Denník N

V bratislavskom Volkswagene sa začal prvý ostrý štrajk, zastavil výrobu luxusných áut

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zamestnanci zostali na parkovisku, niektoré linky v závode stoja, niektorí do práce prišli.

Aktualizované o 17:46 V závode Volkswagen sa v utorok začal ostrý štrajk. Časť zamestnancov, ktorá mala nastúpiť o šiestej ráno na zmenu, sa zhromaždila na parkovisku.

Nemecká firma pôsobí v Bratislave od roku 1991. Situácia v jej fabrike sa ešte nikdy tak vážne nevyostrila.

„My zamestnanci Volkswagen Slovakia týmto deklarujeme nespokojnosť. Dlhých 25 rokov sme ochotne prijímali požiadavky koncernu. Chceme sa podieľať v plnej miere aj na jeho úspechu,“ čítal šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský z deklarácie, ktorú poslali vedeniu fabriky.

Video: Zamestnanci slovenského Volkswagenu prvýkrát v histórii štrajkujú
Autorka: Martina Koník

S ním sa nezhodli v otázke platov a ďalších požiadaviek.

Pred fabrikou to pre štrajk vyzeralo skôr ako na festivale. Rozdávala sa cigánska pečienka aj dáždniky pre ostré slnko, a hrala živá hudba.

Chcú dlhšie prestávky a vyššie mzdy

Maroš, ktorý pracuje vo firme viac než desať rokov, hovorí, že podporil štrajk pretože mu prekáža arogancia vedenia. Údaje o platoch na úrovni 1800 eur v hrubom vrátane všetkých bonusov bez započítania manažérov, ktoré uvádza fabrika ako priemerné, podľa jeho slov nesedia.

„Ak by aj bola pravda, že je to 1800 eur, tak táto firma nedá ani cent zadarmo, tie sú naozaj na vysokej úrovni odrobené,“ povedal Maroš.

Na výplaty sa sťažovali aj ďalší, spomínali, že reálny plat robotníka na linke sa v hrubom môže pohybovať okolo tisíc eur, ale skôr menej.

„Skúste sa za 20 minút najesť, keď 7 minút stojíte v rade,“ vysvetľoval zasa Ladislav ďalší dôvod, prečo sa zapojil do štrajku.

Volkswagen naposledy ponúkol rast platov o necelých 9 percent postupne tento a budúci rok a jednorazový bonus 350 eur k tomu. Smolinský aj túto ponuku označil za neakceptovateľnú, odvolal sa na mandát od zamestnancov.

Odbory spomínajú požiadavku na rast miezd o 16 percent. To by podľa ich prepočtov malo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Volkswagen Bratislava

Teraz najčítanejšie