Denník N

Ste vytrvalec alebo šprintér? Prezradí to vzorka krvi z vášho ucha

Juraj Karas testuje kolegu Michala Červeného. Foto N – Peter Kováč
Juraj Karas testuje kolegu Michala Červeného. Foto N – Peter Kováč

Boli sme u športového diagnostika a cyklistického trénera Juraja Karasa, ktorý kolegovi spravil záťažový test.

Keď prídeme do rodinného domu prerobeného na športové diagnostické centrum, kolega zo športovej rubriky Michal Červený najprv absolvuje vstupnú anamnézu formou rozhovoru o svojom zdravotnom stave a športovej aktivite.

Potom nasadne na svoj bicykel, do ktorého sa predtým namontovalo zariadenie na meranie mechanického výkonu – wattmeter. Michal začne voľne rozšliapavať.

Sme u športového diagnostika Juraja Karasa, aby sme videli, aké nové metódy môžu cyklisti, ale aj iní športovci použiť na to, aby vyhodnotili svoju vytrvalostnú výkonnosť a prispôsobili jej svoj tréning.

Wattmeter na zadnom kolese meria výkon, ktorým cyklista tlačí do pedálov. „Vaše auto má napríklad výkon 87 kW, čo je 87-tisíc wattov. Vy pôjdete prvé štyri minúty na 150 wattov,“ vysvetľuje Karas.

Keď sa prvý úsek skončí, nasleduje minútová pauza. Michal zvoľní a Karas mu z ucha odoberie krv na takzvaný laktátový test.

Koľko laktátu je akurát?

„Laktát je soľ kyseliny mliečnej, ide o produkt metabolizmu. Čím väčšie úsilie športovec vyvinie, tým viac sa laktát produkuje. Keď mám údaje o laktáte, výkone a srdcovej frekvencii, analyzujem zlomové parametre. Z nich určujem tréningové zóny, v ktorých by mal daný športovec trénovať, ak chce dosahovať stanovené ciele,“ vysvetľuje Karas.

Na ďalšom úseku má Michal zvýšiť výkon o 40 wattov na 190 W. Keď úlohu splní, nasleduje pauza a ďalší odber. Tretí štvorminútový úsek, opäť zvýšený o 40 W, už Michal takmer nedokončí a my ho povzbudzujeme, aby to nevzdával.

Pri ďalšom úseku a ďalších 40 wattoch navyše je už celý spotený, zhlboka dýcha a zo 4-minútového úseku ukrojí len prvú minútu. Viac nevládze. Nasleduje posledný odber a voľné pedálovanie, pri ktorom sa merajú akútne regeneračné schopnosti organizmu.

„Máte laktát na úrovni 20,8 mmol. To znamená, že ste skôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Radíme športovcom

Teraz najčítanejšie