Denník N

Novým riaditeľom RTVS bude Jaroslav Rezník, získal až 95 hlasov, podporili ho fašisti aj Most

Jaroslav Rezník. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jaroslav Rezník. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na tajnú voľbu prišlo 147 poslancov vrátane Igora Matoviča, na zvolenie stačilo 74 poslancov. Za Václava Miku hlasovalo 50 poslancov.

Súčasný šéf TASR Jaroslav Rezník sa presunie do Mlynskej doliny a od augusta sa stane riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Favorit z prvého kola uspel aj v druhom.

V tajnej voľbe ho zvolilo 95 poslancov, teda určite aj poslanci za Kotlebovu ĽSNS a veľká časť poslancov Bugárovho Mosta-Híd. Už pred voľbou bolo jasné, že Rezníka podporí Smer a SNS. Jeho protikandidát a súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika získal 50 hlasov.

Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík pre RTVS povedal, že Rezník je lepšia voľba a strana verí, že dostane v RTVS viac priestoru. Mika podľa Uhríka stelesňuje to, čo ĽSNS nechce, teda „komercializáciu a amerikanizáciu“.

Hlasovalo 147 poslancov, na zvolenie stačilo 74 poslancov. Na voľbe sa nezúčastnili poslanci Mosta-Híd František Šebej a Peter Kresák, ktorí v parlamente dopoludnia boli, a o iných zákonoch hlasovali.

„Nie je to dobré,“ povedal o zvolení Rezníka Šebej. Prečo nevolil Václava Miku? „Ako by som potom dokázal, že som nehlasoval za Rezníka?“ opýtal sa Šebej. Ospravedlnený bol jeden poslanec Kotlebovej strany, hlasovať však prišiel líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý do parlamentu bežne nechodí.

Video: Opozícia hovorí, že koalícia má nového partnera v kotlebovcoch
autorka: Martina Koník

Rezník: Mám silný mandát

Jaroslav Rezník v reakcii pre TASR poslancom poďakoval. „Úprimne ďakujem všetkým poslancom, ktorí mi dali veľmi silný mandát na vykonávanie funkcie generálneho riaditeľa RTVS,“ povedal.

Vo svojom stanovisku napísal, že RTVS bude pod jeho vedením národná kultúrna inštitúcia, ktorá by mala plniť poslanie verejnej služby. Prácu súčasného manažmentu oceňuje a chce na ňu nadviazať.

„Budem sa zo všetkých síl snažiť, aby aj pod mojím vedením mohla RTVS hovoriť o období ďalšej kontinuity,“ povedal. Rezník ako prvé plánuje stretnutie s Václavom Mikom a predsedom Rady RTVS Igorom Gallom.

Rezník bude s ministerstvom kultúry na jeseň rokovať o ďalšej podobe zmluvy so štátom. Ide o spôsob, akým štát dofinancováva RTVS, ročne takto telerozhlas získa 30 miliónov eur. Príjmy z koncesionárskych poplatkov prekračujú 70 miliónov eur ročne.

Václav Mika reagoval na prehru vo voľbe videom na svojom Facebooku. „Posledné týždne mi pripadali ako príbeh o dobýjaní pevnosti, o dobýjaní RTVS. A ako sa hovorí, nie sú nedobytné pevnosti, sú len pevnosti zle dobýjané.“

Video: Václav Mika reaguje na prehru

Most-Híd urobil voľbou Rezníka koalícii ústupok, ktorý Slovenská národná strana ochotná urobiť nebola. Na otázku, čo to hovorí o ich postavení v koalícii, podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie