Denník N

Kaliňák obhajuje streľbu na civilné autá, opozícia chce postupy polície zmeniť (+video)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar na bezpečnostnom výbore vysvetľovali policajný zákrok, pri ktorom zomrel 17-ročný Tomáš. Kaliňák tvrdí, že policajti predišli možným viacerým obetiam, opozícia chce postupy polície zmeniť.

Minister vnútra Robert Kaliňák nevidí problém v policajnom zákroku, pri ktorom v nedeľu v noci zomrel 17-ročný Tomáš.

Auto šoféroval jeho kamarát, ktorý polícii unikal a nezastavil ani po varovných výstreloch, policajt následne vystrelil na auto a trafil Tomáša. Opozícia žiadala na bezpečnostnom výbore vysvetlenie zákroku a zmenu postupov, zavolala si Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Galko: Kaliňák aj Gašpar streľbu obhajujú

„My si myslíme, že je to nesprávne, prezident aj minister to obhajujú. Metodické pokyny je potrebné prepracovať, oni tvrdia, že nie,“ hovorí poslanec SaS Ľubomír Galko.

Galko pripomína, že v tomto konkrétnom prípade im nejde o odstúpenie Kaliňáka alebo Gašpara, ale chcú predísť podobným situáciám v budúcnosti.

Video: Ako Kaliňák obhajuje streľbu pri policajných naháňačkách
autorka: Martina Koník

Minister nevedel povedať, či iné autá ohrozoval ešte predtým, ako ho začali policajti prenasledovať.

Je mu ľúto

Kaliňák konštatoval, že mu je ľúto nevinnej obete, no v strieľaní na prenasledované autá problém nevidí. Tvrdí, že vodič počas jazdy minul osem áut v protismere a mohol spôsobiť tragickú čelnú nehodu s väčším počtom obetí.

„Na váhe jednej aj druhej strany máte životy ľudí, ktorých môže zabiť svojou jazdou, a to, čo sa deje ďalej na ceste. Iná situácia je na diaľnici, v protismere na diaľnici a na úzkej a kľukatej ceste.“

Policajný prezident Tibor Gašpar vysvetľoval, že nie je jednoduché na unikajúce auto použiť zastavovací pás, ktorý autu pretne pneumatiky: musia totiž najskôr auto spomaliť zábranami a nasmerovať ho na pás (aby autá neprepichli vo veľkej rýchlosti, pri rýchlosti 100 km/h by sa mohlo prevrátiť) a hliadky tiež musia zabezpečiť, aby na pás nenabehli iné autá.

Operačné stredisko tiež vyslalo policajtovi na pomoc posilu, tá však už nestihla zasiahnuť. „Prekážku v ceste je možné robiť, keď je známy smer jazdy a máte časový náskok,“ hovorí minister.

Opozícia chce tiež riešiť, prečo nie je zo zásahu záznam. Z akcie neexistuje video, neoznačené auto dopravnej polície nemalo kameru. Z tisíc vozov polície má podľa Kaliňáka kamery 800 áut, a to najmä tie, ktoré ich najčastejšie využívajú. Keď budú peniaze, sľubuje dovybavenie ďalších áut.

Minister vnútra hovorí, že nemá problém so zverejnením zvukového záznamu z komunikácie policajtov.

Výbor bude po prestávke pokračovať v utorok večer alebo v stredu ráno.

Policajná streľba na auto

Slovensko