Prečo je dnes rozkol v spoločnosti taký hlboký

Kým politické presvedčenie ľudí určovali najmä ekonomické otázky, kompromis sa hľadal ľahšie. Dnes o politických názoroch rozhodujú úplne iné faktory.

Ilustračné foto – TASR/AP

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Autor je americký analytik
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Streľba na bejzbalovom tréningu kongresmanov bola príšerným príkladom politickej polarizácie, ktorá trhá túto krajinu na kusy. Politológovia už dokázali, že kongres je rozdelenejší než kedykoľvek od obdobia rekonštrukcie (roky 1865 až 1877). Neznepokojuje ma len miera straníckej nevraživosti, ale čoraz viac jej povaha. Ľudia na druhej strane sporu sa už len nemýlia a nestačí sa s nimi iba hádať. Už sú nemorálni a musia byť umlčaní alebo potrestaní.

Tu nejde o politiku. Priepasť medzi ľavicou a pravicou bola po väčšinu studenej vojny širšia, než je dnes pri niektorých problémoch. Mnohí ľavičiari chceli znárodňovať alebo prísne regulovať celé priemyselné odvetvia. Pravičiari naproti tomu otvorene podporovali úplný odklon od Nového údelu. V porovnaní s tým sú dnešné rozdiely v názoroch na ekonomiku relatívne malé.

Identita nepozná kompromis

Rozdelenosť je dnes viac otázkou identity. Akademici Ronald Inglehart a Pippa Norrisová tvrdia, že v posledných desaťročiach ľudia začali svoju politickú príslušnosť menej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |