Denník N

10 tipov, ako zlepšiť Kamenné námestie a Námestie SNP v Bratislave

Mapa, s ktorou sa pracovalo počas workshopu WhatCity?. Foto – Braňo Bibel
Mapa, s ktorou sa pracovalo počas workshopu WhatCity?. Foto – Braňo Bibel

Desať odborníkov z rôznych krajín sa prešlo po bratislavských námestiach a diskutovali o tom, ako ich pre ľudí viac spríjemniť.

Ako zmeniť Kamenné námestie, aby z neho nebola len betónová plocha so zvláštnymi tmavými zákutiami, popíjajúcimi alebo náhliacimi sa ľuďmi? Čo robiť, ak si ľudia priestor na námestí obľúbia ako toaletu? A čo s priechodmi, po ktorých má problém prejsť aj zdravý človek?

Odborníci zo Slovenska, Prahy, Viedne a Slovinska prišli do Bratislavy, aby o týchto problémoch hovorili. Neboli medzi nimi iba architekti, ale aj odborníci na verejný priestor, menšiny, komunikáciu, sociálni pracovníci, cyklisti a majiteľka podnikov v centre mesta.

Stretnutie odborníkov bolo súčasťou projektu WhatCity?. Ide o platformu, ktorá sa pomocou prednášok a workshopov snaží zlepšiť životné prostredie v meste. Jej cieľom je prepojiť občianske iniciatívy, odborníkov a mestské autority pri riešení problémov.

Tu je desať vecí, ktoré by na Kamennom námestí a na Námestí SNP chceli zmeniť.

Zápisky z workshopu WhatCity? Foto – Braňo Bibel

1. Menej áut

Na Námestí SNP stále parkuje príliš veľa áut. Sú to presne tie, ktoré počas demonštrácií vytŕčajú z davu. Sú pre ľudí vizuálnou aj priestorovou bariérou. Ak by sa tieto parkovacie miesta podarilo zredukovať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie