadiska by bolo podľa jeho názoru relevantným len určité vyjadrenie na základe zdravotnej dokumentácie. Na záver dodal, že má podozrenie, že predmetné vyšetrovanie sa uberá nevhodným, resp. nesprávnym smerom. Rovnakého názoru je aj bývalý prezident Policajného zboru Štefan Lastovka.

Som znepokojená s vývojom celej situácie, ani slová generála Ivora a generála Lastovku mi na pokoji nepridali. Aj preto sa z tohto dôvodu obraciam na médiá, keďže sa domnievam, že v súčasnosti patria medzi najsilnejšie prostriedky na poukazovanie prípadných nezákonností v našej krajine. Som presvedčená, že prizvanie znalca ani zvolený postup nie je z dielne vyšetrovateľa, ale je to v záujme okresnej prokuratúry. Dnes som rovnakého názoru ako pred mesiacom, keď som uznesenie dostala, že k duševnému stavu môjho manžela sa môžu kvalifikovane vyjadriť len jeho ošetrujúci lekári a nikto iný.

V neposlednom rade by som chcela upriamiť pozornosť na skutočnosť, že zajtra, 14. 6. 2017, sa bude na Okresnom súde v Galante konať hlavné pojednávanie v rámci zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, kde môj manžel mal vypovedať ako posledný svedok v rámci dokazovania. V tejto trestnej veci je obžalovaný súčasný primátor Galanty Peter Paška, ktorý čelí aj ďalšej obžalobe z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa, kde môj nebohý manžel vypovedal tiež ako svedok v prípravnom konaní. V tejto kauze je hlavné pojednávanie vytýčené na 18. 9. 2017. Verím, že zajtrajšie pojednávanie už bude ukončené aj so samotným vynesením rozsudku a že sa nebude opäť odročovať o pol roka či o rok. Chcem záverom len podotknúť, že nedovolím, aby zločiny, ktoré sa v našom meste dejú, zostali len tak bez povšimnutia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie