piatok

Skvelý obrat mladých Slovákov, Euro U21 sme začali výhrou nad domácim Poľskom

Mladí Slováci v prvom zápase Eura prehrávali už od prvej minúty, po dobrom výkone však zápas otočili a sú na čele A-skupiny.

Foto – TASR/Martin Baumann

ME futbalistov do 21 rokov: A-skupina – Lublin:

Poľsko – Slovensko 1:2 (1:1)

Góly: 1. Lipski – 20. Valjent, 78. Šafranko. Rozhodovali: Gözübüyük – Van Dongen, Van Zuilen (všetci Hol.); ŽK: Škriniar, Šafranko (obaja Slovensko). 14.911 divákov.

Na mládežnícke Euro čakali slovenskí futbalisti 17 rokov, začali ho však najhorším možným spôsobom. Hneď v úvodných sekundách zápasu sa dostal k lopte Frankowski, poslal center pred slovenskú bránu a Patryk Lipski hlavičkou otvoril skóre.

Mladí Slováci reagovali na inkasovaný gól zvýšenou aktivitou a postupne začali mať na ihrisku prevahu. Tú zúžitkoval v 20. minúte na vyrovnávajúci gól obranca Martin Valjent, ktorému prihrávali Chrien aj výborne hrajúci Mihalík.

Martin Valjent strieľa prvý gól Slovenska. Foto – TASR/Martin Baumann

Reprezentanti do 21 rokov pokračovali v dobrom výkone až do konca prvého polčasu, druhý gól však napriek šanciam nestrelili. Najväčšiu príležitosť zahodil v 25. minúte Adam Zreľák.

Druhý polčas sa začal šancou Poliakov, ktorú zneškodnil výborným zákrokom brankár Chovan. Následne sa hra vyrovnala, čo platilo až do 70. minúty. V nej vystriedal kapitána Adama Zreľáka v útoku Pavol Šafranko a krátko po príchode na trávnik rozhodol o triumfe Slovenska 2:1.

Mladí Slováci sa vďaka triumfu posunuli na čelo tabuľky v skupine A. Najbližší zápas odohráme v pondelok o 18:00 proti Anglicku, po ňom nastúpime vo štvrtok proti Švédsku. Do semifinále postúpia štyri najlepšie tímy z dvanástich.

Aktuálna tabuľka A-skupiny

Tréner Hapal: Boli sme lepší

„Na začiatku sme zaváhali, ale mužstvo ukázalo charakter a dokázalo otočiť skóre. Boli sme dnes lepší ako Poliaci,“ povedal po zápase v rozhovore pre TV Markíza tréner reprezentácie Pavel Hapal.

„V druhom polčase nás síce podržal Chovan, ale po futbalovej stránke sme boli lepší a zaslúžene sme vyhrali. Zreľák narazil na kopačku súpera, preto striedal. Po zápase mi však povedal, že bude v poriadku,“ dodal.

Tréner Slovenska Pavel Hapal sa raduje z víťazstva. Foto – TASR/Martin Baumann

„Pocity sú úžasné. Ten rozhodujúci gól nepadol len mojou zásluhou, celé mužstvo naň pracovalo 90 minút. Ďakujem fanúšikom zo Slovenska, že prišli, bolo ich počuť. Atmosféra bola fantastická. Som šťastný, že sme do šampionátu vstúpili víťazstvom,“ povedal po zápase strelec víťazného gólu Pavol Šafranko.