Pavúk lovčík hájny láka samicu na svadobný dar. Nekvalitný dar naschvál maskuje tak, aby vyzeral lepšie

Nemať svadobný dar sa tomuto druhu nevypláca, vraví vedec Pavol Prokop, ktorý pavúka skúmal.

Lovčík hájny (lat. Pisaura mirabilis) je u nás hojne rozšírený pavúk. Šípka ukazuje na svadobný dar. Foto – archív Pavol Prokop

Evolučným príkazom je rozmnožiť sa. Ak to živočích nespraví, jeho gény budú navždy vyradené z genofondu, nastáva „game over“.

Problém je, že konkurentov, ktorí sa chcú rozmnožovať, je obrovské množstvo. Ako si má samica vybrať z celej plejády samcov?

Príroda vymyslela tie najpozoruhodnejšie spôsoby, ako samce upozorňujú na svoju maličkosť a samici uľahčujú prípadný výber.

Napríklad taký pavúk páví láka samicu zvodným tancom. Divoko máva končatinami a pred potenciálnou partnerkou sa pohybuje vzad a vpred. Ak sa samici predvedený výkon nepáči, samca odmietne a na párenie si vyberie šikovnejšieho konkurenta.

Behaviorálny ekológ Pavol Prokop z Trnavskej univerzity skúmal, ako partnerku láka iný pavúk, lovčík hájny (lat. Pisaura mirabilis). Štúdia, na ktorej vedec pracoval s Marekom Semelbauerom zo Slovenskej akadémie vied, vyjde v prestížnom časopise Animal Behaviour.

Svadobný dar

Lovčík hájny, u nás pomerne bežný pavúk, láka samicu na svadobný dar (terminus technicus). Pri pavúkoch ide o pomerne vzácnosť, len asi desať druhov z nich pozná svadobné dary.

Samec lovčíka obalí hmyz do pavučiny a pred kopuláciou ho dá samici ako svadobný dar. „Samica sa doň zahryzne a skúma ho. Ak usúdi, že dar je dostatočne kvalitný, začne ho konzumovať. Počas toho dochádza ku kopulácii,“ vraví Prokop.

Vedec vysvetľuje, že čím je dar väčší a kvalitnejší – napríklad ide o čerstvý a nie vysušený hmyz –, tým dlhšie trvá kopulácia. „Z evolučného hľadiska je to jasná výhoda, lebo takým spôsobom samec inseminuje viac spermií.“

Lenže vedci stoja pred istou záhadou. Ak je svadobný dar pre samca taký výhodný, ako je možné, že len okolo 40 percent lovčíkov má svadobné dary a zvyšok nie?

Svadobné dary, č. 21 je obalený dar pavučinou, č. 11 je neobalený. Foto – archív Pavol Prokop

Väčší pavúk odniesol väčší dar

Prokop a jeho kolega skúmali, čím sa vyznačuje menšina šikovných lovčíkov, ktoré ponúkajú svadobné dary. Neďaleko Trnavy odchytili pavúky, vzali ich do laboratória a skúmali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |