Laco Déczi: Ak chcú, aby som hral zadarmo, sľúbim sa, že prídem. A neprídem

Komunistom by som hral, ale iba na kopci, pod ktorým by sa rozkladali ich telá, tvrdí trubkár Laco Déczi.

Foto N – Tomáš Benedikovič

LACO DÉCZI sa narodil v roku 1938 v Bernolákove. Hrať na trúbke začal v jedenástich rokoch, dnes patrí k najuznávanejším džezovým hráčom na tento nástroj. Začiatkom 60. rokov odišiel do Prahy, kde pôsobil až do svojej emigrácie v roku 1985. Pôsobil vo viacerých hudobných zoskupeniach, získal množstvo cien, vydal viac ako 20 albumov, hral vo viacerých filmoch. V USA vystupoval s množstvom skvelých džezových muzikantov (napríklad Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo). Začiatkom júla sa končí jeho viac ako dvojmesačné turné v Európe, kde vystupoval so svojou kapelou Celula New York. V roku 2003 vyšla o jeho živote kniha Na plný plyn, v roku 2005 zase kniha Pravdy, venovaná jeho maliarskej tvorbe. Žije v USA neďaleko New Yorku.

Rozhovor s Lacom Déczim je vždy risk. Tento mimoriadny hráč na trúbku je nevyspytateľný. Je to živel, blázon, primitív, sexista, ale aj bohém, hudobný génius a mimoriadny zabávač, ktorý každému rovno tyká. Dokáže človeka neuveriteľne rozosmiať a vzápätí ešte neuveriteľnejšie vytočiť. Jedno sa mu však vyčítať nedá – napriek veku na pódiu stále pôsobí ako kráľ. Jeho rozprávanie sa nikdy nedá prepísať tak, ako zaznelo. Noviny by to množstvo vulgarizmov neuniesli, televízie zvyknú používať pípanie. Tento rozhovor nebol výnimkou – originál sprevádzalo množstvo nadávok a vulgárnych poznámok. Prinášame ho preto v upravenej podobe s trocha jemnejšími výrazmi.   

Pred rokom ste poskytli rozhovor českému časopisu Reflex. Malo to titulok – Česi sú zlodeji, Slováci ko… Niektorých na Slovensku sa to dotklo.

To bol humor. Ak to niekto nepochopil, naozaj je slovenský ko…

Citujem vaše slová: „Vieš, aký je rozdiel medzi Slovákom a Romákom? Jedine Slovák je pravý ko…!“ V čom spočíva pointa?

Nie medzi Romákom či Rómom, ale medzi robertkom, teda vibrátorom, a Slovákom. V Reflexe fakt napísali, že Romákom? Bože, to sú ko…

O rok máte osemdesiat rokov a nik by vám po celej tej kariére nezazlieval, keby ste si už len močili nohy v Atlantiku. Vy ešte chcete, alebo musíte hrať?

A čo by som robil, keby som nehral? Hrám a bavím sa. Mám čakať, až mi dá niekto do klobúka päť korún? Mám sa celý deň váľať a čakať na smrť?

Pouličným umelcom v Bratislave prekáža byrokracia, vybavovanie povolení, obmedzovanie miest a času, kedy a kde môžu vystupovať a zarábať si. V porovnaní s New Yorkom či s Parížom pôsobí naše hlavné mesto v tomto smere ako vymreté. Ako to zmeniť?

Všetky tieto zákazy a obmedzenia má na krku niekto konkrétny. Žiadni oni, ale niekto, kto má svoje meno a priezvisko. Vždy je za tým len jeden idiot. Ten to vymyslí a potom sa nájde iks ďalších, čo mu to schvália.

Preto treba toho idiota identifikovať, zistiť, kde býva, a všetci pouliční muzikanti by sa mu tam mali nasťahovať. Pred jeho barakom treba postaviť stany a otravovať ho, až sa doserie. Potom s ním urob rozhovor do novín, nech každý vidí, čo je zač.

Spýtaj sa ho, či už niekedy hral na nejakom hudobnom nástroji, či už niekedy musel žobrať, aby si na seba zarobil. Hajzel jeden. Skúsil vôbec niekedy, akým ťažkým chlebíčkom je muzika? Takéhoto úradníckeho smrada vyhodia z roboty a ešte dostane podporu. Muzikant z ulice dostane hovno.

V Bratislave sa tiež dlho snažili o prísnu reguláciu otváracích hodín podnikov v centre. Argumentovalo sa nočným pokojom. V praxi by to znamenalo obmedzovanie služieb vrátane hudby.

Kto chce mať v noci nočný pokoj, nemá nárok bývať v meste. Mesto je na to, aby žilo. V New Yorku je rámus 24 hodín denne a nik sa nesťažuje. Ak sa niekto sťažuje v Bratislave, nech ide na dedinu. Kto ho drží? Inak sa takéto zákazy budú len stupňovať, až sa skončia revolúciou. Ľudia sa naserú a začnú tých komunistických zmrdov vyhadzovať z okien.

Komunistom by ste ešte stále nezahrali?

Čoby nie? Musel by to však byť aspoň tristometrový kopec, ja by som stál na jeho vrchole a okolo by sa rozkladali ich mŕtvoly. Najviac mi prekáža, že komunizmus padol, a tie svine boľševické sa aj tak stále dostávajú do vlády. To nepochopíš. Myslím, že na Slovensku by také niečo nebolo možné, tam by ste ich poslali do riti. Zato v Česku…

Tak to sa mýlite. Slovenský premiér je bývalý komunista.

To fakt? Tie svine prežijú všetko. A ty mi tu vyčítaš, ako sa niektorých dotkne, keď poviem, že Slovák je ko…? Tak prečo volí komunistu?

Viete niečo o slovenskej politike?

Nie. Len som počul, že máte prezidenta, ktorý je vraj v pohode.

To sedí. Aj on sa však hlásil do strany, len ho nevzali.

Hm. A vieš, prečo je dobrý? Lebo je to biznisman. Ako Trump. Ten je biznisman, preto je dobrým prezidentom. Ostatní sú podvodníci, vôbec nič nevedia.

Viem, že ste Trumpa volili, ale prirovnávať ho ku Kiskovi je omyl. Trump je klamár, uráža a ponižuje ženy…

Aký klamár? Kde klamal? Nikdy nikde. A že uráža ženy? Tie v Amerike sú kravy, každá z nich si myslí, že je nadčlovek.

V čom bol Trump lepší ako Clintonová?

Pane bože, veď Clintonová je dedinská cibuľa. Chcela byť starostkou New Yorku! Ona, čo to mesto vôbec nepozná. Veď to je normálne krava. Taká je nabotoxovaná, že vyzerá ako nafukovacia Anča.

Môže Trump rozumieť problémom USA? Človek, ktorý všetko meria výhradne cez prachy? Čo on vie o problémoch chudoby? 

Rozumie im veľmi dobre. Predstav si, že skrachuješ. Nie však tak, že nemáš prachy, ale že si dlžný aspoň 50 miliónov dolárov. A teraz sa z toho vyhrab. On to dokázal trikrát. Trump je génius a úžasný človek. A najmä – hovorí to, čo si naozaj myslí.

Vravíte, že niekto je dobrým prezidentom, lebo je biznismanom. Andrej Babiš by z vás mal radosť.

Babiš je hajzel. Na rozdiel od Trumpa hrabe pre seba.

Zvládne Trump Putina?

Už teraz to s ním robí dobre. Putin je odporný primitív, ktorý sa hrá na Hitlera a Stalina. Je schopný vyvolať vojnu a zničiť zemeguľu. Trump to s ním preto musí uhladiť, nie ho len tak poslať do riti. Ide na to inteligentne, lebo Putin je fakt odporné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom GálomDo obchodu

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |