Ministerstvo po rokoch uznalo toxický odpad pod časťou Bratislavy: nepite vodu zo studne, nejedzte zeleninu

Toxickú skládku vo Vrakuni sa ministerstvo snaží zavrieť do obrovskej kapsuly. Odborníčka hovorí, že starý odpad treba zabezpečiť viac. (Vnútri aj mapy znečistenia.)

Ložiská arzénu (vľavo hore) a toluénu (vľavo dole) priamo na skládke a šírenie herbicídov do okolia skládky kilometre ďaleko. Mapy – MŽP

Je to ešte vážnejšie, ako to vyzeralo. Štát po rokoch uznal, že zo starej skládky toxického odpadu v okrajovej časti Bratislavy sa šíria nebezpečné látky do podzemných vôd.

Nepite vodu zo studní, nekúpte sa v nej a nejedzte listovú a koreňovú zeleninu z tejto oblasti. Takéto upozornenia v týchto dňoch uverejňujú bratislavské mestské časti Vrakuňa, Ružinov a Podunajské Biskupice pre svojich obyvateľov.

Ministerstvo životného prostredia totiž zverejnilo výsledky záverečnej správy, v ktorom analyzovalo vplyv toxickej skládky niekdajšej Dimitrovky a zistilo, že veľké územie je zamorené pesticídmi, fungicídmi a ďalšími nebezpečnými chemickými látkami.

Ide o oblasť smerom na juhovýchod od bratislavského obchvatu. Toxíny sa šíria zo starej skládky Dimitrovky v časti Vrakuňa podľa niektorých odhadov a meraní až zhruba desať kilometrov ďaleko až na okraj Bratislavy.

„Kontaminačným mrakom sú zasiahnuté časti mestských častí Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov. Obce Rovinka, Dunajská Lužná, Most pri Bratislave a Miloslavov nie sú kontaminačným mrakom zasiahnuté, ale sú situované v smere možného šírenia sa kontaminácie,“ píše sa v správe ministerstva.

Katastrofou by bolo, keby sa tam kontaminované podzemné vody dostali. To by sa podľa odborníkov mohlo stať do dvadsiatich rokov, keby so znečistením nič nerobili.

Aj zelenina je nebezpečná

Varovanie pred kontamináciou zeleniny je pritom novinkou. Keď boli známe čiastkové výsledky, experti varovali najmä pred využívaním vody zo studní.

„Najrizikovejšou expozičnou cestou je okrem konzumácie koreňovej a listovej zeleniny dopestovanej na lokalite aj pitie podzemnej vody zo studní. Riziká boli vypočítané tiež pre kontakt s kontaminovanou zeminou a jej prípadné prehltnutie (ktoré je nebezpečné najmä pre deti),“ píše sa vo varovaní na stránke Vrakune.

správe ministerstva sú opísané jednotlivé chemické látky a ich účinky na zdravie ľudí.

Menuje napríklad etylbenzén, ktorý dráždi dýchacie cesty, oči a spôsobuje neurologické poruchy. „Pri dlhodobom pôsobení dochádza k poškodeniu pečene, obličiek, centrálnej nervovej sústavy a očí,“ píše sa v správe.

Xylény zasa vplývajú na centrálnu nervovú sústavu a spôsobujú závrate, vracanie, bolesti hlavy, zhoršenie koordinácie, pamäti a koncentrácie, poruchy dýchania, stratu vedomia a smrť.

Mapa zamorenia podzemných vôd karcinogénnym tetrachlóreténom. Zdroj – MŽP

Sľubujú vytvoriť kapsulu s obvodom dva kilometre

O znečistení zo starej skládky Dimitrovky úrady vedia roky. Prvé merania tam robili už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Už v roku 2002 zakázali obyvateľom Vrakune využívať vodu zo studní na pitie či polievanie.

Ministerstvo životného prostredia sa však obhajuje, že „je prvou inštitúciou, ktorá začala tento problém reálne riešiť“.

„Problém znečistenia je iba vo Vrakuni a zasahuje do časti Podunajských Biskupíc,“ hovoril ešte v roku 2015 vtedajší minister životného prostredia Peter Žiga. Teraz sa však definitívne ukazuje, že problém je rozsiahlejší.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Skládka vo Vrakuni

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |