Macron chce trestať tých, čo idú proti princípom EÚ. Ako prvé to zrejme pocíti Poľsko

Francúzsky prezident viackrát kritizoval strednú Európu za sociálny dumping aj za to, že nie je verná európskym hodnotám. Po dnešných parlamentných voľbách má silný mandát na to, aby aj konal.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto – AP

Jeden z najnepríjemnejších momentov prezidentskej kampane zažil Emmanuel Macron, keď čelil nahnevaným robotníkom z fabriky Whirlpool vo svojom rodnom meste Amiens.

Dobre nahuckaní Marine Le Penovou, ktorá tam prišla ešte pred ním, hlasno vyjadrovali svoju nespokojnosť nad tým, že ich prevádzku na výrobu sušičiek bielizne do konca roka zatvoria a presunú do Poľska. V dôsledku nie neobvyklej situácie, keď sa výroba zo západnej Európy prekladá východnejšie, kde ľudia pracujú za menšie platy a nižšie sú aj celkové náklady, príde o zamestnanie v Amiens 290 ľudí.

Macron deň po incidente vo Whirlpoole poskytol rozhovor niekoľkým regionálnym novinám, kde pomerne ostro zaútočil na Poľsko. „Tri mesiace po mojom zvolení príde k rozhodnutiam týkajúcim sa Poľska. Nemôžeme tu mať krajinu, ktorá v srdci Európskej únie hrá so všetkými fiškálnymi a sociálnymi kartami a ktorá zároveň porušuje všetky jej princípy,“ vyhlásil.

Pod rozhodnutiami myslel sankcie, ktoré by Poľsko mali zasiahnuť za porušovanie demokratických princípov či za neprijímanie utečencov. Sociálny dumping, teda to, čo sa stalo s Whirlpoolom, alebo to, že firmy zamestnávajú ľudí v chudobnejších krajinách EÚ a potom ich dočasne posielajú na prácu do západnej Európy, pričom im však vyplácajú domáce platy, ktoré často nie sú ani minimálnou mzdou na mieste nového pracoviska, sa sankciami nedajú postihnúť.

Neznamená to však, že Macron nebude túto tému pretláčať.

Podobné hrozby, ktoré by mohli v prípade Varšavy vyústiť až do straty hlasovacích práv v Európskej rade (veľmi radikálna a nateraz zrejme nepravdepodobná možnosť), adresoval aj Budapešti. Tá tiež odmieta utečencov a prijíma zákony ohrozujúce liberálnu demokraciu, ako napríklad zákon o financovaní univerzít, namierený proti Stredoeurópskej univerzite.

Obe krajiny ovládané populistickými lídrami sú v dôsledku svojich antidemokratických krokov pod drobnohľadom Bruselu a minulý týždeň voči nim a ešte aj Česku spustila Únia právne kroky za ignorovanie požiadavky prijať na svoje územia utečencov, ktoré môžu viesť až k žalobe na Európskom súdnom dvore.

Viac k téme Francúzske voľby

Francúzska konzervatívna strana Republikáni v utorok vylúčila štyroch vplyvných politikov, ktorí sa rozhodli spolupracovať s prezidentom Emmanuelom Macronom. Ide o ministra pre rozpočtové záležitosti, štátneho tajomníka pre otázky životného prostredia a dvoch poslancov. (afp, čtk)

Ak sa nepodarí presadiť reformy viacerých francúzskych inštitúcií do roka, vyhlási prezident Emmanuel Macron k tejto otázke referendum. Oznámil to v pondelok v prejave v parlamente. Zároveň povedal, že rok a pol trvajúci výnimočný stav sa skončí na jeseň. (čtk)

Zobraziť tému

Odtláčané Poľsko

Kým bol Macron ešte len prezidentským kandidátom, a pokým nebolo jasné, ako jeho zoskupenie Republika vpred! dopadne vo voľbách do Národného zhromaždenia a aký bude jeho mandát, dali sa jeho tvrdé slová na adresu stredoeurópskych krajín brať ako súčasť kampane.

Teraz je však zrejmé, že bude mať veľmi silnú pozíciu a že ju využije aj na pretláčanie európskych tém.

„Toto sú otázky, ktoré sú blízke jeho srdcu. Hovorí: nie je možné požadovať jasné rozpočtové pravidlá a sankcie za ich nedodržiavanie, ale zároveň nerobiť nič pre oveľa dôležitejšie témy ako napríklad hodnoty,“ vysvetlil agentúre Reuters Macronov poradca pre európske záležitosti Clement Beaune.

Macronovo nadšenie pre nové impulzy v EÚ však v niektorých krajinách vyvoláva obavy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |