Denník N

Newsfilter: Fico s Dankom majú necelý týždeň na to, aby ukázali, že sú silnejší ako Mika

1. Fico bude cez víkend naháňať hlasy pre Rezníka. 2. Psychologičky, čo kritizovali Čistý deň, prišli o prácu. 3. Koalícia na výročie Langošovej smrti „opravovala“ ÚPN + krátke správy, zaujímavé články, citáty dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Mika ešte nie je porazený

Parlament v prvom kole nezvolil nového riaditeľa RTVS. Najviac hlasov v ňom dostali Jaroslav Rezník (73) a súčasný riaditeľ Václav Mika (53). Ostatní kandidáti sa dozvedeli, že ich účasť vo voľbe bola bezvýznamná. Michal Ruttkay (5), Zuzana Ťapáková (1), zvyšok nula.

Druhé kolo sa uskutoční už v utorok. Rezník doň ide s jasným náskokom. Až takým veľkým, že ak by zaňho vo štvrtok hlasoval jediný poslanec navyše, voľbu by vyhral hneď na prvý pokus. Takto pred sebou máme týždeň dohadov o tom, či už dosiahol svoj strop, alebo ešte má kde brať.

Úlohou pre Roberta Fica a Andreja Danka teraz je nájsť cez víkend ešte pre Rezníka nejaké hlasy.

V prvej voľbe hlasovalo 147 poslancov. Traja odovzdali neplatné hlasovacie lístky, traja neprišli. V tejto skupine je jeden kotlebovec, Jana Vaľová zo Smeru a Igor Matovič. O troch, čo nevedia (alebo nechceli) hlasovať, nič nevieme. V druhom kole môžu pokojne všetci traja hlasovať za Rezníka. No aj proti nemu alebo opäť neplatne. Vaľová naproti tomu vyzerá byť istým hlasom pre Rezníka. To by bolo 74. Ak bude účasť ako v prvom kole, stačilo by to.

Isté je, že na ďalšom hlasovaní sa nezúčastní 150 poslancov. Igor Matovič do parlamentu nechodí. To znamená, že nemôže nastať – ak si to nerozmyslí – patová situácia, keď by za Rezníka hlasovalo 75 poslancov, ale ani to by mu nestačilo. Keby zostala nevyužitá táto nepravdepodobná možnosť, Matovič by si svoje rozhodnutie vyčítal.

Ďalších 12 poslancov nehlasovalo za žiadneho kandidáta. Mnohí si to môžu rozmyslieť.

Kto volil Rezníka teraz? Smer, SNS + traja utečenci od Borisa Kollára majú spolu 67 poslancov. Niektorí z nich však pravdepodobne hlasovali za Miku. Najpravdepodobnejšie stále je, že desať hlasov Rezníkovi dodali aj kotlebovci. Oni to síce popierajú, ale inú možnosť veľmi nevidno. Z Mosta to mohli byť len jednotlivci a na nefašistickú opozíciu to tiež nevyzerá.

Do utorka zostávajú len špekulácie a silný lobing, ktorý môže veľa zmeniť.

Dovtedy zopár faktov:

Václav Mika nie je v beznádejnej pozícii a napriek odporu premiéra si počína dobre.

Až 73 poslancov je ochotných zvoliť za riaditeľa RTVS človeka, ktorý nerozozná tlačovú agentúru od dezinformačného nástroja Vladimira Putina určeného na rozvrátenie Európy (zmluva so Sputnikom).

Robert Fico dal jasne najavo, že Miku nechce. Ak by napriek tomu vyhral, predseda Smeru by zažil veľké poníženie, pretože by v ňom boli zapletení jeho vlastní ľudia.

2. Oznamovateľky prišli o prácu, čo na to Fico?

Kataríne Hatrákovej a Zuzane Hradilekovej Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zrušilo ich pracovné miesta. Obe sa v minulosti venovali, respektíve vyjadrovali ku kauze Čistý deň, v ktorej išlo o sexuálne zneužitie maloletej chovankyne a obe o tomto galantskom zariadení povedali, že nie je v poriadku.

Psychologička Hatráková v marci pre Postoj povedala, že počas kontroly zistila, že v Čistom dni nedodržiavali zmluvu, na základe ktorej sa o deti stará, Čistý deň nezamestnával psychológa (čo musel) alebo to aspoň nevedel dokázať, panovala tam atmosféra strachu atď. Výsledkom bolo odporučenie, aby akreditačná komisia zvážila ponechanie akreditácie. Hatráková mala zároveň dojem, že jej nadriadení od nej chcú iba formálnu kontrolu.

Psychologička Hradileková krátko nato pre Natašu Holinovú potvrdila, že na autorku posudku nadriadení naozaj tlačili, aby zmenila podobu záverečnej správy, nútili ju škrtať a meniť vety. Keď na ústredie po prevalení škandálu prišiel poslanecký prieskum, dokonca jej vytlačili, čo má poslancom hovoriť. „Toto je obrovský nátlak, že jeden psychológ má ísť pred poslanecký prieskum a dostane vopred odpovede. Podľa mňa je to strašné,“ zhodnotila situáciu Hradileková.

Hatráková a Hradileková na Ústredí práce robili na polovičný úväzok. Okrem nich o miesto príde ešte jeden človek.  „Išlo o organizačnú zmenu, ktorá sa dotkla troch zamestnancov na polovičný úväzok… Nijako nesúvisela s vyjadreniami zamestnankyne pre médiá,“ píše sa v stanovisku úradu. Samozrejme, všetci štátni zamestnanci tomu radi uveria.

