To okno mi nechce zmiznúť! Seniori opravujú chyby Googlu a Microsoftu

Boli sme sa pozrieť na počítačovom kurze pre seniorov. Lektor hovorí, že nevinné otázky dôchodcov o fungovaní počítačov ukazujú, ako nelogicky sú vybudované niektoré systémy od Googlu či Microsoftu.

foto N – Tomáš Benedikovič

„A čo by ste chceli vedieť?“ pýta sa hneď na začiatku počítačového kurzu pre seniorov lektorka Anna Mária Brijaková, ktorá je od niektorých aj o polstoročie mladšia. Seniori zalovia v pamäti. Chcú vedieť uložiť fotografie do počítača, napísať správu, poslať mail, ovládať Word, Skype, podať inzerát, nájsť dopravné poriadky…

Vtedy ktosi spomenie Facebook a hneď sa zdvihne vlna protestov. „Facebook nie. Je to len kradnutie času,“ ozve sa z prednej lavice.

„Ale prečo? Veď tam nemusíte byť celý deň,“ kontruje ktosi zo zadnej lavice.

„Preboha, aké dôvody majú tí ľudia, aby ostatným hovorili, čo raňajkujú a s kým sú v posteli?“ výrazne gestikuluje pán z prvej lavice.

„No poďme si už zapnúť tie počítače,“ zapojí sa do rozhovoru ďalšia skupinka. Je pondelok, deväť hodín. Dvanásť seniorov sedí za počítačmi, čakajú na prvé pokyny a všetko komentujú. „To radšej vŕtačku do ruky ako počítač,“ smeje sa na úvod kurzu pani Paula.

„Vnúčatá vedia na počítači lepšie ako ja,“ posťažuje sa huslistka Katarína. Ostatní výrazne prikyvujú hlavami.

Na kurz sa prihlásila aj pani Zdenka s veľkými blond kučerami, ktorá bola nedávno v Mexiku a na Srí Lanke. Cestuje po svete, no doteraz nemá vlastný mail a na počítač si zatiaľ netrúfa.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Najstarší absolvent mal 93 rokov

Staromestská knižnica zorganizuje každý rok asi štyri počítačové kurzy pre seniorov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |