Denník N

Newsfilter: Kaliňák je už len youtuber, čo chytá za slová 18-ročného študenta

1. Plus 1 deň prihráva, Kaliňák smečuje 2. Polícia priznala chybu 3. Vážny sa zviezol na starodôchodcoch + všetko ďalšie dôležité a zaujímavé zo štvrtka 22. júna.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Kaliňák cez video zaútočil na študenta Straku

Denník Plus 1 deň zverejnil rozhovor redaktorky Martiny Ruttkayovej s organizátorom študentských demonštrácií Dávidom Strakom, v ktorom 18-ročný chlapec pôsobí dojmom, ako by vôbec nerozumel kauzám, ktorých vyšetrenie študenti žiadajú.

Študent Straka redaktorke volal sám, pretože sa chcel sťažovať na to, ako mu v minulom texte vytrhla z kontextu výrok „to nebolo z mojej hlavy“. Chcel povedať, že jeho kolegovia mali na vec iný názor ako on, ale v texte v Plus jeden deň vyzeral, že ho niekto riadi.

Redaktorka sa mu za to prekrútenie neospravedlnila, jeho sťažnosť si vypočula, urobila mostík a začala sa ho pýtať na kauzy Bašternák a Gorila. Študent reagoval neskúsene a naivne.

Ukážka:

Povedali ste, že to, že ste odmietli stretnutie s Tiborom Gašparom, nebolo z vašej hlavy. Sú protikorupčné pochody z vašej hlavy?

Áno, samozrejme.

O čom je kauza Gorila?

(smiech) To mám vám akože vysvetliť?

Áno. Povedzte, čo viete o kauze Gorila?

Skôr viem napríklad o Bašternákovi a tak. Gorila bola predsa len dávnejšie.

Žiadate aj vyšetrenie kauzy Gorila, tak sa pýtam, o čom je tá kauza?

My sme proste vedeli, že tie kauzy sú niečo také nemorálne. A nemáme úplne dostupné informácie k tomu, o čom je tá kauza.

Rozhodnutie denníka Plus 1 deň publikovať rozhovor so zjavne nepripraveným tínedžerom, ktorý si neuvedomuje, že rozpráva „on record“ a jeho reakcie môžu byť brané doslovne, bolo nesprávne.

Stáva sa, no každý príčetný čitateľ musel pochopiť, že redakcia zašla ďaleko a ten rozhovor nemožno brať vážne.

Čitateľ Robert Kaliňák (minister vnútra, Smer) má iný názor. Rozhovor so študentom Strakom ho tak zaujal, že naň reagoval videom, čo v jeho prípade vôbec nie je bežný formát.

Vo videu minister vnútra spochybňuje kompetenciu študenta hovoriť o kauzách a ako príklad vysvetľuje, že nie Bašternák jemu poslal peniaze, ale on poslal Bašternákovi a že teda je všetko naopak a celá kauza je mediálna bublina (to je ten živý prípad, kde je už aj vznesené obvinenie).

Je to starý Kaliňákov trik. Mlčí totiž o tom, že on Bašternákovi peniaze nedaroval, ale od neho niečo kupoval. A podozrenie tkvie v tom, že zaplatil veľmi málo  a teda zobral od Bašternáka úplatok.

Navyše, Bašternák naozaj poslal Kaliňákovi peniaze na účet, bola to súčasť ich neprehľadnej transakcie pri predaji podielu v B.A. Haus a Kaliňák to označuje za „splátku pôžičky“, ktorú firme poskytol Bašternák a Kaliňák ju pri kúpe podielu prevzal na seba.

Miesto bodky citát z videa: „Zrovnajme si fakty, prídeme na to, že situácia je presne naopak.“ Robert Kaliňák

2. Polícia priznala chybu, strieľať netreba za každú cenu

Policajný prezident Tibor Gašpar nepriamo potvrdil, že polícia urobila chybu v rozhodovaní, keď v sobotu v noci strieľala na unikajúce auto a zabila pritom 17-ročného spolujazdca Tomáša na zadnom sedadle.

„Uvažujeme, že keď si policajti nebudú 100-percentne istí, že vo vozidle nie je ešte niekto iný, budeme presadzovať podstatne dlhšie trvajúce prenasledovanie,“ povedal Gašpar.

Doteraz polícia trvala na tom, že streľba bolo rozumné riešenie.

Dá sa to aj inak. Policajný prezident zároveň povedal, že zrejme upravia pravidlá, aby sa v takých prípadoch viac využívali zátarasy a pomoc iných hliadok. Takisto súhlasí s návrhom, aby sa pri takej situácii využíval inštitút objektívnej zodpovednosti. Ten znamená, že za auto je zodpovedný ten, kto ho vlastní, ak nepreukáže, že ho riadil niekto iný.

V takom prípade by totiž polícia nemusela auto naháňať, stačilo zdokumentovať jeho prehrešky a na druhý deň s nimi konfrontovať majiteľa auta. Pirát, ktorý viedol v sobotu agresívne auto, by tak nemal rozumný dôvod polícii unikať a ohrozovať tak premávku ešte viac.

Dve otázky: Chválime políciu za to, že si pomaly priznáva chybu a ide meniť svoje pravidlá. Lebo každý sa mýli, ale nie každý si dokáže priznať chybu. Nasledujúce otázky si napriek tomu odpustiť nemožno:

1. Čo bránilo polícii zaviesť takéto rozumnejšie pravidlá už dávno? Nič.

2. Čo by bolo inak, ak by takéto pravidlá už polícia zaviedla dávnejšie? Spolujazdec agresívneho vodiča, nevinný tínedžer Tomáš by ešte žil.

3. Vážny sa trikom so starodôchodcami zbavil kontroly tendrov

Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny (Smer) využil zákon o dvíhaní dôchodkov pre takzvaných starodôchodcov na to, aby sa zbavil kontroly tendrov z dozornej rady. S kolegami z koalície to zahral tak, že keď poslanci hlasovali za to, či 115-tisíc ľudí dostane väčšie dôchodky, automaticky tým schválili aj to, že zákon berie dozornej rade právo schvaľovať verejné obstarávania.

Ešte raz a pomaly:

  1. Smer 13 rokov nadával na Kaníka (SDKÚ), že jeho zmenou zákona časti dôchodcov rástli penzie pomalšie ako iným.
  2. Po 11 rokoch prišiel Smer na to, že je už ôsmy rok vo vláde a môže to zmeniť.
  3. Po 12 rokoch to napísal do zákona.
  4. Keď zákon prišiel do parlamentu, opozícia upozornila, že je v ňom chyba a že pri takom znení by 15-tisíc starodôchodcov prišlo skrátka.
  5. Smer (+ 2) prijali pozmeňovací návrh opozície a vyššie dôchodky rozšírili na 115-tisíc ľudí.
  6. Na poslednú chvíľu pribehol šéf Sociálnej poisťovne Vážny a doniesol pozmeňovák, ktorý dozornej rade berie právomoc kontrolovať tendre.
  7. Opoziční poslanci Beblavý a Jurinová (OĽaNO) si to všimli a protestovali.
  8. Poslanci zákon schválili 132 hlasmi zo 146 prítomných.

Ako to zdôvodňuje Vážny: Šéf Sociálnej poisťovne (Smer) hovorí, že keď si bude tendre schvaľovať sám, bude to rýchlejšie a nebude v tom „duplicita“.

Ako to je naozaj?11-člennej dozornej rade sú 4 ľudia zastupujúci vládu a 7 nezávislí (zamestnávatelia, odbory, dôchodcovia). Vážny, Richter a kol. si tam teda nemôžu schvaľovať čokoľvek.

Jednou vetou:

4. SaS vyzvala ministra práce Jána Richtera (Smer), aby odstúpil, tvrdí, že Richter svojím postojom ku kauze Čistý deň stratil morálnu spôsobilosť zostávať naďalej vo funkcii.

5. Šesť obchodných komôr a tri podnikateľské združenia zaslali premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom ho žiadajú o verejné vypočutie aj pri voľbe šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, zverejnené podmienky výberového konania dávajú podľa nich dôvod na obavy.

6. V kauze Martinské hole nastal zvrat, mestskí poslanci sú ochotní vyše šesťmiliónovú pohľadávku vyplatiť, ale majú viacero podmienok.

7. Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec parlamentu za Smer Jaroslav Baška sa bude uchádzať o post župana, SNS chce nominovať prednostku Okresného úradu v Prievidzi Silviu Sivákovú Nemcovú, za SaS ohlásila kandidatúru poslankyňa Renáta Kaščáková.

8. Protestujúci na pol hodiny zablokovali cesty v desiatich mestách a obciach na východe, aby dali najavo nespokojnosť s neúnosnou dopravnou situáciou medzi Prešovom a Svidníkom.

9. Konkurzný správca Slovakia Steel Mills v konkurze spustil medzinárodný tender, v ktorom hľadá záujemcu o kúpu výrobných technológií a budovy minioceliarne pri Strážskom.

10. Prezident Finančnej správy František Imrecze sa zastal premiéra Fica a povedal, že v prípade Matovič premiér nevyzradil daňové tajomstvo.

Zaujímavé články:

• Timothy Snyder hovorí, že história je problémom aj pre slovenských fašistov. (sme.sk)

• Dag Daniš o štrajku vo VW. (aktuality.sk)

• Peter Schutz o zmene voľby riaditeľa RTVS. (sme.sk)

• Ján Kováč o verejnej doprave. (etrend.sk)

• Samo Marec o futbalistoch sokolíkoch. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Svojím postojom ku kauze Čistý deň stratil morálnu spôsobilosť zostávať naďalej vo funkcii.

 SaS, strana vyzvala ministra práce Jána Richtera (Smer), aby odstúpil

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie