Riaditeľ protikorupčného odboru Kovařík: Pri veľkých kauzách vidím veľké resty

Premiér Robert Fico ho predstavil ako dôveryhodného policajného funkcionára, ktorého povýšili aj za vlády Ivety Radičovej. Nový riaditeľ odboru prevencie korupcie Úradu vlády Peter Kovařík hovorí, že on nie je ten, kto má Ficovi odkazovať, aby sa presťahoval.

Foto N – Tom‡áš Benedikovič

Peter Kovařík (1967) vyštudoval Žilinskú univerzitu a Právnicku fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V polícii pracuje od roku 1991. V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia vyšetrovania na odbore boja proti korupcii v Banskej Bystrici, v rokoch 2010 až 2012 bol riaditeľom Úradu boja proti korupcii. Do roku 2017 bol potom policajným pridelencom vo Washingtone, odkiaľ sa teraz vrátil a stal sa riaditeľom odboru prevencie korupcie na Úrade vlády, ktorý spadá rovno pod premiéra Roberta Fica.

Kto vás oslovil, aby ste išli pracovať na Úrad vlády?

O tejto možnosti som sa dozvedel v januári, keď sa ma minister vnútra telefonicky opýtal, či by som v týchto veciach nechcel pomôcť. Bol to krátky rozhovor, počas ktorého som pripustil, že by som sa týmto veciam ešte možno rád venoval.

Prečo ste ponuku prijali?

Cítil som, že je záujem na strane vlády a videl som veľký tlak spoločnosti. Keď sa skĺbia záujem a tlak, mnoho vecí sa dá posúvať dopredu. Bola to pre mňa výzva.

Na tlačovej besede vás predstavil premiér. Tlak verejnosti je tu aj preto, ako sa správajú premiér a minister vnútra napríklad v kauze Ladislava Bašternáka. Nejdete im robiť len krytie ako osoba, ktorá šéfovala Úradu boja proti korupcii ešte za vlády Ivety Radičovej a tie hlavné veci, ktoré frustráciu spôsobujú, sa v skutočnosti nezmenia?

Vnímam ako svoju výhodu, že som pôsobil za predchádzajúcich vlád. Som v boji proti korupcii od roku 2004 a dáva mi to istú mieru nezávislosti. Bol to asi aj dôležitý moment pri hľadaní kandidáta. Vnímal som to tak, že mi to otvára dvere a práca bude pre mňa jednoduchšia. Ak by som pôsobil na vrcholovej funkcii len za jednej vlády, všetci by hovorili, že budem servilný. Mal som dobrú ponuku ísť do polície, ale tu som cítil, že môžem byť užitočný a niečo nastaviť. Prevencia korupcie nie je o tom, že niekto niečo vymyslí a bude to fungovať tri mesiace. Systém by mal pokračovať, aj keď odídem.

Fico predstavuje Kovaříka: Korupcia je súčasťou nášho života

Ako vnímate to, že premiér býva v Bonaparte v byte Ladislava Bašternáka?

Sú to politické otázky, ktoré neviem, či by som spájal s prevenciou korupcie. Som štátny úradník, nechcem robiť niekomu krytie, ale ani kritika niečoho. Kauza Bašternák je vážna kauza, ale necítim sa oprávnený hodnotiť, či premiér má, alebo nemá bývať v Bonaparte a či je cena, ktorú platí za nájom, dostatočná. Voliči majú právo kritizovať a vyjadriť sa vo voľbách.

Premiér dáva na tento nájom už piaty rok väčšinu zo svojho platu. Videli sme daňové priznanie jeho manželky za jeden rok, ktoré hovorí, že zarába o niečo viac ako premiér, ale nevieme kde. Samotný Bašternák je vyšetrovaný aj z toho, či Bonaparte nepostavil z neoprávneného nadmerného odpočtu DPH. Nie je vám to ako bývalému vyšetrovateľovi korupcie podozrivé?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Robert Kaliňák

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |