Denník N

Kažimír mení dotácie na hypotéky, chce zaviesť ročný strop 400 eur

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že minister financií Peter Kažimír podporu hypoték nezvýši.

Minister financií Peter Kažimír chce zmeniť spôsob dotovania hypoték pre mladých. Navrhol, aby mladí žiadatelia najprv platili bankám celú sumu úrokov a aby si zľavu mohli uplatniť až v daňovom priznaní.

Uplatnili by si teda daňový bonus a štátu by zaplatili nižšiu daň. Na podobnom princípe dnes funguje daňový bonus na dieťa.

No nový spôsob dotovania by podľa Kažimírovho návrhu zároveň znamenal nižšiu úľavu na hypotéky pre mladých v porovnaní s dneškom.

Návrh už prešiel pripomienkovým konaním. Ak prejde v parlamente, začne platiť od januára 2018 a bude platiť pre nové úvery na bývanie pre mladých.

Motivácia ministerstva je zrejmá. Banky už z novej podpory profitovať nebudú a štát by nemal platiť viac ako doteraz, skôr naopak. Ročne je to okolo 30 miliónov eur (do roku 2023 bude dobiehať ešte starý spôsob podpory).

Daňovým bonusom na zaplatené úroky má byť suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur. Priemerná ročná výška vyplateného príspevku bola minulý rok 410 eur.

Napríklad pri hypotéke 50-tisíc eur na 30 rokov a základnej úrokovej sadzbe 2 % je úspora na úrokoch podľa prepočtu Finančného kompasu za päť rokov celkom 2755 eur. Po novom môže byť päťročná úspora maximálne 2000 eur.

Na štátny príspevok pre mladých malo vo februári 2017 nárok asi 73-tisíc ľudí. V roku 2016 pribudlo podľa údajov ministerstva financií 17 956 poberateľov.

Podporu nezvýšia

Pripomienky k návrhu zaslal aj opozičný poslanec Miroslav Beblavý. Žiadal,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie