Denník N

Nenávidel Trumpa a obdivoval Sandersa, na republikánov zrejme nestrieľal náhodou

James Hodgkinson (vľavo) strieľal po republikánoch na bejzbalovom tréningu. Steva Scalisa, whipa republikánov v snemovni, vážne poranil. Foto – TASR/AP
James Hodgkinson (vľavo) strieľal po republikánoch na bejzbalovom tréningu. Steva Scalisa, whipa republikánov v snemovni, vážne poranil. Foto – TASR/AP

Postrelený významný kongresman je v kritickom stave, útočník napokon zahynul. 

Po krátkom pohľade na jeho Facebook bolo hneď jasné, aké mal politické názory. Bol súčasťou skupín ako Cesta do pekla je dláždená republikánmi či Zrušte Republikánsku stranu.

Ešte nedávno napísal status: Trump je zradca. Trump zničil našu demokraciu. Je na čase zničiť Trumpa a ostatných.

Motív, prečo James Hodgkinson (66) v stredu ráno počas bejzbalového tréningu začal strieľať na republikánskych kongresmanov, stále oficiálne nie je známy. No mnohé naznačuje, že išlo o politický čin. Podľa jedného republikána sa ho muž, ktorý sa podobal na strelca, tri minúty pre útokom pred štadiónom pýtal, či trénujú republikáni alebo demokrati.

Po incidente, pri ktorom vystrelil vyše 50 rán, je v kritickom stave vysokopostavený republikánsky kongresman Steve Scalise, ktorého trafil do boku, zranení sú ďalší štyria ľudia. Samotného útočníka zastrelila prezidentská ochranka.

Nahnevaný

Hodgkinsonovi známi hovorili, že to bol zapálený kritik republikánov a obdivovateľ Bernieho Sandersa. Ako dobrovoľník sa dokonca zapojil do kampane socialistu, ktorý bojoval s Hillary Clintonovou o nomináciu Demokratickej strany.

James Hodgkinson protestoval proti nízkym daniam pre bohatých v meste Belleville v roku 2012. Foto – TASR/AP

Ako povedal jeho brat pre New York Times, nebol šťastný z toho, že voľby minulý november vyhral Donald Trump. Hodgkinson posledné roky pracoval ako domový inšpektor, práve v novembri minulého roku nepredĺžil živnosť.

V marci tohto roku naňho zavolali susedia políciu, pretože v borovicovom lese neďaleko svojho domu v Belleville v štáte Illinois strieľal zo zbrane, vystrelil 50 rán.

Posledné dva mesiace odišiel z domu, manželka susedom hovorila, že je na cestách. V skutočnosti sa zdržoval práve v meste Alexandria pri Washingtone, kde k streľbe došlo. Prespával v dodávke a chodil sa sprchovať do miestnej YMCA.

Do telocvične sem chodil denne, no nikdy necvičil, ale pozeral sa, ako republikánski kongresmani trénujú bejzbal. Stretával ho tu a zhováral sa s ním aj bývalý starosta Washingtonu. Ten pre médiá tvrdil, že všetky svoje veci nosil v batohu.

Viacerí ho označovali za nahnevaného muža, no nikto nečakal, že by z politických dôvodov mohol zájsť až k násiliu. Poznal ho aj republikánsky kongresman, ktorý reprezentuje jeho okrsok v Illinois.

„Bol vždy nahnevaný, no nikdy neprekročil hranicu. Nepodporoval ani jednu tému, na ktorej sme pracovali. Nikdy však z neho nešli žiadne hrozby, iba hnev,“ povedal pre Washington Post kongresman Mike Bost, ktorý od neho dostal niekoľko nahnevaných emailov a telefonátov.

Ako pred šiestimi rokmi

Tento prípad veľmi pripomína streľbu na demokratickú kongresmanku Gabrielle Giffordsovú v roku 2011, akurát v obrátenom garde. Tá ako zázrakom ranu do hlavy prežila, ďalších 6 osôb vrátane 9-ročného dievčatka nie. Zabiť ju chcel pravičiar z politických dôvodov. Motivácia vraha bola nejasná, nemal vyhranené názory.

Vtedy demokratickí politici z útoku vinili nenávistnú kampaň republikánov voči demokratickému prezidentovi Barackovi Obamovi.

Aj Bernie Sanders, ktorý odsúdil stredajší útok a povedal, že mu je zle z toho, že strelec sa zapojil do jeho kampane, vtedy v emaile čin spájal s pravicovým reakcionizmom. „Nikto nemôže úprimne povedať, že by ho takáto tragédia prekvapila,“ napísal podľa ABC.

Teraz sa tiež našli politici napravo, ktorí z útoku vinili nenávistnú rétoriku voči súčasnému republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Okrem kongresmana zranil strelec štyroch ľudí, jeho zabili. Foto – TASR/AP

„Intenzita je skutočná. Či už ide o takzvanú komediantku, ktorá drží prezidentovu hlavu zabalenú v krvi tu v New Yorku, alebo o divadelnú hru, v ktorej prezidenta zavraždia, či o hlavných demokratických politikov, ktorí sú vulgárni, pretože nevedia nájsť bežný jazyk, ktorým by rozprávali,“ povedal podľa Washington Post republikán Newt Gingrich.

„Politická rétorika a politický diskurz, ktorý viedol k nenávisti, viedol aj k streľbe,“ povedal podľa Politico republikán Rodney Davis, ktorý odišiel z tréningu skôr a stretol útočníka na parkovisku.

Na alternatívne pravicových weboch boli pritom ešte tvrdšie vyjadrenia voči ľavici, hoci stále nebol potvrdený motív činu.

Chválili Trumpa

Naopak, mnohí – vrátane Donalda Trumpa – volali po jednote. Podľa servera Politico to bol jeho prvý veľký domáci moment v úrade a jeho miernu reakciu všetci chválili. Amerického prezidenta v stredu, keď mal 71 rokov, začal vyšetrovať špeciálny radca z marenia vyšetrovania vo veci vplyvu Ruska na jeho kampaň vo voľbách.

Svoj podiel na nenávisti v politike má však samotný prezident. Ako kandidát povedal, že v prípade, ak zvolia Clintonovú, by proti nej mohli zakročiť ľudia od druhého dodatku, ktorý Američanom povoľuje vlastniť zbraň.

Niektorí jeho priaznivci sa jej vyhrážali telesnou likvidáciou, ak sa stane prezidentkou.

„Bol tento útok dôkazom, aká nenávistná sa americká politika stala? Pravdepodobne,“ napísal v úvodníku americký denník New York Times.

„Konzervatívci a pravicové médiá rýchlo žiadali jasné odmietnutie nenávistného prejavu a zločinov antitrumpových liberálov. Majú pravdu. Hoci zatiaľ nie je žiaden znak takého jasného popudu ako v prípade útoku na Giffordsovú, liberáli by mali mať na seba také isté štandardy, aké žiadajú od pravice,“ dodal denník.

Svet

Teraz najčítanejšie