Hradileková s Hatrákovou síce nenahlásili korupciu, ale vyjadrovali sa k rovnako vážnej udalosti. Teraz boli prepustené z práce. V súvislosti s oznamovateľmi korupcie Robert Fico najnovšie vraví: „Oznamovateľovi korupcie by mohla byť ponúknutá zmena identity ako v prípade svedkov.“ Kto po takýchto zážitkoch bude veriť tomu, že to myslí vážne?

Ak sa Fico oboch psychologičiek nezastane, potvrdí, že o ochrane ľudí, čo sa neboja nahlasovať nečestnosti, iba tára a nemyslí ju vážne.

3. Koalícia na výročie Langošovej smrti „opravovala“ ÚPN

Pätnásteho júna 2006 tragicky zomrel zakladateľ ÚPN Ján Langoš. Pätnásteho júna 2017 parlament posunul do druhého čítania novelu, ktorá podobu ÚPN výrazne zmení. S návrhom prišlo päť poslancov, ktorí nikdy predtým o ÚPN neprejavili seriózny záujem. Proti boli opozícia. Za Smer, SNS aj Most-Híd.

Plat riaditeľa Správnej rady sa zníži. Už nebude troj-, ale iba dvojnásobkom priemernej mzdy. Je to čistý populizmus, ktorý sa schováva za nevyhnutnosť šetriť peniazmi. Títo ľudia stoja proti osočovaniu a ťažkým váham, ako je Andrej Babiš s armádou právnikov a miliardami na účtoch. Kto sa s nimi bude chcieť naťahovať, ak za to ani nedostane poriadne zaplatené?

Kompetencie Správnej rady sa posilnia a jej predsedu oslabia. Štatutárnym orgánom ÚPN bude kolektívny orgán (Správna rada) a nie iba jeho predseda. Správna rada bude zároveň môcť svojho predsedu ľahšie odvolať. Zdôvodnenie znie celkom rozumne:

„Potreba legislatívnej zmeny vyvstáva jednak zo skúseností s doterajším spôsobom riadenia ako aj zo stále sa zvyšujúcej potreby transparentného a efektívneho spôsobu riadenia v štátnych i verejnoprávnych inštitúciách. Zavedený model riadenia jednou osobou, ktorá vzhľadom na súčasnú právnu úpravu podlieha iba formálnej kontrole ústavných inštitúcií, sa ukázal ako neefektívny a neopodstatnený.“

Ondrej Krajňák nebude od 15. októbra 2017 predsedom Správnej rady ÚPN. Práve toto je na prvý pohľad najviditeľnejšia zmena (pôvodne mal skončiť až v roku 2019). A k nej sa aj vzťahuje veta zo zdôvodnenia o skúsenostiach „s doterajším spôsobom riadenia“. Aj rozumní ľudia totiž Krajňákovi vyčítajú, že riadenie ústavu nezvláda a navrhovatelia zmeny to využili ako zámienku. Lenže úlohou ÚPN nie je, aby v ňom boli všetci kamaráti (ani sa to nedá, pretože sa tam ešte za predchádzajúceho vedenia podostával kadekto), ale aby sa venoval skúmaniu totalít. O tom, či si túto úlohu plní, alebo neplní, pritom debata v parlamente nebeží.

Jednou vetou:

4. Národná banka Slovenska zaviedla nútenú správu nad poisťovňou Rapid Life, urobila tak s odôvodnením, že poisťovňa závažne ohrozuje práva klientov.

5. Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výberové konanie na predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, hľadá nástupcu Jozefa Holjenčíka, ktorý musel odísť po afére s drahými energiami.

6. Spôsob oddlžovania nemocníc na Slovensku by mal byť známy do konca júna, potvrdili to ministri zdravotníctva a financií, akú sumu by štát mohol poskytnúť, zatiaľ nie je jasné.

7. Nominácia štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej do Súdnej rady nie je doriešená ani po stretnutí ministerky Žitňanskej s premiérom Ficom.

8. Parlament neschválil návrh SaS, aby sa rozpočet na obranu každoročne zvyšoval o 0,1 percenta HDP, až kým Slovensko nesplní svoj záväzok voči NATO dávať dve percentá HDP na obranu.

9. Výstavba novej autobusovej stanice v bratislavskej časti Nivy sa od júla nezačne, developera HB Reavis totiž zastihli komplikácie v povoľovacom procese v rámci stavby dočasnej stanice na Bottovej ulici, nový termín je koniec leta.

10. V súčasnosti chýba na Slovensku najmenej 10-tisíc IT špecialistov a je reálny predpoklad, že tento deficit bude v najbližších rokoch rásť, tvrdí to IT Asociácia Slovenska

Zaujímavé články:

Dag Daniš o roku premárnených príležitostí. (aktuality.sk)

Jozef Majchrák o Rómoch v Kiskovom prejave. postoj.sk)

Marián Leško o pochodoch a Ficovi. (etrend.sk)

Eva Čobejová o Žitňanskej vo vláde. (tyzden.sk)

Michal Havran o tom, ako si škaredíme krajinu. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

História dokazuje, že Rusko žije pod sankciami od doby, keď začalo vznikať (…) To bolo ešte pred boľševickou revolúciou.

Vladimir Putin

Nový Shooty:

 

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie