Denník N

Štát tlačí štvrtého operátora tak tvrdo, že mobily Poštatel môžu stihnúť Vianoce

Foto - Techbox.sk
Foto – Techbox.sk

Firma Swan nemá poriadnu sieť, je vo vojne s konkurenciou, ale štát jej ide v ústrety cez regulátora aj spoluprácu so Slovenskou poštou.

Štvrtý mobilný operátor, slovenská spoločnosť Swan, získal licenciu na mobilnú dátovú 4G sieť pred viac ako rokom. Kto od jeho príchodu čakal, že príde rýchlo s ponukou lacného volania alebo posielania esemesiak za nízke ceny, musí byť zatiaľ sklamaný.

Swan doteraz nemá dostatočne veľkú vlastnú sieť a tak môže byť normálny mobilný operátor, len ak mu siete prenajme niekto z jeho troch konkurentov, ktorými sú Orange, Slovak Telekom alebo O2.

Nik z nich nie je spolupráci s konkurentom naklonený, no pod tlakom štátu sa to môže zmeniť. Telekomunikačný úrad totiž pred pár dňami vydal rozhodnutie, ktorým prístup Swanu k cudzím sieťam významne uľahčil.

Telekomunikačný úrad vedie nominant Smeru. Predchádzajúceho šéfa tejto inštitúcie odvolala ešte prvá Ficova vláda po tom, čo sa dostal do sporu s J&T.

Veľké víťazstvo

Štát fakticky prikázal, že traja mobilní operátori sú v prípade, keď ich o to Swan požiada, povinní mu prenajať svoju sieť. A to aj vtedy, keď sa nedohodnú na cene. V takom prípade ju neskôr určí  úrad a bude platiť aj spätne.

Ide o cenu za minúty, SMS či dáta posielané zákazníkmi Swanu do siete konkurencie. Regulačný úrad ide vzorec ešte len vytvoriť, má to stihnúť do štyroch mesiacov.

„Tieto rozhodnutia sú vykonateľné a veríme, že všetci traja operátori ich budú rešpektovať a so všetkými troma operátormi máme záujem o ďalších krokoch rokovať,“ povedala Zuzana Hánová zo Swanu.

O cenovú reguláciu požiadal úrad Swan, regulátor mu vyhovel, dokonca vydal okamžitý príkaz na pripojenie k sieťam.

Takáto cenová regulácia nie je v Európskej únii vôbec bežná. Sám regulátor tvrdí, že ju v minulosti mal iba Cyprus a Slovinsko a v súčasnosti už len Cyprus.

No pre slovenskú firmu Swan je to veľké víťazstvo, takmer isto už získa tak dôležitý prístup do národného roamingu. Majiteľom Swanu je DanubiaTel, ktorý patrí do portfólia skupiny Danubia Invest bratov Ondrišovcov.

„Doteraz sme sa so žiadnym z operátorov na cene nedohodli. Vydané predbežné opatrenia stále dávajú priestor na dohodu o cene. V opačnom prípade do 25. júla o cene rozhodne úrad,“ povedala Hánová zo Swanu.

Tým však pomoc štátu novému operátorovi nekončí. Kontrakt so Swanom je pripravená urobiť aj štátna Slovenská pošta. Tá sa na vzniku mobilného operátora pod značkou Poštatel dohodla so Swanom už minulý rok v jeseni, čaká sa len na prístup Swanu do cudzích sietí.

Prínos pošty v novom podniku má byť jej značka, ktorá je najmä u starších obyvateľov v menších sídlach stále rešpektovaná a tak predaj cez jej pobočky môže byť úspešný. Pošta uvažuje aj o 20-percentnom vstupe do firmy Swan, ale to má byť až o dva roky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie