Messi je už odsúdený. Ronaldo nevyplatil na daniach 14 miliónov, hrozí mu väzenie

Ronaldo predával marketingové práva na svoje meno cez firmu registrovanú v daňovom raji – Britských Panenských ostrovoch.

Traja najlepší futbalisti sveta majú problémy s finančnými a daňovými podvodmi. Zľava: Neymar, Messi a Ronaldo. Foto – TASR/AP

Traja (zrejme) najlepší futbalisti sveta hrajú v Španielsku. Argentínčan Lionel Messi a Brazílčan Neymar za Barcelonu, Portugalčan Cristiano Ronaldo za Real Madrid.

Okrem futbalového talentu a toho, že sú idolmi miliónov tínedžerov po celom svete, ich spája ešte jedno: daňové a finančné podvody.

Messi má už súd za sebou. Spolu s otcom Jorgem ho španielske súdy odsúdili na 21 mesiacov natvrdo za nevyplatenie daní vo výške 4,1 milióna eur. Rozsudok potvrdil aj miestny najvyšší súd.

Išlo o dane za marketingové práva na meno Lionel Messi, ktoré kontrolovali offshore spoločnosti v Belize a Uruguaji.

Messiovci však do väzenia zrejme nepôjdu, pretože v krajine platí nepísaná dohoda: pokiaľ zákon porušili prvýkrát a rozsudok neznie na viac ako dva roky, dostanú podmienku.

Rozhodne o tom prvostupňový barcelonský súd.

Messi junior tvrdí, že o ničom nevedel a financie mu kontroluje jeho otec. Verejnosť mu je naklonená odpustiť nielen pre jeho futbalovú genialitu, ale aj pre povesť jednoduchého, no dobrého chlapca.

Na svojho otca sa vyhováral aj Neymar, Messiho spoluhráč z Barcelony. Neymar aj samotný klub čelia obžalobe pre spôsob, akým ho v roku 2013 získali z brazílskeho Santosu.

Prestup mal byť vyšší ako 57,1 milióna eur, ako pôvodne avizovali. Neskôr sa ukázalo, že Barcelona za Neymara zaplatila o takmer tridsať miliónov viac.

Barcelona aj Neymarovci by tak zaplatili nižšie dane. V tejto časti obžaloby už prišlo k dohode a klub zaplatil pokutu približne päť miliónov eur.

Súd však pokračuje, svoje peniaze chce získať aj brazílska investičná spoločnosť DIS, ktorá v čase prestupu vlastnila štyridsať percent prestupových práv na Neymara.

Problémy so súdmi mali z rovnakých dôvodov aj Javeri Mascherano, Xabi Alonso či Filipe Luis.

Koľko zarobili v Španielsku

Ronaldo: 83 miliónov (52 na plate + 31 marketingom)

Messi: 71,5 milióna (46,5 + 25)

Neymar: 33 miliónov  (13,5 + 19,5)

Zdroj: Forbes

Pozn.: Ronaldo bol druhýkrát za sebou najlepšie zarábajúcim športovcom na svete.

Priznanie mu pomôže

Návštevy pojednávacích miestností teraz čakajú aj Cristiana Ronalda. Ten podľa španielskej obžaloby medzi rokmi 2011 a 2014 spáchal štyri daňové podvody v celkovej výške 14,7 milióna eur.

Aj pri Ronaldovi, rovnako ako pri Messim, išlo o neplatenie daní za marketingové práva na jeho meno.

V týchto rokoch patrili práva na jeho meno schránke

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |