Denník N

Teroristická hrozba alebo právo na tajnosti? Pavel Durov nechce dať Kremľu kľúče od Telegramu

Pavel Durov chodí rád v čiernom. Ako Neo z Matrixu. FOTO - TASR/AP
Pavel Durov chodí rád v čiernom. Ako Neo z Matrixu. FOTO – TASR/AP

Kedysi hádzal do davu v Petrohrade 5-tisícové bankovky. Dnes žije zakladateľ ruského Facebooku a šifrovacieho messengera v exile.

Odkedy ruský cenzor internetu Roskomnadzor začal tlačiť na jeho zakladateľa Pavla Durova, aby mu sprístupnil šifrovacie kľúče, stal sa len populárnejší. Momentálne je messenger Telegram najobľúbenejšou aplikáciou vo svojej kategórii v ruskom v Apple store určenom pre iPhony.

Durov, ktorý žije v exile mimo Ruska už tri roky, čelí tlaku od ruskej tajnej služby dlho. Debata o „rozšifrovaní messengera teroristov“ však ožila potom, čo ruská tajná služba FSB oznámila, že teroristi, čo mali na svedomí aprílový útok na petrohradské metro, sa dorozumievali práve prostredníctvom tejto apky.

V druhom najväčšom ruskom meste pri ich tohtoročnom útoku zomrelo 16 ľudí a ďalších 60 sa zranilo.

Telegram sám odstraňuje kanály teroristov a extrémistov, to však ruskej tajnej službe nestačí.

Prečo neposlúcha FSB

Tridsaťdvaročný rodák z Petrohradu (keď sa narodil, volal sa ešte Leningrad) tvrdí, že to nie je dobrý argument, aby kľúče k bezpečnej komunikácii ruským tajným službám odovzdal. Zakladateľ ruského Facebooku, VKontakte, hovorí, že šéf Roskomnadzoru vlastne ani nerozumie, ako šifrovanie funguje, a obvinil ho tiež z porušenia 23. článku ruskej ústavy, kde sa hovorí o práve na tajnú komunikáciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie