Denník N

Newsfilter: Keby tak Ficovi záležalo na deťoch ako na labradorovi

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Fico si robí videá so psom, deti zveril Richterovi a Tomanovej. 2. Krízový manažér Drucker rozbehne štvrté veľké oddlžovanie nemocníc. 3. Keď SNS nebrzdia Smer a Most, robia to občania a učitelia. + udalosti jednou vetou, citát a FB status víkendu

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Fico si robí videá so psom, deti zveril Richterovi a Tomanovej

Nové video premiéra Roberta Fica a jeho psa, ako sa kúpu v Dunaji, samozrejme nemá nič spoločné s čerstvým vyjadrením ministra práce Jána Richtera, že absolútne odmieta zlyhanie v kauze Čistý deň. Ani s tým, ako si v úrade detskej komisárky počína Viera Tomanová. Ficov labrador predsa nemôže za to, že títo dvaja smerácki funkcionári robia svoju prácu najhoršie, ako sa dá. Problémom nie je, že premiér má rád svojho psa a že to aj dáva rád najavo. Problém je, že kašle na deti, a špeciálne na tie, ktoré sú nejakým spôsobom odkázané na pomoc či asistenciu štátnych úradov.

Za ministra práce nesie premiér priamu zodpovednosť, napokon je jeho šéfom. Fico sa síce tvári, akoby Čistý deň neexistoval, ale je to len hra na slepú babu. Pri odvolávaní Richtera v parlamente počúval hodiny poslankyňu Natáliu Blahovú, aby ju napokon urazil a celú schôdzu označil za absurdnú. Prečo Fico tak vehementne obhajuje Richtera, prečo aspoň nenaznačí, že mu záleží na dôslednom vyšetrení kauzy? Nie je predsa taký hlúpy, aby ho považoval za dobrého ministra a bezpečne vie aj to, že Čistý deň je prúser štátu nebotyčných rozmerov aj bez toho, aby na to verejne nepriamo upozorňoval generálny prokurátor.

Tomanovej už síce Fico nešéfuje, ale jej škandalózne zvolenie do úradu detskej komisárky je produktom jeho hlavy a jeho manažmentu. Najodpornejšie na výbere Tomanovej pritom nebolo to, čo voľbe vyčítal výbor OSN pre práva detí, teda, že absolútne nespĺňa podmienku nezávislosti. Problémom Tomanovej je, že jediné dieťa, na ktorom jej kedy záležalo, má po nej priezvisko. A v mene svojej krvi je ochotná sledovať porušovanie práva v priamom prenose.

Tretím a definitívnym potvrdením Ficovho nezáujmu o vaše deti je jeho postoj k riadeniu ministerstva školstva. Kým patrilo Smeru, nechal ho väčšinu času riadiť hochštaplerom Čaplovičom a oportunistom Pellegrinim. Obaja boli zárukou, že sa v školstve nepohne dopredu ani obal na knihu. V tretej vláde odovzdal „ministerstvo budúcnosti“ Andrejovi Dankovi, ktorý to vzápätí delegoval na svojich poskokov z ministerstva školstva a obrany.

Tento Ficov prístup nevyžehlí ani tisíc táborov a škôl v prírode.

2. Krízový manažér Drucker rozbehne štvrté veľké oddlžovanie nemocníc

Keď Tomáš Drucker prichádzal na ministerstvo zdravotníctva, dosahoval dlh nemocníc pol miliardy eur, a to po trojnásobnom štátnom oddlžovaní dohromady za takmer miliardu eur. Dnes, po vyše roku Druckerovho ministrovania, už dlh dosahuje 650 miliónov eur.

Nikto samozrejme nečakal, že Ficov krízový manažér za rok zmení systém, zvlášť keď prišiel do oblasti s pevne vytýčenými mantinelmi a silnými záujmovými skupinami. Akurát že jeho najviac viditeľné rozhodnutie prichádza až teraz a je ním štvrté veľké oddlžovanie nemocníc.

Drucker s ministrom financií Kažimírom oznámili, že najbližších päť rokov pôjde na splatenie starých dlhov 585 miliónov eur. Začne sa už tento rok na jeseň približne desatinou celkovej sumy.

Ich hlavným argumentom sú očakávania a politika veriteľov nemocníc. „Tých treba vnímať ako rukojemníkov systému,“ hovorí Drucker s tým, že po troch vlnách oddlžovania sa automaticky rátalo s ďalším. Drucker verí, že znižovanie dlhu nemocníc povedie k znižovaniu cien dodávateľov – ráta s tým, že väčšia platobná disciplína zlepší platobné podmienky. Dodávateľom odkázal, že od nich očakáva zľavy – od dvoch do dvadsiatich percent.

Tlak na dodávateľov je v oblasti s často aj 50-percentnými maržami v poriadku, no nevyrieši problém zadlžovania. Lebo tým nie sú dodávatelia nemoníc. Takže ako chce Drucker zatlačiť na nemocnice? Žiadna revolúcia v Zajacovom duchu to nebude. Drucker nadiktuje nemocniciam ozdravné plány a bude čakať, že do roku 2020 prestanú vytvárať nové dlhy. Chce, aby platby veriteľom zostali v rukách ministerstva, nie nemocníc, čím sa de facto veriteľom nemocníc stane ministerstvo. Následné odpustenie dlhu, ale i postup ďalšieho oddlžovania, či dokonca rast miezd v nemocnici, plánuje viazať na dodržiavanie ozdravného plánu, nad ktorým budú mať kontrolu akési dozorné orgány. Tým plánuje zveriť mnohé kompetencie, napríklad kontrolu nákupov či odvolanie štatutára nemocnice.

Akokoľvek nádejne to na papieri vyzerá, táto Druckerova zmena smrdí prokrastináciou. Vytváranie nových orgánov si zrejme vyžiada novú legislatívu a potom dlhé a zložité aplikovanie so všetkými politickými a straníckymi nuansami. A najmä – dozorné orgány existujú aj dnes – napríklad v podobe dozorných rád a príklad piešťanského cétečka ukázal, že keď chcú, dokážu byť slepé.

Ešte je možno skoro vyslovovať zásadné sklamanie nad Ficovým nádejným manažérom, no to, čo teraz predstavil, znamená jedno: istotu, že zdravotnícvo zhltne ďalších 650 miliónov eur bez čo len milimetrového posunu v kvalite jeho služieb a naopak, veľmi hmlistú, neistú a časovo náročnú zmenu riadenia nemocníc.

3. Keď SNS nebrzdia Smer a Most, robia to občania a učitelia

Dankova SNS na tom nie je v prieskumoch preferencií ktovieako slávne. Po takmer 4-percentnom poklese, o ktorý sa postaral predseda Andrej Danko bozkávaním kapitánskych výložiek, sa ťažko, preťažko snažia preklenúť cez desať percent (naposledy 10,2).

Zlé je, že sa to snažia doháňať primitívnym populizmom, ktorý má schopnosť páchať veľké škody. Od takého návratu povinnej vojenčiny je síce ešte ďaleko, ale napríklad návrh zákona o obmedzovaní predaja pôdy, či návrh na povinnú výučbu písaného písma sú už reálnymi hrozbami.

Obmedzovania predaja pôdy je dokonalou ukážkou nebezpečenstva, ktoré v sebe nesie SNS. Ide totiž o zákon, ktorý nám z dôvodu porušovania európskych pravidiel prikazuje zmeniť Brusel. Je v ňom zakompované neprípustné obmedzenie vlastníckych práv – ak vlastníte pôdu, nemôžete ju predať komu chcete, ale len zákonom určeným osobám – v zásade veľkým farmárskym hráčom. SNS teraz zákon opravuje tak, že namiesto rušenia obmedzení dáva do hry Slovenský pozemkový fond, inštitúciu natoľko sprofanovanú kradnutím, machináciami a mafiánskymi praktikami, že jej názov sa stal symbolom pre čachre s pozemkami. Podľa predstáv SNS má mať tento pozemkový fond predkupné právo na pôdu, ktorú chcete predať.

Hoci má návrh zákona ešte ďaleko do schválenia, nič nenasvedčuje tomu, že by sa koaliční partneri SNS chystali poklepať Danka po pleci, a povedať, „neblázni“. Napokon prvé obmedzenia do zákona schválil Smer ešte ako samovládca v predchádzajúcom volebnom období. A Most sa tiež nemôže sťažovať, že by mu nefungovala spolupráca s pozemkovým fondom.

A tak je zatiaľ jedinou občianska spoločnosť. Dávame preto do pozornosti petícihromadnú pripomienku, ktorá zhromažďuje podpisy s hlavným cieľom – zákon zrušiť.

Múdru petíciu spustili aj učitelia a týka sa slobody v písaní. Nechcú, aby nejaký Danko a jeho poskok na ministerstve diktovali ich deťom, ako majú písať. Presadzujú, aby bol výber písma v súlade s princípom slobodnej voľby vzdelávania a princípom rovnoprávnosti prístupu k výchove.

Jednou vetou:

4. Slovensko sa bude snažiť podľa premiéra Fica stať sa sídlom jednej z dvoch európskych agentúr, ktoré dnes sedia vo Veľkej Británii, no v dôsledku brexitu sa čaká ich sťahovanie, a to Európskej liekovej agentúry.

5. Robert Fico nevníma ako spor, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská bojuje proti kandidatúre Moniky Jankovskej za členku Súdnej rady.

6. Richard Rybníček sa v júli rozhodne, ako bude postupovať so zakladaním strany Toska, či začne zbierať podpisy, alebo sa prikloní k spájaniu malých strán.

7. Európska centrálna banka rozhodla o likvidácii dvoch talianskych bánk Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca podľa talianskeho insolvenčného zákona, podľa ECB sa už banky nedajú zachrániť.

8. Tisíce odporcov jadrovej energie z Nemecka, Holandska a Belgicka žiadali z dôvodu obáv o bezpečnosť odstavenie belgických jadrových elektrární Doel a Tihange.

9. Brat Petra Sagana Juraj obhájil titul majstra Slovenska, keď na spoločnom šampionáte s Českom prišiel do cieľa cyklistických pretekov na treťom mieste.

10. Slovenskí futbalisti do 21 rokov nepostúpili do semifinále majstrovstiev Európy a ženská basketbalová reprezentácia nepostúpila na majstrovstvá sveta.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Citát dňa:

Som rozčarovaný zo spôsobu, akým bol slovenský národný tím do 21 rokov vyradený z európskeho futbalového šampionátu v Poľsku. (…) A preto už zajtra zašlem otvorený protestný list prezidentovi UEFA.

Robert Fico k víťazstvu Talianska nad Nemeckom 1:0 na ME vo futbale do 21 rokov.

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Viera Tomanová

Slovensko

Teraz najčítanejšie