Denník N

Naprávajú Harabinove rošády, Paluda sa vracia k trestnému právu

Štefan Harabin. Foto – TASR
Štefan Harabin. Foto – TASR

Krivdu z minulosti napravila nová predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová aj napriek nesúhlasu jej predchodcu.

[tab:Paluda bude trestným sudcom]

Krivdu z minulosti napravila nová predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová aj napriek nesúhlasu svojho predchodcu a šéfa trestného kolégia Štefana Harabina.

Dlhoročný trestný sudca Peter Paluda sa môže opäť vrátiť k trestnému právu. Od novembra 2010 bol totiž členom správneho kolégia Najvyššieho súdu, hoci sa nikdy tomuto druhu práva nevenoval. Proti jeho vôli ho tam preradil vtedajší predseda súdu Štefan Harabin. Nová šéfka Daniela Švecová to teraz napráva.

Od nového roka 2015 bude platiť rozvrh práce, ktorý už počíta s Paludom ako s trestným sudcom. „Sudca by mal robiť vždy to, k čomu má vzťah, čo vyštudoval. To je ako so starým stromom. Keď ho presadíte, uhynie,“ povedala Švecová po svojom zvolení v septembri. Naznačila tak, že sudcovia, ktorí počas Harabinovej éry prišli o svoju špecializáciu, sa k nej budú môcť vrátiť.

Viacerí boli proti

Paludu preradila, hoci viacerí trestní sudcovia boli podľa informácií Projektu N proti. Ani Harabin takúto zmenu nenavrhoval. „Ako predseda kolégia som nenavrhoval pána Paludu do žiadneho trestného senátu,“ potvrdil.

Paluda si je vedomý, že nie všetci kolegovia sú s jeho návratom spokojní. „Počas mojej neprítomnosti v kolégiu pribudlo päť až sedem sudcov, ktorí sú verní a urobia všetko preto, aby sa zavďačili pánovi Harabinovi. Tí určite nebudú kričať od radosti: Paluda, vitaj späť,“ priznal Paluda, ktorý považuje návrat do trestného kolégia za satisfakciu. Pôsobiť bude v senáte so sudcami Petrom Krajčovičom a Liborom Duľom. Hovorí, že s nimi doposiaľ žiadne kolízie nemal.

S Harabinom ich však bolo niekoľko. Paluda zatiaľ ďalšie konflikty neočakáva. „Ak by chcel nejakým spôsobom ovplyvňovať moje bytie v kolégiu, tak ma poznáte z minulosti, som schopný sa ohradiť a dať verejnosti na vedomie, že sa tu deje zase niečo neférové,“ reagoval na otázku, ako si predstavuje spoluprácu s Harabinom. Ani ten problémy nenaznačuje. „Spolupracovať s ním budú musieť páni Krajčovič a Duľa,“ povedal šéf kolégia.

Podali naňho disciplinárku

Antipatia medzi Paludom a Harabinom je na Najvyššom súde všeobecne známa. Sudca patrí k dlhoročným kritikom bývalého predsedu súdu. Podal na neho aj viacero trestných oznámení, všetky išli do stratena. Po trestnom oznámení v roku 2009 na Paludu podala disciplinárny návrh Súdna rada, ktorej Harabin predsedal.

„Je v rozpore so sudcovskou etikou, aby sudca podával trestné oznámenie na predsedu súdu alebo kolegu, navyše opakovane,“ zdôvodnila návrh členka rady Helena Kožíková. Od septembra 2009 nemohol Paluda ani súdiť.

Disciplinárny návrh voči nemu stiahla až nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (vtedy SDKÚ) v roku 2011. Do správneho kolégia preradil Harabin Paludu od novembra 2010. Späť ho odmietal vrátiť, a to napriek tomu, že ako predseda prijímal na súd nových trestných sudcov.

Z Harabina bude náhradník

Okrem Paludu sa nový rozvrh práce dotkne aj priamo Harabina. Už nebude členom mimoriadneho dovolacieho senátu, ale len náhradníkom. Miesto v senáte je pritom aj otázkou prestíže sudcu. Harabin to však nevníma negatívne. „Budem mať viac času na riadenie kolégia a judikáty,“ odpovedal na otázku, či túto zmenu nepovažuje za zneváženie svojho postavenia.

Peter Paluda pôsobil po skončení práva na okresnej aj krajskej prokuratúre v Banskej Bystrici. Sedem rokov bol prokurátorom Generálnej prokuratúry a od roku 1994 je sudcom Najvyššieho súdu. Bol aj zástupcom Slovenska v Eurojuste, odkiaľ ho Harabin ako minister spravodlivosti odvolal. V roku 2012 kandidoval za SaS v parlamentných voľbách. Bol aj kandidátom SaS na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu.

[tab:Rozhovor]

Paluda: S Harabinom spolupracovať nemusím

Aký bude návrat do trestného kolégia?

„Mimo som bol päť a trištvrte roka. Je to dosť dlho a mám trochu aj obavy, aby som obstál. Predpokladám však, že viac úsilia a námahy by som potreboval na to stať sa riadnym sudcom na správnom kolégiu, čo by mi určite trvalo ešte takých päť až sedem rokov. Verím, že moja 28-ročná prax na trestnom úseku mi pomôže rýchlejšie sa dostať do toho späť a že do roka by som sa mohol stať naplno platným členom trestného kolégia. Určite urobím menej škody, ako keby som ostal na správnom.“

Účastníci konania teda trpeli, keď ich súdil na správnom kolégiu trestný sudca?

„Nie je rovnocenné, keď máte za sebou dva, tri roky praxe na správnom úseku, ako keď máte 28 rokov na trestnom. Predsa len tie návyky, znalosť zákonov, judikatúry a literatúry, ako aj schopnosť analyzovať, to všetko vám pomáha pri rýchlejšom rozhodovaní v prospech účastníka konania a aby ste neurobili chyby. Ak musíte dlho zvažovať, tak to znekvalitňuje rozhodovanie. Samozrejme, že si myslím, že na trestnom urobím menej chýb, ako by som mohol potenciálne urobiť na správnom. Zatiaľ sa to však tak nejaví. Bude však istejšie a lepšie pre účastníka konania, ak sa vrátim tam, kde som vyrástol a kde sa cítim doma.“

Je tento návrat pre vás aj satisfakciou?

„Samozrejme. Do určitej miery aj nápravou krívd, ktoré sa mi udiali.“

Čakali ste takéto rozhodnutie predsedníčky súdu, keďže predseda trestného kolégia Štefan Harabin s vaším preradením nesúhlasil?

„Som rád, že pani predsedníčka dokázala obstáť a dodržala to, čo sľúbila pri svojej voľbe. Neboli to teda len prázdne reči a dá sa jej veriť. Dúfam, že bude len pokračovať aj vo vzťahu k iným veciam, ktoré my tušíme, že sa udiali za vládnutia bývalého predsedu, ako napríklad hospodárenie.“

Mala by teda urobiť audit?

„Určite áno, a to aj vzhľadom na vlastnú ochranu. Ak sa raz nechce dožiť, že jej niekto bude, a možno aj oprávnene, vyčítať, že to neurobila a že tie chyby, ktoré sa vyskytli počas predsedovania Harabina, budú padať na jej vrub.“

Vaše preradenie však vraj trvalo tak dlho aj preto, lebo samotní trestní sudcovia boli proti. Ako s nimi budete teraz spolupracovať?

„Na trestnom kolégiu ostalo ešte dosť statočných ľudí, ktorí rozhodujú podľa zákona a majú určitú česť a morálku. Je tam aj veľa ľudí, ktorých si bývalý predseda Harabin pritiahol. Nie však preto, aby kvalitne a odborne rozhodovali, ale aby boli povoľní a konali v prospech toho, ako si on želá. Počas mojej neprítomnosti na trestnom kolégiu pribudlo päť až sedem sudcov, ktorí sú verní a urobia všetko preto, aby sa zavďačili pánovi Harabinovi. Tí určite nebudú kričať od radosti: Paluda, vitaj späť!“

Aká však potom bude spolupráca s nimi?

„Ja budem spolupracovať najmä s kolegami, s ktorými som v senáte, to je Peter Krajčovič a Libor Duľa, a s nimi nemám žiadne odborné problémy. Myslím si, že vyjdeme, pokiaľ sa budeme na tej odbornej úrovni baviť slušne. Pokiaľ ide o osobnú stránku, zatiaľ som s nimi nemal žiadne kolízie. Okrem toho sú tam minimálne dva senáty, kde by som sa upratal a nemal by som s nimi problém. Žiaľ, sú tam aj senáty, s ktorými by som ten problém mal, a tí sudcovia so mnou.“

A čo sa týka spolupráce v kolégiu?

„Keď budeme hovoriť o judikátoch a stanoviskách, tak tam budeme hlasovať každý za seba.“

A akú spoluprácu očakávate s predsedom kolégia Harabinom?

„S ním spolupracovať priamo nemusím. Ak budeme na kolégiu hlasovať, tak si vyjadrím svoj názor. Ak by chcel nejakým spôsobom ovplyvňovať moje bytie v kolégiu, tak ma poznáte z minulosti, som schopný sa ohradiť a dať verejnosti na vedomie, že sa tu deje zase niečo neférové. Zatiaľ si myslím, že nič také nehrozí, a tie kontaktné plochy sú minimálne.“

[tab:END]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Teraz najčítanejšie