Policajný viceprezident Ábel po streľbe na auto: Policajt musí konať, prenasledovať musíme

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel rozpráva, ako policajti trénujú streľbu, prečo nevedia trénovať strieľanie z auta, či je v poriadku vystreliť aj na auto s pasažiermi a čo sa možno po postrelení nevinného 17-ročného Tomáša v postupoch polície zmení.

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako sa policajti pripravujú na streľbu?

Prvý kontakt majú už v škole pri vstupe do zboru. Každý policajt absolvuje do roka päťkrát streleckú prípravu. Sú to ostré streľby, raz za zníženej viditeľnosti. Na jedno cvičenie vystrelí okolo 200 nábojov so svojou zbraňou. Súčasťou je aj telesná príprava, kde rozoberajú aj taktiku.

Strieľajú aj pri stresových podmienkach?

Okrem terčov strieľajú aj parkúr, kde napríklad páchateľ ohrozuje rukojemníka a strelec musí rýchlo vyhodnotiť situáciu a zasiahnuť páchateľa bez zranenia rukojemníka. Všetko je to stres, v danom okamihu sa vám zobrazia terče a vy musíte vyhodnotiť situáciu. Oveľa väčší stres je ešte pri previerke, ktorá má dosah na ďalšiu kariéru policajta.

Strieľajú aj na pohyblivé terče, ktoré by mohli byť podobné strieľaniu na unikajúce auto?

Nemáme podmienky ani vybavenú strelnicu na takéto pohyblivé terče. Na školách a v Lešti sú ešte simulované parkúry, kde sa v pozadí premieta nejaký dej, ale spravidla sa strieľa z pevného stanovišťa.

Je potom takáto príprava dostatočná pri streľbe počas jazdy?

Nikdy nie je dostatočná, vždy je čo zlepšovať. Menia sa podmienky, sme v pásme so štyrmi ročnými obdobiami. Ak zaznamenáme zákrok, prípad sa zanalyzuje a vyjdú z toho východiská, či policajti mohli postupovať inak a či bol zákrok dostatočný. To sa potom využíva pri metodike a výcvikoch s preškolením poučením alebo zovšeobecním.

Väčšina policajtov si teda takúto streľbu vyskúša až v praxi, keď strieľa na nejaké auto?

Trenažér simuluje takmer reálnu situáciu a policajt si to vyskúša už v škole. Zažil som v Pezinku cvičnú streľbu, keď sa strieľalo na terč na vozidle. Neviem o situácii, že by sa strieľalo z pohyblivého stanoviska na terč v pohybe, ktorý by bol ako unikajúce vozidlo. Špeciálne jednotky skúšali pred rokom-dvomi vytvoriť čiastočné podmienky s pohyblivým terčom, ale nedokázali nasimulovať situáciu, že by z idúceho auta strieľali na pohyblivý terč.

Aké je to strieľať z auta?

Keď otvoríte okienko v rýchlosti 100 kilometrov za hodinu, na vašu ruku a oči pôsobí odpor vzduchu, máte tam otrasy, pohyby a je to veľmi ťažké.

Takže ani dobrý strelec nemusí mieriť dokonale?

Je to zložité a nedá sa zaručiť, že mierenie bude stopercentné. V praxi bola však väčšina zákrokov úspešná so zásahom pneumatiky.

Trúfli by ste si za jazdy vystreliť na unikajúce vozidlo?

Veľmi citlivo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Policajná streľba na auto

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |