Denník N

Gašpar už netlačí na strieľanie do áut, no bojí sa nehôd

Policajný prezident Tibor Gašpar. Foto – TASR
Policajný prezident Tibor Gašpar. Foto – TASR

Šéf polície Tibor Gašpar pripúšťa nové pravidlá pri prenasledovaní vodičov. Ak by policajti nevedeli, či je v aute niekto iný okrem vodiča, auto by iba sledovali. Gašpar sa však obáva možných nehôd.

Policajti už možno nebudú pri prenasledovaní strieľať na unikajúce autá, naznačil policajný prezident Tibor Gašpar. Je to obrat šéfa polície, ktorý po tragickej nedeľnej naháňačke obhajoval zastavovanie áut streľbou. Proti strieľaniu do civilných áut sa vyslovili opoziční politici aj odborníci.

Policajt pri zastavovaní auta postrelil nevinného 17-ročného Tomáša, ktorý sedel na zadnom sedadle a zomrel. V noci cez tmavé fólie nebolo vidno, či je v aute ešte niekto iný. Gašpar až dodnes nepripúšťal, že by taktiku polície zmenil, sľuboval skôr lepší výcvik policajtov.

„Uvažujeme, že keď si policajti nebudú 100-percentne istí, že vo vozidle nie je ešte niekto iný, budeme presadzovať podstatne dlhšie trvajúce prenasledovanie,“ citovala ho agentúra TASR.

Gašpar streľbu v pondelok obhajoval agresívnou jazdou unikajúceho vodiča, ktorý mohol podľa polície spôsobiť ešte tragickejšiu čelnú nehodu. Tieto obavy má stále. „Budeme zasa konfrontovaní s tým, či to bolo dobré riešenie. Ale nie je problém dať pokyn, aby auto prenasledovali z Michaloviec do Bratislavy,“ povedal policajný prezident.

„Kladieme si otázku, čo uprednostníme. Či ostatných účastníkov cestnej premávky, alebo nevinných spolujazdcov. Robíme na tom.“

Gašpar pripustil aj zmeny zákona, aby sa rozšírila objektívna zodpovednosť aj na unikajúcich vodičov, ktorí polícii nechcú zastaviť, ako to navrhoval v stredu poslanec SaS Ľubomír Galko.

„Sú rôzne situácie, prečo vodič uniká. Nájsť na to jednouchú šablónu v zákone nie je jednouché a neviem, či je to vôbec možné. Rozdelil by som to na dve časti: či je možné legislatívne vylepšiť úpravu pre policajtov, aby sme nevinných vystavili riziku čo najmenej, a druhá možnosť, či sa dá vylepšiť výcvik policajtov na to, ako používať zbraň v tejto situácii,“ povedal podľa TASR.

Opozícia žiadala od Gašpara a ministra vnútra Roberta Kaliňáka na bezpečnostnom výbore podrobnosti k prípadu, zmenu postupov polície a vysvetlenie toho, prečo zo zásahu neexistuje záznam. Výbor nestihol prípad doriešiť do prázdnin a vráti sa k nemu pravdepodobne až v septembri.

Policajná streľba na auto

Slovensko

Teraz najčítanejšie