10 tipov, ako zlepšiť Kamenné námestie a Námestie SNP v Bratislave

Desať odborníkov z rôznych krajín sa prešlo po bratislavských námestiach a diskutovali o tom, ako ich pre ľudí viac spríjemniť.

Mapa, s ktorou sa pracovalo počas workshopu WhatCity?. Foto – Braňo Bibel

Ako zmeniť Kamenné námestie, aby z neho nebola len betónová plocha so zvláštnymi tmavými zákutiami, popíjajúcimi alebo náhliacimi sa ľuďmi? Čo robiť, ak si ľudia priestor na námestí obľúbia ako toaletu? A čo s priechodmi, po ktorých má problém prejsť aj zdravý človek?

Odborníci zo Slovenska, Prahy, Viedne a Slovinska prišli do Bratislavy, aby o týchto problémoch hovorili. Neboli medzi nimi iba architekti, ale aj odborníci na verejný priestor, menšiny, komunikáciu, sociálni pracovníci, cyklisti a majiteľka podnikov v centre mesta.

Stretnutie odborníkov bolo súčasťou projektu WhatCity?. Ide o platformu, ktorá sa pomocou prednášok a workshopov snaží zlepšiť životné prostredie v meste. Jej cieľom je prepojiť občianske iniciatívy, odborníkov a mestské autority pri riešení problémov.

Tu je desať vecí, ktoré by na Kamennom námestí a na Námestí SNP chceli zmeniť.

Zápisky z workshopu WhatCity? Foto – Braňo Bibel

1. Menej áut

Na Námestí SNP stále parkuje príliš veľa áut. Sú to presne tie, ktoré počas demonštrácií vytŕčajú z davu. Sú pre ľudí vizuálnou aj priestorovou bariérou. Ak by sa tieto parkovacie miesta podarilo zredukovať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |