Denník N

Fico pýta na sťahovanie od Bašternáka ďalší čas (chronológia sľubov)

Protest pred Bonaparte. Foto N – Tomáš Benedikovič
Protest pred Bonaparte. Foto N – Tomáš Benedikovič

V septembri to bude rok, čo premiér vyhlásil, že sa odsťahuje z bytu Bonaparte. Zatiaľ tak neurobil, vraj sa to nedá zo dňa na deň. Pozrite si, ako Fico sľuboval sťahovanie.

Premiér Robert Fico sa v najbližšom čase neodsťahuje z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý si prenajíma od Ladislava Bašternáka. Ten je obvinený z daňových podvodov a polícia vyšetruje aj to, že samotná bytovka bola postavená z ukradnutých peňazí.

Fico ešte v roku 2012 tvrdil, že nájom u Bašternáka je dočasné riešenie. Ukázal aj príjem manželky, vďaka ktorému si podľa neho môže dovoliť platiť Bašternákovi takmer 3-tisíc eur mesačne. Ficov plat je okolo 4-tisíc eur, manželka zarábala v roku 2010 podobne.

„Keď si nájdem dobré bývanie,“ povedal Fico v piatok na otázku Braňa Závodského v Rádiu Expres, kedy sa vysťahuje.

„Mám 52 rokov, už si chcem vybaviť bývanie do konca života, tak ma nechajte chvíľku. Platím si ja svoj vlastný byt?“ pýtal sa Fico a dodal, že ho platia spolu s manželkou. Povedal tiež, že „na rozdiel od pána prezidenta, ktorý zarába 9-tisíc eur“.

Andrej Kiska býva v podnájme v bytovke na Čmeľovci, kde mu ministerstvo zahraničných vecí prenajíma byt za 1043 eur, upresňuje Roman Krpelan z prezidentskej kancelárie, ktorá nájom platí.

„Kancelária prezidenta platí peniazmi zo štátneho rozpočtu do štátneho rozpočtu. Daňových poplatníkov ani štát nestojí bývanie prezidenta ani euro,“ hovorí Krpelan. Prezident od začiatku funkčného obdobia celý plat v čistom – 5500 eur mesačne – rozdáva rodinám v núdzi.

Kiska trávi víkendy väčšinou vo svojom dome v Poprade.

Samotné platby Bašternákovi Fico nikdy nezverejnil, médiám v minulosti ukázal nájomnú zmluvu.

„Keď príde dobrá ponuka pre mňa na doživotné bývanie, tak to jednoducho urobím, ale uvedomme si jednu vec, som predseda vlády a chcem, aby reprezentácia nejak vyzerala,“ povedal Fico s tým, že v byte prijal Donalda Tuska alebo Bohuslava Sobotku. Na Bašternáka sa ho podľa neho nepýtali. „Čo som ja vedel?“ povedal na to, ako to vyzerá, že býva u človeka obvineného z daňových trestných činov.  

„Chcem si nájsť bývanie, hľadám nejaké riešenie. Mám nejaké dve-tri veci. Keď kupujete byt, tak to kúpite za jeden deň? Tak mi dajte nejaký čas,“ dodal Fico.

Ako Fico sľuboval sťahovanie

Október 2012

„Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy.“

September 2016

„Už si hľadám pozemok, lebo si chcem postaviť dom. Mám niekoľko tipov a chcem si postaviť štandardný rodinný dom. Dom sa stavia tak dva-tri roky, hľadám si pozemok a postupne si to pripravujem.“ Premiér si dal čas do konca volebného obdobia. „Som predseda vlády a na fungovanie a reprezentáciu potrebujem adekvátne priestory. Takže som tam, kde som, a zatiaľ nevidím dôvod, aby som odniekiaľ utekal len preto, lebo mi Matovič so Sulíkom vykrikujú pred oknami.“

November 2016

„Byt využívam na reprezentatívne účely a prijal som v ňom významných zahraničných hostí. Áno, priznávam, aj mňa vyrušujú informácie a podozrenia ohľadom majiteľa tohto bytu, aj preto som vyhlásil, že budem riešiť bytovú otázku.“

Február 2017

„V tomto prípade bude pre mňa neudržateľné, ak by došlo k vzneseniu nejakých obvinení. Pokiaľ je to v polohe nejakých diskusií, len čo bude vznesené obvinenie, tak pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať,“ povedal Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Marec 2017

Bašternáka obvinili. „Vznesenie obvinenia musí tieto procesy urýchliť. To znamená, že musím teraz väčšiu pozornosť venovať výberu môjho bývania, mám vytypované nejaké rodinné domy, myslím staršie, ktoré by sa rekonštruovali, možno hľadám nejaký byt. Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny.“

Jún 2017

„Chcem si nájsť bývanie, hľadám nejaké riešenie. Mám nejaké dve-tri veci. Keď kupujete byt, tak to kúpite za jeden deň? Tak mi dajte nejaký čas.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie