Newsfilter: Zastrelenie nevinného spolujazdca bola nešťastná náhoda, ktorá sa môže zajtra stať znova

1. Ako veriť polícii, že nevystrelí na vás 2. Kotleba bude mať súpera, na ktorého možno nestačí 3. Tomanová je pre deti nebezpečnejšia ako zápalky a alkohol + krátke správy, zaujímavé články, FB status a citát dňa a nový Shooty.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Ako vlastne veriť polícii, že na vás nevystrelí

Smrť nevinného spolujazdca po policajnej streľbe do unikajúceho auta možno bola nešťastnou súhrou okolností, no podobná súhra sa pokojne môže stať aj zajtra ktorémukoľvek inému spolujazdcovi. Nasvedčuje tomu takmer všetko, čo hovoril policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovke.

Policajti naháňali onoho nezodpovedného vodiča bez papierov po Žiarskom okrese už deň pred osudným incidentom. Neúspešne. Ako hovoril Gašpar, v teréne sa im stratil. Navyše, už dávnejšie predtým preukázateľne zaútočil na policajtov. Zámerne vrazil do policajného auta a jedného z policajtov zranil.

Pre policajtov teda išlo o „známu firmu“, nebezpečného dopravného recidivistu. Samozrejme, neznamená to, že v sobotnú noc si policajt s nabitou pištoľou povedal „a teraz už neujdeš“, ale od Gašpara by to chcelo väčšiu striedmosť pri tvrdení o neúmyselnom konaní policajta. Aspoň do skončenia vyšetrovania.

Zostali aj pochybnosti, čo sa týka primeranosti zásahu. Policajti vedeli, o koho ide, teda že to nie je masový vrah, ktorého útek by znamenal bezprostredné ohrozenie iných. Vyštartovali po ňom neoznačeným policajným autom a strieľali bez toho, aby vedeli, či je v Seate ešte niekto ďalší. Gašpar to obhajoval niekoľkými „keby“, napríklad „keby sa čelne zrazil s iným autom, mohli byť štyria mŕtvi“. Faktom je, že policajná streľba sa skončila jedným mŕtvym a mnoho ďalších „keby“ vyvstáva už len preto, že zo zásahu nie je žiadny záznam, čo je pre problémové policajné akcie typické.

Gašpar priznal, že policajtov nemajú kde a ako učiť strieľať z idúceho auta na unikajúce, čo nie je žiadne prekvapenie. Šokujúce je, že na otázku, či už nie je príliš veľa tých pokusov trafiť sa do zadného kolesa, ktoré sa skončili zle, odpovedal, že „niekoľkokrát sa skončili dobre“. To znie, akoby polícia mala v interných smerniciach napísané percento prípustných strát na životoch, ako to býva vo vojenských príručkách. Akurát že polícia nie je armáda, ale inštitúcia s mottom pomáhať a chrániť.

Zo všetkého najhoršie však je tvrdenie policajného prezidenta, že „je potrebné naháňať každého vodiča, ktorý ohrozuje bezpečnosť“. V časoch, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |