Denník N

Smolinský: Konkurenčné odbory na nás útočia, všetko, čo sme dohodli, je perfektné

Foto - Tasr
Foto – Tasr

Ozvali sa nám z U. S. Steelu, do odborov sa prihlásili noví ľudia, hodnotí šéf moderných odborov vo Volkswagene Zoroslav Smolinský výsledky štrajku. O úspechu je presvedčený napriek tomu, že finálna dohoda sa na prvý pohľad blíži k tomu, čo firma núkala aj bez štrajku.

Štrajk bol zorganizovaný tak, že nikto by ho takto nezorganizoval. Nikomu sa nič nestalo, štrajkovalo sa 6 dní v kuse, ľudia boli perfektne organizovaní, ozaj disciplinovaní, rozpráva šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský o štrajku, ktorý zorganizoval v bratislavskom závode Volkswagen. 

Po štrajku vidíme na Facebooku vašich moderných odborov, že intenzita debaty klesla, ubudlo „lajkov“ a občas sa vyskytnú komentáre, ktoré nie sú lichotivé k tomu, čo sa štrajkom získalo.

Je to antikampaň od druhej odborovej organizácie KOVO Emila Machynu (najväčší konkurent moderných odborov, donedávna mali pod sebou aj bratislavský závod VW, potom ich moderné odbory počtom členov prekonali, pozn. red.). Pozrite si tie identity na Facebooku, zistíte, že väčšinou sú tam skryté identity. Sú tam ľudia, ktorí s našou fabrikou ani nemajú nič spoločné. My, čo sa tu rozprávame so zamestnancami, a moji ľudia sú na linkách permanentne, máme úplne inú odozvu.

Keď ste dokončili rokovania s vedením VW, nebolo vidno, že by ste dohodu s manažmentom pred podpisom dali schváliť štrajkujúcim.

Kolegovia, ktorí tu boli, obvolali maximálny počet zamestnancov, pýtali sa ich na názory. Robili sme to telefonicky, s tým, že sme dostali súhlas, aby sme mohli schváliť body, ktoré boli vyrokované. Návrh zároveň schválilo 24 členov výboru MOV, čo zastupujú jednotlivé výrobné úseky závodu, za ktoré sú volení do výboru.

Koľkým zamestnancom ste približne telefonovali? Pýtam sa preto, že keď ste na sociálnej sieti avizovali, že o chvíľu príde dohoda, vyzeralo to, že viacerí boli na výsledky zvedaví.

Telefonovali sme desiatkam – stovkám ľudí. Môžeme to preveriť, ak je to veľmi relevantná informácia. Ja si myslím, že podstatné je to, že ľudia na linkách sú spokojní. Ešte musíme zastaviť protikampaň odborov pána Machynu a ich ľudí, ktorí sú tu vo fabrike. Už aj vedenie si ich pozvalo na koberec, aby prestali s takýmito aktivitami.

Máte nejaké odhlášky z odborov?

Nie, žiadne. Práve naopak, máme prihlášky.

Koľko asi?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie