Denník N

Teroristická hrozba alebo právo na tajnosti? Pavel Durov nechce dať Kremľu kľúče od Telegramu

Pavel Durov chodí rád v čiernom. Ako Neo z Matrixu. FOTO - TASR/AP
Pavel Durov chodí rád v čiernom. Ako Neo z Matrixu. FOTO – TASR/AP

Kedysi hádzal do davu v Petrohrade 5-tisícové bankovky. Dnes žije zakladateľ ruského Facebooku a šifrovacieho messengera v exile.

Odkedy ruský cenzor internetu Roskomnadzor začal tlačiť na jeho zakladateľa Pavla Durova, aby mu sprístupnil šifrovacie kľúče, stal sa len populárnejší. Momentálne je messenger Telegram najobľúbenejšou aplikáciou vo svojej kategórii v ruskom v Apple store určenom pre iPhony.

Durov, ktorý žije v exile mimo Ruska už tri roky, čelí tlaku od ruskej tajnej služby dlho. Debata o „rozšifrovaní messengera teroristov“ však ožila potom, čo ruská tajná služba FSB oznámila, že teroristi, čo mali na svedomí aprílový útok na petrohradské metro, sa dorozumievali práve prostredníctvom tejto apky.

V druhom najväčšom ruskom meste pri ich tohtoročnom útoku zomrelo 16 ľudí a ďalších 60 sa zranilo.

Telegram sám odstraňuje kanály teroristov a extrémistov, to však ruskej tajnej službe nestačí.

Prečo neposlúcha FSB

Tridsaťdvaročný rodák z Petrohradu (keď sa narodil, volal sa ešte Leningrad) tvrdí, že to nie je dobrý argument, aby kľúče k bezpečnej komunikácii ruským tajným službám odovzdal. Zakladateľ ruského Facebooku, VKontakte, hovorí, že šéf Roskomnadzoru vlastne ani nerozumie, ako šifrovanie funguje, a obvinil ho tiež z porušenia 23. článku ruskej ústavy, kde sa hovorí o práve na tajnú komunikáciu.

Pripomína, že šifrovanie majú aj iné služby, ako WhatsApp, Viber, iMessage či Facebook Messenger. „Potenciálna blokáda Telegramu nijako neskomplikuje teroristom a dílerom drog ich ciele – k dispozícii im ostanú desiatky iných messengerov fungujúcich na princípe konečného šifrovania (+VPN),“ hovorí Durov a dodáva, že „vyhrať nad teroristami cez blokádu sa dá len zablokovaním internetu“.

Podobne to vidí aj ruský expert Irek Murtazin. „Potom príde na rad WhatsApp, Viber, potom zablokujú Facebook, Živoj žurnal, a potom celý internet zablokujú, na to sa chystajú,“ povedal v diskusii rádia Svoboda Murtazin.

Durov má navyše aj osobný argument, Rusko nie je jeho kľúčovým trhom. Najobľúbenejší je tam WhatsApp, nasleduje Viber a Skype.

Buduje imidž bezpečného Telegramu

Jeho Telegram umožňuje aj zašifrované telefonáty. „Osobne málokedy používam hlasové hovory. Keď som žil v Rusku, naučil som sa nikdy nehovoriť cez telefón, keďže každá konverzácia bola nahrávaná skorumpovanými štátnymi agentúrami,“ hovorí Durov. V krajinách ako Čína či Omán je preto podľa neho Telegram úplne zablokovaný. V Iráne, kde ho používa 40 miliónov ľudí, zase jeho hlasové hovory. Za tri a pol roka existencie podľa Durova Telegram odovzdal nula dát svojich užívateľov tretej strane.

 

A tu sa skrýva podľa háčik, prečo WhatsApp nie je blokovaný ani v Číne, Saudskej Arábii či Iráne a ďalších krajinách s vyvinutou cenzúrou internetu. V skutočnosti podľa neho nie je pravda, že by služba WhatsApp nemohla sledovať komunikáciu svojich užívateľov, ktorých udržiava v mylnom presvedčení.

Taký prístup bol aj jeden z dôvodov, prečo sa vyparil z Ruska a predal svoj podiel v obľúbenej ruskej sociálnej sieti VKontakte.

V decembri 2013 ho ruská tajná služba FSB žiadala, aby jej vydal údaje organizátorov ukrajinského euromajdanu, teda revolúcie, ktorá nakoniec zosadila proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Odmietol to s tým, že by to bolo nielen v rozpore so zákonom, ale aj „zradou miliónov Ukrajincov, ktorí nám dôverovali“.

Ešte pred tým, po parlamentných voľbách v roku 2011, od neho chceli, aby zavrel stránky opozičných politikov. Odpovedal po svojom – obrázkom psa v mikine s vyplazeným jazykom.

Hviezdna kariéra a emigrácia

Durov, ktorého Forbes zaradil v rebríčku 200 najbohatších ruských podnikateľov na 100. miesto s 950 miliónmi dolárov, žije v exile od roku 2014 a neplánuje sa vrátiť do vlasti, kde kedysi študoval s pomocou štipendia od ruského prezidenta.

V roku 2012 ruské televízie ukázali, ako púšťal medzi ľudí v Petrohrade lietadielka z 5-tisícových bankoviek.

Na miestnej univerzite s červeným diplomom absolvoval anglický jazyk a jeho preklad na filologickej fakulte, hoci sa ho doteraz neunúval prevziať. Neskôr sa špecializoval na propagandu a psychologickú vojnu.

Všetko však zmenil úspech so sociálnou sieťou VKontakte, ruskou odpoveďou na Fcebook, ktorá mu v roku 2011 vyniesla 7,9 miliardy rubľov a miesto v zozname 300 ruských miliardárov. Vytvoril ju na začiatku ako sieť pre študentov Petrohradskej univerzity.

Pomáhal mu s tým o štyri roky starší brat Nikolaj, talentovaný víťaz matematických olympiád, ktorý vedel čítať už ako trojročný.

V roku 2013 predstavil Pavel Durov svoju novinku – messenger Telegram, o ktorom uvažoval už dva roky po návšteve ruských tajných služieb. Posťažoval sa vtedy bratovi, že nemá bezpečnú formu komunikácie.

Dnes má jeho Telegram okolo sto miliónov aktívnych užívateľov.

Obaja boli nadšení programátori už v tínedžerskom veku. Ako jedenásťročný si Durov programoval vlastné verzie hier à la Tetris. Podľa NYT si napríklad vymysleli strategickú hru v starovekej Číne – Lao Unit.

V roku 2014 sa už definitívne rozhodol pre emigráciu z krajiny, ktorá dala azyl americkému agentovi na úteku Edwardovi Snowdenovi. „Bohužiaľ, v tejto krajine sa nedá robiť internet biznis,“ vysvetlil svoje rozhodnutie. Mal opletačky aj pre incident, v ktorom jeden z mercedesov VKontakte prešiel cez nohu policajtovi a nedostavil sa na predvolanie.

„Mali zbrane a vyzerali veľmi vážne,“ spomína si ruský Zuckerberg na jednu z návštev ruskej špeciálnej jednotky, ktorá ho navštívila v Petrohrade, keď začal zvažovať odchod z krajiny.

Ako povedal pre New York Times, teraz sa považuje za svetového občana a okrem ruského pasu má vďaka investíciám do tej krajiny aj pas ostrovného štátu v Karibiku Svätý Krištof a Nevis. Pohybuje sa však všemožne – jeden deň je v Paríži, iný v Singapure či Benátkach v nejakom airbnb.

Sám o sebe hovorí ako o pastafariánovi. „Rád si robím srandu z vážnych vecí. Som mierumilovná osoba. Som vegetarián, nemám rád vojny,“ povedal pre New York Times Durov, ktorý sa rád oblieka do čierneho ako Neo z filmu Matrix a sám rád vyvoláva dojem postavy zo špionážnych filmov.

Podľa jeho slov sa ho snažil podplatiť aj FBI v snahe dostať svoj „backdoor“ do Telegramu. V iných aplikáciách, ako Signal, ho podľa neho už majú.

Kedy ide o faktmi doložené tvrdenie a kedy o vlastné PR pre Telegram, je niekedy ťažké v prípade Pavla Durova rozlíšiť.

Teraz najčítanejšie