Denník N

Vyzývateľ Kotlebu zrejme vzíde zo spoločného prieskumu Luntera, Klusa a Mičeva

Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Doterajšie prieskumy sú zatiaľ pre troch silných nefašistických kandidátov nedostatočné, rozhodnú sa zrejme až v druhej polovici septembra. Čakať bude aj Smer.

Kto bude hlavným vyzývateľom Mariana Kotlebu, nebude jasné až do polovice septembra. A to aj napriek tomu, že v poslednom prieskume agentúry Focus vyšiel ako najsilnejší protikandidát banskobystrického župana podnikateľ Ján Lunter.

Lunterovi nefašistickí súperi – poslanec SaS Martin Klus a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev – a aj on sám sa až v polovici septembra rozhodnú, kto z volieb odstúpi, aby nevyhral opäť Kotleba.

Voľby budú v novembri tohto roka.

Na základe čoho sa kandidáti o svojom prípadnom odstúpení napokon rozhodnú?

Dôvody na rezignáciu niektorého z trojice zatiaľ nenastali. K voľbám boli zverejnené zatiaľ dva prieskumy zavedených agentúr. Prvý zverejnila agentúra Ako a bol na objednávku Mičeva. Riaditeľ Múzea SNP ho zverejnil na začiatku mája, agentúra však zbierala podklady ešte vo februári. Kotleba v ňom získal 21,6 percenta, Mičev 14, Klus 10,1 a Lunter 9,3 percenta.

Lunter nateraz vedie, kampaň sa len rozbieha

Druhý prieskum si zaplatil u agentúry Focus pre zmenu Lunter a agentúra ho zverejnila tento týždeň. Kotleba v ňom mal 25,9 percenta, Lunter 20, Klus 16,6 a Mičev 12,9 percenta. Focus zbieral dáta od 6. do 15. júna. Päť mesiacov pred voľbami je tak jasné, že Kotleba nie je neporaziteľný a niektorý z trojice by mohol vyhrať, pokiaľ by sa jeden či dvaja jeho najsilnejší protikandidáti vzdali a jeho hlasy by sa preliali k najsilnejšiemu vyzývateľovi.

Prieskum Focusu vznikol v čase, keď bol v úvode kampane najviditeľnejší Lunter. V kraji mal zaplatené bilbordy a do domácností doručili jeho predvolebné noviny. Kampaň Lunterovi robia ľudia z bratislavskej agentúry Komplot, ktorí robili kampaň aj Andrejovi Kiskovi v prezidentských voľbách.

Mičev bilbordovú kampaň len teraz rozbieha, Klus s prvou fázou bibordov, naopak, už pred časom skončil. Všetci traja kandidát spoliehajú na letné aktivity – hlavne na osobné stretnutia s občanmi.

Lunterova kampaň zrejme funguje. Nie je zameraná na konfrontáciu s Kotlebom, ale skôr pozitívne. „Chceme mať 80 stretnutí s občanmi na rôznych miestach,“ povedal Lunter po zverejnení prieskumu Focusu.

Jeho spindoctori najskôr bojovali s tým, že ho v kraji poznalo pomerne málo ľudí, neskôr sa sústredili na lokálne témy – dopravu a obnovu dopravnej infraštruktúry, turizmus, podporu lokálneho podnikania, či zamestnanosti Rómov.

Prieskum alebo primárky?

Kto, kedy a za akých podmienok sa vzdá kandidatúry, aby nevyhral Kotleba?

„Ešte stále považujem túto otázku za predčasnú. Ešte stále nás (Luntera a jeho protikandidátov) veľmi veľa ľudí nepozná. Ani moje a ani ich programy. A je dôležité, aby ľudia vedeli, že ide o veľa,“ odvetil Lunter na otázku ohľadne diskusie s Klusom a Mičevom.

Martin Klus hovorí, že by sa mali v septembri rozhodnúť na základe prieskumu či akýchsi primárok. Prieskum, aký publikoval Focus, podľa ktorého je medzi kandidátmi rozdiel len zhruba tri percentuálne body, by však zrejme dohodu o rezignácii a podpore súpera nepriniesol, keďže sú rozdiely v rámci takzvanej štatistickej odchýlky.

„Veľmi ťažko by sme sa dokázali pri nejakých troch percentách zhodnúť. Pokiaľ by mal niekto z nás výrazne viac ako ostatní, tak tam už asi niet o čom diskutovať,“ vraví poslanec, ktorého okrem jeho SaS medzičasom podporili aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS.

Podľa Klusa však prieskumov bolo viac a nerobil ich len Focus. Vie si predstaviť, že by sa dohodli napríklad na tom, že by si spoločne zaplatili prieskumy oboch menovaných agentúr – Focus aj Ako. „Uvidíme, ako tam vyjdú odchýlky, a podľa toho sa rozhodneme.“ Predpokladá, že sa rozhodnú niekedy v druhej polovici septembra. Hranica potrebná na jeho osobné rozhodnutie by podľa neho mohla byť „strata päť a viac percent“. Dovtedy chce Klus viesť kontaktnú kampaň, ktorá bude zameraná na behanie a bicyklovanie. Bilbordy a kampaň v novinách chce rozbehnúť až po prázdninách.

Merať majú aj druhú voľbu

Aj Mičev sa chce rozhodnúť na základe prieskumov a hovorí o druhej polovici septembra alebo začiatku októbra – teda o období medzi podávaním kandidátok a vytlačením hlasovacích lístkov.

„Dohodli sme sa v trojke s pánom Klusom a Lunterom, že nebudeme voči sebe nijakým spôsobom zaujímať stanoviská, takže k prieskumu Focusu sa nevyjadrím,“ povedal Mičev.

Z prieskumu mu však vychádza, že keď sa táto trojica dohodne, „pán zelené tričko skončí a to mi stačí“. Aj Mičev hovorí o agentúrach Focus a Ako. „Ak bude naozaj jasné, kto to je, nemám s tým problém,“ povedal o podmienkach prípadnej rezignácie. Predpokladá, že sa dohodnú.

Agentúry by však podľa Mičeva mali zmerať aj takzvanú druhú voľbu – teda koho by respondenti volili, keby ich favorit nekandidoval. Aj to by pomohlo zistiť, či by mal kandidát, ktorý by zostal, šancu získať aj hlasy ostatných – či by boli ľudia ochotní k nemu prejsť a či by tak mal šancu poraziť Kotlebu. Takéto otázky o druhej voľbe agentúry bežne do prieskumov dávajú.

Mičev ide tiež v lete do terénu a chce osobne navštíviť čo najviac obcí v kraji, posilňuje svoj tím. Aj on chystá predvolebné noviny, označuje sa však za kandidáta s najnižším rozpočtom.

Čo urobí Smer?

Poslednou zásadnou premennou je, či na dohodu trojice kandidátov pristúpi najsilnejšia strana, Smer. Tá zatiaľ nepodporila nikoho, hoci najľavicovejším z kandidátov je Mičev, ktorý aj za túto stranu kandidoval v komunálnych voľbách ako nečlen.

V Smere už dali jasne najavo, že vlastného kandidáta nepostavia a priklonia sa k najsilnejšiemu. Povedal to aj vicepremiér Peter Pellegrini, ktorý je z Banskej Bystrice.

Podľa informácií Denníka N by Smer v prípade zásadnejšieho náskoku nemusel mať problém so žiadnym z trojice kandidátov – dokonca ani s podporou Martina Klusa, ktorý je poslancom SaS. Strana sa však zrejme tiež rozhodne v septembri a nikto z nej nevie povedať, čo urobí, pokiaľ by boli výsledky prieskumov tesné a kvôli tomu by išli do volieb proti Kotlebovi dvaja či traja silní protikandidáti.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie