Denník N

Najväčší prívrženci Únie a NATO sú voliči SaS, Alianciu uznáva aj tretina voličov Kotlebu (prieskum)

Až 74 percent obyvateľov Slovenska súhlasí s členstvom v Európskej únii, a nadpolovičná väčšina je aj za naše členstvo v NATO – je to 58 percent. Ukázal to prieskum Inštitútu pre verejné otázky.

Slováci vo veľkej miere súhlasia s tým, že sme členmi Európskej únie aj NATO, ukázal reprezentatívny prieskum, ktorý si dal urobiť  Inštitút pre verejné otázky. Takmer 74 percent opýtaných povedalo, že súhlasí s členstvom v Únii, takmer 60 percent, že súhlasí s členstvom v NATO.

V prieskume sa pýtali na podporu NATO a Únie aj podľa toho, aké politické strany respondenti podporovali. S členstvom v oboch organizáciách súhlasila nadpolovičná časť respondentov všetkých strán okrem ĽS-Naše Slovensko. Ale ani medzi voličmi Kotlebovej strany nie je málo ľudí, čo podporujú členstvo v Únii – 46 percent – a tretina z opýtaných je aj za členstvo v NATO. Tieto organizácie pritom Kotleba aj ostatní politici považujú za nepriateľov Slovenska a už zbierajú podpisy na vyhlásenie referenda za vystúpenie z EÚ aj Severoatlantickej aliancie.

Najväčšiu podpora členstvu vyjadrili voliči opozičnej SaS – až 95 percent. Predseda SaS Richard Sulík pritom fungovanie Únie dlhodobo kritizuje.

„Elektorát SaS zďaleka nenasleduje voči EÚ kritickú pozíciu lídra strany. Práve naopak – jednoznačne, dalo by sa povedať ‚do nohy‘, podporuje členstvo v Európskej únii. Zaujme aj proúniový postoj stúpencov SNS, ktorá v minulosti z nacionalistických, protizápadných pozícií vyslovovala voči integrácii značné výhrady,“ napísal Inštitút pre verejné otázky.

Voliči SNS sú podľa IVO „integračným mainstreamom“. „Podobne je to aj v prípade najsilnejšej vládnej strany Smer. Viditeľný posun jej predsedu a premiéra od protiimigrantskej rétoriky a ostrej kritiky Bruselu v otázke relokácie utečencov k formulovaniu slovenských ambícií byť v prvej lige zjavne stabilizoval, či dokonca posilnil proeurópske nálady nielen priaznivcov Smeru, ale i celej slovenskej verejnosti,“ napísal inštitút.

Silná podpora pre členstvo v Únii môže byť podľa autorov prieskumu aj reakciou slovenskej verejnosti na turbulentný vývoj vo Veľkej Británii a brexit, väčšiu prítomnosť európskej agendy v slovenskej verejnej debate, či jasným vyhranením sa voči EÚ – odmietavým postojom extrémnej pravice. „Kotlebova strana ostáva so svojimi názormi a petičnou iniciatívou na odchod z EÚ a NATO značne izolovanou nielen politicky, ale aj na úrovni postojov verejnosti,“ píše IVO.

Súhlas s Úniou aj NATO vidieť vo všetkých vekových skupinách. Najvyššia podpora členstva v Únii a NATO je v skupine 25- až 34-ročných. Zohľadňujúc vzdelanie, členstvo v Únii podporujú najviac ľudia so stredným vzdelaním s maturitou, členstvo v NATO s vysokoškolským vzdelaním.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie