Denník N

Newsfilter: Ako pri policajnej naháňačke zbytočne zomrel tínedžer a ako policajti naháňajú inde vo svete

1.Zbytočne zomrel mladý človek. 2. Budúce Biele vrany prehovorili o svojom prepustení z práce. 3. Keby nebolo Kaliňáka, Sulík a Maďarič by po sebe neštekali + krátke správy, zaujímavé články, citát víkendu a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Zbytočne zomrel mladý človek

Počas policajnej naháňačky pri Hronskom Beňadiku v noci zo soboty na nedeľu zomrel 17-ročný chlapec z Malej Lehoty. Sedel na zadnom sedadle auta, ktoré naháňala polícia, a zasiahla ho guľka, ktorú policajti vystrelili, keď vodič odmietol zastaviť. Zatiaľ však nie je jasné, či príčinou smrti je policajná strela, alebo následky nárazu vo vysokej rýchlosti, pretože práve ním sa prenasledovanie skončilo.

Vodičom unikajúceho auta bol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce. Šoféroval Seat Leon a nemal to robiť, pretože policajti mu už trikrát vzali vodičák a nemal ho ani tento víkend. Okrem neho a obete v aute sedeli ešte dvaja mladí ľudia.

Policajti ich najskôr len naháňali pomocou majákov, keď vodič nezastavil – práve naopak, zrýchlil a nebezpečne manévroval –, strieľali do vzduchu a nakoniec aj smerom na auto.

Polícia odkázala, že jej je veľmi ľúto smrti mladého človeka, a pripomenula, že sa to vôbec nemuselo stať, „nebyť bezohľadnej jazdy nezodpovedného vodiča“.

Rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská tvrdí, že zásah by mal byť v poriadku a v súlade so zákonom: „Keď (vodič) naďalej nereaguje a svojou jazdou ohrozuje bezpečnosť niekoho ďalšieho na ceste alebo vo vozidle, prípadne samotných policajtov, smú použiť varovné výstrely na zamedzenie ďalšieho chodu vozidla.“

Otázkou však je, či sa naháňačka vôbec musela začať a či bolo treba strieľať. Spomeňme si, že policajti už napríklad v podobnej situácii strieľali aj po podpredsedovi parlamentu, strieľajú teda radi. Z policajného stanoviska navyše vyplýva, že policajti najskôr problémového mladíka za volantom spoznali a až preto ho začali prenasledovať. Vedeli teda, že im neuteká masový vrah či únosca detí.

O tom, či a kedy za takýchto okolností prenasledovať, najprehľadnejšie cez víkend napísal na svojom Facebooku Tomáš Bella. Tu je jeho zhrnutie:

1. Nikde v civilizovanom svete neexistuje prax prenasledovať každé auto, ktoré uniká pred políciou.

2. Dôvod je ten, že prenasledovanie je veľmi nebezpečné pre nevinných ľudí na ceste – napr. v USA ročne zomrie asi 300 nevinných ľudí, ktorí sa pripletú k policajnému prenasledovaniu. Ak vám teda ide o demonštráciu policajnej sily, tak vždy naháňate, ale ak vám ide o bezpečnosť spoločnosti, tak je to oveľa problematickejšie.

3. Policajtov v civilizácii – dokonca už aj v USA – preto učia, že prenasledovanie treba veľmi zvažovať – inštinkty totiž klamú, unikajúce auto vyzerá ako okamžitá hrozba, kým chodca za rohom, ktorého o chvíľu pri prenasledovaní zrazíte, nevidíte, hoci jeho smrť je oveľa pravdepodobnejšia, ako že niekto umrie, lebo dnes necháte ujsť niekoho, kto jazdil bez vodičského. A to ešte nehovoriac o tom, ak len neprenasledujete, ale začnete na ulici strieľať.

4. Nakoniec hlavným kľúčom k rozhodovaniu podľa best practices má byť, prečo ste niekoho chceli zastaviť. Ak je to hľadaný sériový vrah, prenasledovanie môže byť racionálne. Prenasledovanie áut za dopravné priestupky sa už väčšinou vo svete považuje za nezmyselné, za niečo, čo vyzerá intuitívne správne, ale v skutočnosti prináša oveľa viac obetí ako úžitku.

5. Na druhej strane, všade na svete, ak už niekto pri prenasledovaní zomrie, je to vina vodiča, ktorý unikal, nie policajtov. Nie je to žiadna policajná vražda (môže to byť zlé rozhodnutie policajta alebo jeho pochybenie).

6. Zaujímalo by ma teda len toto: Nie, čo sa stane konkrétnemu policajtovi, ale aké sú oficiálne inštrukcie pre ostatných policajtov, ako často ich na také situácie trénujú, či ich učia, že a kedy môže byť rozumné skrátka neurobiť nič, či existuje vyhodnotenie, koľko ľudí na Slovensku už bolo zranených alebo zomrelo pri takýchto akciách a či sme furt len v štádiu, že policajt musí ukázať silu, alebo občas už môže myslieť aj na bezpečie spoločnosti.

2. Prepustili budúce Biele vrany, Richter je stále ministrom a Fico mlčí

Kataríne Hatrákovej a Zuzane Hradilekovej Ústredie práce zrušilo ich miesta. Obe už bývalé zamestnankyne sú psychologičky. Prvá robila kontrolu v galantskom Čistom dni ešte predtým, ako sa z podozrenia na sexuálne zneužitie jeho chovanky stala verejná kauza.

Po jej prepuknutí Hatráková hovorila o tom, ako ju nadriadení nútili meniť vyznenie správy a o tom, že v Čistom dni nedodržiavali pravidlá. Psychologička Hradileková s trojtýždňovým odstupom vyjadrenia svojej kolegyne potvrdila.

Obe teraz prišli o polovičný úväzok, ktorý na Ústredí práce mali. Jeho vedenie ubezpečuje, že ich vyjadrenia a výpoveď z práce nijako nesúvisia, pretože zrušenie ich úväzkov vraj bolo plánované dlhodobo: „Bola vykonaná v súlade so zákonom, riadne prerokovaná so samotnými zamestnancami aj s odborovou organizáciou. Nijako nesúvisela s vyjadreniami zamestnankyne pre médiá, čo, ako veríme, aj sama potvrdí,“ povedala hovorkyňa ústredia.

Toto sme vedeli už vo štvrtok, o deň neskôr však psychologičky Nataši Holinovej porozprávali, ako výpovede vidia ony:

Hatráková: „Nie je to pravda, so mnou nič prerokované nebolo. Nepotvrdím, že to s vyjadrením nesúviselo, lebo si myslím, že súviselo.“

Hradileková: „So mnou nič prerokované nebolo. Je to veľmi smutné. Moc a absolútna istota, že si môžu robiť, čo chcú. A vyjadrenie, že verí, ako to potvrdíme, je doslova vrchol. Čo mám potvrdiť? Nejaké klamstvá?“

Naopak, obe očakávali, že ak nejaká reorganizácia prebehne, tak im ponúknu plné úväzky, pretože napríklad Hatrákovej nadriadená: „Ešte pred rozhovorom v médiách mi navrhovala plný úväzok, keďže je s mojou prácou veľmi spokojná.“

Takto za tretej vlády Roberta Fica vyzerá ochrana štátnych zamestnancov, ktorí sa rozhodnú hovoriť o porušovaní zákonov.

3. Keby nebolo Kaliňáka, Sulík a Maďarič by po sebe neštekali

V O 5 minút 12 sa stretli Marek Maďarič a Richard Sulík. Spoločnosť im robil ešte Gábor Gál, ale jeho účasť bola zväčša iba symbolická.

Korupcia

V tejto časti diskusie sa najviac zdalo, že proti sebe stoja svety, ktoré sa nedokážu zhodnúť. Podpredseda Smeru Maďarič síce zopakoval, že Robert Kaliňák mal už dávno odstúpiť, ale inak sme sa nič nové nedozvedeli.

Predseda SaS Sulík sa vysmial premiérovej protikorupčnej rétorike, tvrdil, že on osobne berie úplatky atď. Maďarič mu na oplátku pripomenul rozhovory s Kočnerom: „Vy ste posledný, kto tu môže kritizovať.“ Sulík vybuchol a viac sa už dozvedieť nedalo.

Treba diskutovať s extrémistami?

Gál tvrdil, že nie, Sulík má tradične opačný názor. „Je tam množstvo hlúpostí, čo je na tom zlé sa o ňom baviť,“ povedal o ich programe. Na čo mu všetci prítomní zborovo odpovedali, že tak sa venuje iba programu kotlebovcov a nie svojmu.

O najkomplexnejšie hodnotenie sa pokúsil Maďarič. Pripomenul, že extrémistom už desaťročia čelia aj v západnej Európe a stále neprišli na spoľahlivé riešenie. „Musíme si zvyknúť na trvalú existenciu a určitú silu extrémistických strán,“ povedal minister kultúry a dodal, že „ľudia musia uveriť, že sa tu naozaj strieda opozícia a koalícia, ktoré sú odlišné“. Lebo teraz sa programy ľavice a pravice podľa neho zlievajú a ak niekto chce voliť skutočnú opozíciu, zostávajú fašisti.

Európska únia

Ďalšia téma, pri ktorej sa nezhodli. Sulíkove argumenty sú známe: Už dnes sme v prvej integračnej lige, ale ďalej by sme mali ísť, „ak to bude výhodné pre občanov Slovenska“ a „Robert Fico nech povie, čo to tá prvá liga znamená“.

Sulík povedal, že najskôr musí vedieť, ako sa má integrovať a až potom povie, či áno, alebo nie. „Ak sa budú prerozdeľovať utečenci, tak nie, ak spoločne kontrolovať hranice, tak áno.“

Maďarič Sulíkovi vysvetľoval, že v politike treba rozlišovať medzi stratégiou a taktikou. Prihlásenie sa k integračnému jadru je stratégia a taktika, to, čo sa počas rokovaní podarí dosiahnuť: „Tým nehovoríme, že so všetkým budeme súhlasiť.“

Maďarič tiež povedal, že veľvyslanci kľúčových štátov Únie navštevujú našich politikov a sondujú ich názory.

RTVS

Nezaznelo nič nové. Maďarič opäť podporil Václava Miku, o ktorom Gál hovoril ako o nejakom veľkom probléme a Sulík povedal, že meniť víťazný tím je chyba a Mika by mal zostať.

Jednou vetou:

4. Pozemky s kontaminovanou pôdou zo skládky v Bratislave nevykúpia a ľudí neodškodnia, peniaze od štátu dostanú podľa ministerstva životného prostredia len firmy.

5. Tender na kúpu auta pre šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho nebol v poriadku, jeho zadanie mohlo odradiť potenciálnych uchádzačov, tvrdí Úrad pre verejné obstarávanie. Poisťovňa sa proti jeho rozhodnutiu odvolala.

6. Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár pripúšťa, že voľba člena Súdnej rady by sa mohla v parlamente odložiť, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská má totiž zásadný problém s kandidatúrou štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, ktorá vo voľbách kandidovala za Smer.

7. Minister školstva Peter Plavčan tvrdí, že k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov v Agentúre na podporu výskumu a vývoja nedôjde, o hromadnom prepúšťaní informoval opozičný poslanec Miroslav Beblavý, potvrdzoval to aj záznam, ktorý mu poskytli zamestnanci.

8. Z bratislavských Zlatých pieskov počas víkendu evakuovali 6000 účastníkov tanečnej párty pre falošný bombový poplach, oznámenie o umiestnení bomby prijali cez tiesňovú linku 112 v Česku.

9. Trojročný trest väzenia dostal Čech za krádež peňazí a cenností v bratislavskej vile Milana Kňažka, verdikt nie je právoplatný, obhajoba aj prokurátor si nechali lehotu na odvolanie.

10. Ministerstvo obrany chce mať najneskôr do konca septembra analýzu ponúk na nové stíhačky, uviedol minister Peter Gajdoš, Slovensko chce nahradiť stíhačky Mig-29, ktoré už dosluhujú.

Zaujímavé články:

Lukáš Krivošík o antisemitizme štúrovcov. (tyzden.sk)

Márius Kopcsay o Dankovi a prvej lige. (sme.sk)

Miroslav Kern o tom, ako sa dostať späť k majetku, ktorý vám ukradli komunisti. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Václava Miku preferujem aj preto, lebo u neho mám väčšiu istotu, že by nebol závislý od hlasov kotlebovcov. Ale ja nehovorím, že musia voliť Miku. Môžu voliť aj Rezníka a tento problém je takisto vybavený. Rezník preto pre mňa nie je červené súkno.

Marek Maďarič, minister kultúry

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie