Kontrolovali, či je žena, Kratochvílová zrejme príde o 34-ročný rekord

Už v auguste sa môže stať, že nebude platiť žiadny zo stále platných 45 atletických rekordov vytvorených pred rokom 2005.

Je vysoko pravdepodobné, že Medzinárodná federácia atletických asociácií (IAAF) v auguste spraví revolučný a zároveň veľmi kontroverzný krok.

Na svojom zasadnutí počas londýnskych majstrovstiev sveta sa na základe návrhu svojej európskej pobočky chystá vymazať všetky svetové rekordy, ktoré vznikli pred rokom 2005.

V stávke je 45 rekordov dosiahnutých pod holým nebom.

Rekordy šprintéra Usaina Bolta by síce zostali v platnosti, no o svetové maximum by prišla napríklad československá bežkyňa na 400 a 800 metrov Jarmila Kratochvílová, britská maratónkyňa Paula Radcliffová či rekordérka v šprinte na 100 a 200 metrov Florence Griffithová-Joynerová.

Rok 2005 je v atletike prelomový z pohľadu boja proti dopingu. Práve vtedy začala IAAF skladovať vzorky športovcov, aby sa mohli analyzovať aj neskôr. Pre prípad, že sa objavia nové metódy na odhaľovanie podvodníkov. Vzorky atlétov sa musia skladovať minimálne desať rokov.

„Spred tohto obdobia nie sú zachované žiadne vzorky, a preto nie je možné dokázať, či športovci v tomto období užívali zakázané látky,“ hovorí Žaneta Csáderová, riaditeľka Slovenskej antidopingovej agentúry.

V súčasnosti je bežné, že športovkyne a športovci prichádzajú dodatočne o medaily. Napríklad slovenskej reprezentantke v behu na 1500 m Lucii Klocovej v sobotu v Šamoríne odovzdajú bronzovú medailu z majstrovstiev Európy 2010.

„Je to krok správnym smerom. Máme dobrú šancu získať opäť kredit,“ hovorí šéf IAAF Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský víťaz na 1500-metrovej trati z 80. rokov.

Bol by to úplný nonsens

Dosiaľ najstarší atletický svetový rekord patrí dnes už 66-ročnej Kratochvílovej, rodáčke z Golčůvho Jeníkova.

V roku 1983 najprv vytvorila rekord na majstrovstvách sveta v Helsinkách, o pár mesiacov ho zlepšila na mítingu v Mníchove. Na 800-metrovej trati zabehla čas 1:53,28 min, ktorý doteraz nikto neprekonal.

Jej čas šokoval celý svet, pretože mala 32 rokov, čo je na rýchlostných športovcov vysoký vek.

Kratochvílová prekonala najlepší čas Ukrajinky Nadeždy Olizarenkovej. Tretí čas histórie je z roku 2008. Víťazka olympiády 2016 v Riu bola o dve sekundy pomalšia ako legendárna Češka.

Kratochvílovej stále patrí aj druhý najlepší čas na 400-metrovej trati.

Dôchodkyňu, ktorá doteraz žije v rodnej obci, navštívil reportér New York Times. „Ak by mi zobrali rekord

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |